Mauzóleum rodiny Migazzi otvoria pre verejnosť

Obrázok k článku

Mauzóleum rodiny Migazzi v Zlatých Moravciach sprístupnia verejnosti v rámci Dní Európskeho kultúrneho dedičstva. Záujemcovia si budú môcť národnú kultúrnu pamiatku pozrieť 16. septembra od 10:00 do 15:00 s odborným výkladom Mariána Tomajka. Ako informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, mauzóleum v neorománskom slohu dal postaviť v roku 1887 tekovský župan gróf Viliam Migazzi pre seba a svoju zosnulú manželku Antóniu. V strede interiéru je oltár z bieleho carrarského mramoru zdobený polodrahokamami. Po jeho bokoch sú vedľa seba dva sarkofágy z čierneho rakúskeho mramoru. Dodnes sa tu slúžia pri zvláštnych príležitostiach omše, inak je hrobka pre verejnosť zatvorená. Mauzóleum je postavené v chránenom areáli, ktorý si za 125 rokov zachoval svoju dendrologickú skladbu i pôvodný charakter. Dodnes tu stoja vzácne smútočné smreky, ktoré gróf Migazzi kúpil v Nemecku.

Obrázok k článku

Migazzi bol Tekovským županom, poslancom Národného zhromaždenia, predsedom Rybárskeho spolku v Uhorsku a predsedom Turisticko – karpatskej spoločnosti. Jeho manželka sa starala o chudobných a siroty, založila sirotinec v Zlatých Moravciach a bola zakladateľkou Červeného kríža v Tekovskej župe. Za túto charitatívnu činnosť získala od cisára výnimočné vyznamenanie – Dámsky rad hviezdneho kríža, ktorý dostávali len príslušníčky panovníckeho habsburského rodu, pri Antónii spravili výnimku. Dcéra Migazziovcov Irma sa vydala za grófa Imricha Erdödyho a patrili im Kúpele Piešťany, ďalšej dcére s manželom patrili Kúpele Dudince. Najmladšia dcéra Antónia sa vydala za baróna Štefana Ambrózyho, ktorý založil Arborétum Mlyňany vo Vieske nad Žitavou.

 

 

 

foto: Igor Marhevský, juh, anc

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nitra a Okolie 1 z 3

Arborétum Mlyňany
Nachádza sa v ňom 2300 druhov vždyzelených drevín a krov. Predstavuje najbohatšiu zbierku drevín v strednej Európe. Založil ho uhorský šľachtic Štefan Ambrózy Migazzi pred stodesiatimi rokmi. Pozýva na prechádzku náučnými chodníkmi cez Ambrózyho park, po expozícii Severnej Ameriky a po východoázijskej ploche.