Gotika

Obnova.sk Foto

Pre tých, ktorých zaujímajú naše staré dejiny odporúčame navštíviť Slovenskú národnú galériu a Mestské múzeum v Bratislave, kde si až do marca môžu prezrieť rozsiahlu výstavu „Gotika“. Projekt je pokračovaním cyklu výstav pod názvom Dejiny slovenského výtvarného umenia, v rámci ktorej už verejnosť mala možnosť získať prehľad o umení baroka a umení 20. storočia.

Obnova.sk FotoProjekt Gotika postihuje obdobie medzi rokmi 1250 až 1550. Z tohto časového rozmedzia pochádzajú na Slovensku azda najcennejšie diela našej umeleckej histórie. Osobnosť ako Majster Pavol z Levoče či stavby kostolov v Košiciach, Bardejove alebo v Bratislave vzbudzujú záujem nielen historikov umenia, lež i širokej verejnosti. O to viac prekvapuje, že ako slovenská, tak zahraničná kultúrna verejnosť sa o kvalite nášho gotického umenia v rámci reprezentačnej výstavy mala naposledy možnosť presvedčiť v roku 1937 v Prahe. Mnohé gotické artefakty slovenskej proveniencie uchovávajú zahraničné inštitúcie, ťažko dostupné archívy, súkromné a cirkevné zbierky. Na druhej strane sa však práve v posledných desaťročiach zásluhou nových objavov podarilo sprístupniť dosiaľ neznáme diela.

Kým výstavné priestory SNG sú určené predovšetkým plastikám a sakrálnym predmetom, návštevníci Mestského múzea si môžu prezrieť poklady stredovekej knižnej tvorby. Ide o veľmi vzácne, samozrejme ručne písané knihy s nádhernými ilumináciami.

Obnova.sk Foto

Čo je to iluminácia? Iluminácia je maliarska výzdoba starých rukopisov, zvitkov alebo kódexov ornamentami a obrázkami. Prvé rukopisy vznikali na papyrusoch už v 3. storočí pred naším letopočtom v Egypte. Vyrábali ich z bambusovej rastliny, ktorá sa pestovala predovšetkým na pobreží Nílu a na ostrove Cyprus. Ďalším materiálom používaným na písanie bol pergamen, pomenovanie dostal podľa mesta Pergamon v Malej Ázii (v dnešnom Turecku). Ide o zvláštnym spôsobom vypracovanú svetlo žltkastú priesvitnú osliu, ovčiu, koziu, teľaciu alebo bravčovú kožu s hladkým hustým lícom. Najkvalitnejší pergamen bol takzvaný „velúrový“ z teľacej kože, pretože nerozpíjal atrament. Vynález papieru spadá do obdobia približne 100 rokov pred naším letopočtom, ale do strednej Európy sa papier dostal až v 14. storočí. Knihy sa stali lacnejšie, ale inak nenastala nijaká podstatná zmena ich podoby.

Súčasťou projektu je aj tvorivý ateliér, ktorý špeciálnym spôsobom dopĺňa výstavu. Ateliér sa volá „Ilúzia iluminácie – Čo neviete o živote stredovekých mníchov“. Návštevníci sa tu dozvedia čo to vlastne iluminácia je, ako a kde vznikala. Laickým spôsobom sú tu vysvetlené aj ďalšie pojmy späté so stredovekou knižnou tvorbou. Môžete sa pokochať napríklad pohľadom na vzácne kódexy zo 14. či 15. storočia a zároveň sa dozvedieť niečo aj o živote ich tvorcov z kláštorných skriptórií.

Obnova.sk Foto

Najmladším návštevníkom ponúkajú múzejní pracovníci v tvorivom ateliéri možnosť vlastnoručne si vyskúšať tvorbu iluminácií buď podľa stredovekých predlôh alebo aj podľa vlastnej fantázie. Projekt je veľmi vhodný aj pre školské skupiny.

Prípadní záujemcovia môžu kontaktovať Mestské múzeum v Bratislave, PhDr. Beáta Husová tel. číslo 02/592 051 35, prípadne e-mail: husova@muzeumbratislava.sk

Zuzana Kamencová, 27. 11. 2003

Zdroj: http://www.slovakradio.sk/radiozine/page.php?id=1393

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA

Z obdobia medzi rokmi 1250 až 1550 pochádzajú azda najcennejšie diela umeleckej histórie Slovenska. Osobnosti ako majster Pavol z Levoče alebo Majster M, či stavby kostolov v Košiciach, Bardejove alebo v Bratislave vzbudzujú už viac než 100 rokov záujem nielen historikov umenia, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa však o kvalite nášho gotického umenia v rámci tak reprezentatívnej výstavy mohla naposledy presvedčiť v roku 1937 – v Prahe.

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Publikácia GOTIKA najkrajšou knihou roka 2003

Publikácia GOTIKA z dielne Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Slovart sa stala najkrajšou knihou roka 2003
V posledných desaťročiach sa zásluhou nových objavov podarilo sprístupniť dosiaľ neznáme diela gotického umenia alebo po reštaurátorských zásahoch podstatne skorigovať predchádzajúce názory na ich miesto v dejinách európskej kultúry.

O parížskom úspechu slovenskej gotiky v SNG

Netradičnú dokumentačnú reportáž o výstave neskorej gotiky Slovenska Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku, ktorá od septembra do januára žala úspechy v parížskom Múzeu Cluny, ponúka do polovice februára Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Kurátor výstavy Dušan Buran na nej predstavuje v rámci Kabinetu starého umenia vo Vodných kasárňach na Rázusovom nábreží zákulisie tohto medzinárodného projektu. Pod názvom Všade dobre, doma najlepšie! (Nulle part aussi bien que chez soi!) môžu návštevníci vidieť gotické artefakty v ich transportných obaloch – drevených škatuliach. Dostanú sa aj k ohlasom na výstavu, ktorú videlo približne 105 tisíc ľudí, vo francúzskej a našej tlači. Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná z marketingu a komunikácie SNG, výstava tak ponúka jedinečnú možnosť vidieť vybrané diela z parížskej výstavy. Následne totiž poputujú svojim majiteľom.

Skončila sa Gotika

V nedeľu 21. marca 2003 sa slávnostnou derniérou za účasti predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského, ktorý prevzal nad výstavou záštitu a generálnej riaditeľky SNG Kataríny Bajcurovej, kurátora Dušana Burana a ďalších hostí skončila výstava Gotika, ktorá bola pokračovaním cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia Slovenskej národnej galérie.