Hrad Stará Ľubovňa poistili len pred dvoma týždňami

Stará Ľubovňa, ilustračné foto, zdroj: wiki

V súvislosti s udalosťami na hrade Krásna Hôrka preveruje Prešovský samosprávny kraj poistenie budov a zbierkových fondov vo svojich kultúrnych inštitúciách. Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, mnohé nie sú poistené – dôvodom je nedostatok finančných prostriedkov.
Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, ktoré spravuje aj hrad, má poistené tri objekty – hrad, podhradie a skanzen, pričom poistenie platí len od 1. marca tohto roku. „Je to zhoda okolností, že sme náš majetok dali poistiť dva týždne pred tou hroznou udalosťou na Krásnej Hôrke,“ skonštatoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík. Ako zdôraznil, za posledný týždeň realizovali viaceré opatrenia, aby znížili riziko ohrozenia. „Požiadali sme štátnu i mestskú políciu o pravidelné obhliadky exteriéru hradu a skanzenu aj hasičov o prevenčné opatrenia proti požiaru. Zároveň sme vyzvali vlastníka lesného porastu v bezprostrednej blízkosti Hradu Ľubovňa – Lesy SR, aby očistili okolie hradu,“ uviedol riaditeľ. Podľa jeho vyjadrenia na hrade a na vybraných objektoch skanzenu sú funkčné protipožiarne snímače. Posledná kontrola protipožiarnych opatrení zo strany hasičov sa uskutočnila pred mesiacom, pričom bola vyhodnotená ako vyhovujúca.
Múzeum v Kežmarku, ktoré tiež spravuje hrad, má poistené všetky objekty, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Predmetom poistnej zmluvy je inventár múzea, umelecké diela a zbierky, budovy, stroje a drobný hmotný majetok. Poistná zmluva bola pred dvoma rokmi rozšírená aj o poistenie návštevníkov.
Šarišské múzeum v Bardejove nemá poistené budovy ani zbierkové fondy pre nedostatok finančných prostriedkov. Ako povedal riaditeľ František Gutek, problémom je aj samotné ocenenie objektov a zbierok. Šarišské múzeum spravuje 31 objektov a vyše 700-tisíc kusov zbierok. Majetok je evidovaný iba v nákupných cenách. Uvedené ceny však nevyjadrujú ich skutočnú hodnotu, ktorá môže dosahovať niekoľko sto miliónov eur. V čase, keď bolo múzeum riadené ministerstvom kultúry, sa pokúšali poistiť majetok a zbierky. Poisťovne, ktoré oslovili s touto požiadavkou, z uvedených dôvodov odmietli majetok poistiť. „Dnes sa poisťujú iba zbierky, ktoré múzeum vystavuje v zahraničí. Poistenie zabezpečuje vystavovateľ. Napríklad štyri zbierky z historického fondu múzea, ktoré budú tohto roku zapožičané na výstavu v zahraničí, sú poistené na 300-tisíc eur,“ uviedol riaditeľ.
Šarišská galéria v Prešove má poistenú budovu, inventár, umelecké predmety a zbierky v nákupných cenách. Ako tvrdí riaditeľ Rudolf Dupkala, „z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nie sú urobené znalecké posudky pre stanovenie reálnych cien majetku, čo by výšku poistného určite navýšilo.“
Podtatranské múzeum v Poprade má poistené budovy, objekty ako stavby, nie ako pamiatky. Zbierkové fondy poistené nie sú, z dôvodu zatiaľ ich nevyčíslenej finančnej hodnoty. Podobná situácia je vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Múzeum má poistené budovy vrátane renesančno-barokového kaštieľa. Zbierkové fondy však nie, pre problém s ocenením zbierok.
Iná situácia je v Medzilaborciach. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola má zatiaľ vyriešené poistenie zbierkového fondu – ide o diela Andyho Warhola. Ako upozornila riaditeľa Valika Maďarová, poistné zabezpečuje sponzorsky. V krátkom čase bude potrebné túto situáciu prehodnotiť. Budova z finančných dôvodov nie je poistená.
Čiastočne má situáciu vyriešenú aj Tatranská galéria v Poprade. Tá má poistený nehnuteľný, hnuteľný majetok a umelecké diela. Zároveň má poistenie proti krádeži umeleckých diel a vandalizmu.
Aj ďalšie kultúrne inštitúcie v kraji, ako knižnice, osvetové strediská, hvezdárne, majú poistené predovšetkým budovy.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove nehnuteľný majetok a zabudované technické vybavenie nemá poistené pre vysokú finančnú náročnosť. Nadobúdacia hodnota majetku len takzvanej novej budovy v roku 1990 predstavovala takmer 13 miliónov eur. Ako uviedol riaditeľ divadla Ján Hanzo, „objekty DJZ sú chránené aktívnymi protipožiarnymi opatreniami, napríklad automatický systém detekovania požiaru a následného automatického hasenia. Okrem toho v objektoch DJZ je stála denná a nočná služba a na predstaveniach asistujú požiarne hliadky. Prioritou v oblasti požiarnej ochrany je pre divadlo okrem ochrany majetku zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov divadla.“

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vlastivedné múzeum v Galante oslavuje štyridsiatku

Vlastivedné múzeum v Galante v tomto roku oslavuje 40. výročie svojho vzniku. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ múzea Jozef Keppert, za celú dobu existencie sa im podarilo zhromaždiť viac ako 20-tisíc zbierkových predmetov, ktoré dokumentujú históriu a ľudovú kultúru okresu Galanta. Prevažná časť je súčasťou etnologickej zbierky, obsahuje napríklad ľudový odev či náradie, najmä z galantského regiónu. Ďalšie predmety sú zaradené do historickej, umeleckej a archeologickej zbierky. Mnohé zbierkové rarity však ešte len čakajú na reštaurovanie. Súčasťou osláv 40. výročia bude aj výstava, ktorú otvoria 10. novembra. Návštevníkom ponúkne výber toho najlepšieho zo zbierok múzea. “Verejnosť doteraz nemala možnosť vidieť napríklad predmety nájdené pri archeologickom výskume v Gáni,” uviedol Keppert.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Odpovede

  1. Slzy sa mi drali do oci ked

    Slzy sa mi drali do oci ked som videl horiacu Krasnu Horku a rovnako ked citam tento prispevok. Ze uradnici samospravnych krajov, vcerajsi diskjockei, upratovacky, poistovaci agenti, teda najblizsia rodina drobnmych podnikatelov, povalacov s imidzom a pod. nechapu podstatu nasho, slovenskeho kulturneho dedictva, mam to u …. ale nehnevaj sa antiK o com to tu pises? O tom ze je nase kulturne dedictvo poistene? Ze mame poistene nepoistitelne?! Len dufam, ze mame poistenu aj narodnu hrdost lebo co by bolo keby ju odvialy dive tatranske vetry. Nebudem sa rozvijat o tom ako sa k tomu postavia poistovne ale urcite s vlastnikom vyje… babru a ani sudnou cestou nikto nic nezmoze. Jedno je ale iste, nase kulturne dedictvo neni je cirkusova atrakcia a prostriedok rozvoja cestovneho ruchu ako si to mysli vacsina nasich kulturnych ministrov. Je nenahraditelne, nezaplatitelne a nema sa poistovat ale chranit. Lebo o par rokov to bude vyzerat takto.

     

Comments are closed.