MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok

Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) – Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok. Podľa riaditeľa Cirkevného odboru MK SR Jána Jurana nemožno zabúdať na to, že vo vlastníctve cirkví je približne 95% hnuteľných pamiatok a asi štvrtina nehnuteľných. Prerušenie vlastníckeho vzťahu cirkví k týmto pamiatkam a tým aj k ich údržbe v rokoch 1948 až 1989 spôsobilo, že v súčasnosti je stav viacerých zlý.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra konštatoval, že právne je vlastníkom kultúrnych pamiatok cirkev, ale morálne sa k nim hlási celý národ. Pomoc štátu je nevyhnutná, keďže napríklad na rekonštrukciu malého gotického oltára treba aj niekoľko miliónov. Ochrana a obnova pamiatok sa podľa generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Júliusa Fila netýka len stavieb, či plastík ale napríklad aj kníh. Evanjelikom patrí podľa Fila aj jedna z najväčších historických knižníc na Slovensku, v Kežmarku pri bývalom evanjelickom lýceu. Sú v nej viaceré unikátne historické tlače a ich údržba a oprava sa nedá pokryť len z peňazí cirkvi. Starostlivosť o pamiatky vo vlastníctve cirkvi “je aj európskou témou,” konštatoval Filo, podľa ktorého je spolupráca štátu a cirkví v tejto oblasti nevyhnutná.
Minister Chmel verí, že program Obnovme si svoj dom pomôže k záchrane viacerých pamiatok. Zárukou lepšej starostlivosti by mal byť podľa neho i fakt, že pokiaľ v minulom roku bolo na obnovu pamiatok vyčlenených približne 20 miliónov korún, tento rok je to až približne 250 miliónov korún. Podľa Chmela sa už síce dá hovoriť o o istom systéme, no peňazí je stále málo. Pomôcť by nám v mohli aj prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Podľa Chmela si treba uvedomiť, že obnovou pamiatok rozvíjame aj turizmus, ktorý medzi iným prináša nové pracovné šance.

Šéf rezortu kultúry hovoril so zástupcami cirkví na Slovensku aj o ich finančnom zabezpečení – výške platov duchovných a ich valorizácii. Tá je podľa zástupcov cirkví nevyhnutná, keďže posledná úprava v tejto oblasti sa robila ešte v roku 1997. Priemerný plat duchovného je 9 tisíc korún a absolvent teológie dostane nástupný plat približne 5 tisíc korún. Platy duchovných jednotlivých cirkví financuje štát zo štátneho rozpočtu.

(SITA, tm;jj), 0220

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”

Cirkev a pamiatky

Katolícka cirkev požaduje, aby financovanie údržby a opráv kultúrnych pamiatok, charity a cirkevného školstva bolo vyňaté z pripravovaného zákona o financovaní cirkví. Po dnešnom rokovaní s vicepremiérom Pálom Csákym a ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou to povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra.

Cirkev: peniaze z rozpočtu nebudú stači»

BRATISLAVA – Obnova kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi a financovanie cirkevných ąkôl by malo ís» aj z iných ątátnych zdrojov, nielen z rozpočtu, ktorý pre katolícku cirkev určí zákon o financovaní cirkví. Povedal to včera predseda Konferencie biskupov Slovenska Frantiąek Tondra po rokovaní s podpredsedom vlády Pálom Csákym, ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a ministrom kultúry Milanom Kňaľkom.

Na obnovu pamiatok menej peňazí

Na obnovu pamiatok pôjde vinou ministerstva výstavby menej peňazí. Tvrdí to Ladislav Šimko z ministerstva kultúry a odhaduje, že objem peňazí sa zníži o dve až o tri miliardy.

Ministerstvo výstavby totiž zo strategického rámca na čerpanie eurofondov v budúcnosti vypustilo bod týkajúci sa pamiatok.

“Budeme trvať na tom, aby sa tam pamiatky vrátili,” hovorí Šimko.

Koordinátorka strategického rámca Ľubica Sabadošová tvrdí, že pamiatky nevypustili, ale premietli ich do ostatných oblastí, a tak na ne môže ísť dokonca viac peňazí. “Zdalo sa nám účelné nadviazať pamiatky na cestovný ruch.” O nedorozumení hovorí aj minister výstavby László Gyurovszky.

Šimko hovorí, že doterajší systém umožňoval aj obnovu celkom zdevastovaných či nevyužívaných kúrií a kaštieľov miestneho významu. Tie už však podľa neho nebudú mať v konkurencii s turistami navštevovanými pamiatkami šancu.

Martin Kováč, bývalý vyjednávač štrukturálnych fondov za ministerstvo kultúry tiež tvrdí, že pamiatky sa týmto prístupom bagatelizujú. Pripomína, že ministerstvo výstavby odrazu zmenilo to, čo sa pripravovalo a dohodovalo viac ako rok. “Dali odbornú facku kultúrnemu dedičstvu,” tvrdí Kováč.

Strategický rámec sa prijíma až na sedem rokov: “Niektoré pamiatky sú v takom stave, že ak ich nezachránime teraz, tak ich už nezachránime,” hovorí Šimko.