AINova získala ocenenie za vzdelávacie aktivity v kultúrneho dedičstva

Nezisková organizácia AINova, sídliaca vo Svätom Jure, získala prestížne ocenenie Európskej únie a Europy Nostry za kultúrne dedičstvo v roku 2009 . Cena jej bola udelená v 4. kategórii – vzdelávanie, odborná príprava a zvyšovanie povedomia. Odborná komisia, ktorá posudzovala nominácie, ocenila príkladné interdisciplinárne vzdelávanie, uskutočňované najmä v rámci postuniverzitného študijného programu Ochrana a rozvoj kultúrneho dedičstva, ale aj celkový prínos AINovy k propagácii európskych kultúrnych a prírodných hodnôt.

Ročný postgraduálny kurz má interdisciplinárne medzinárodné zloženie študentského i pedagogického týmu a odborná komunikácia prebieha v anglickom jazyku. Rôznorodé kultúrne a odborné pozadie pedagógov a študentov vytvára veľký potenciál pre profesionálny rast poslucháčov a kvalitnú diskusiu o problematike ochrany a využívania kultúrneho dedičstva. Program doteraz úspešne absolvovalo viac než 140 poslucháčov z 26 krajín.

Štúdium obsahuje odborné prednášky o filozofii, vývoji teórie a legislatívy v oblasti pamiatkovej starostlivosti, technických aspektoch sanácie porúch historických objektov, manažmentu, ekonomiky, ale aj aktuálnych procesoch a trendoch prepojenia ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva s presahom na celkovú kvalitu života spoločnosti. Na pôde AINovy vo Svätom Jure sa dňa 3. septembra o 15-tej hodine uskutoční verejná prezentácia ocenenia. Súčasťou programu bude prednáška historika Pavla Dvořáka a prezentácia krátkometrážnych dokumentárnych filmov AINovy „Budúcnosť minulosti – je čo a pre koho zachovať?“ a „Historické remeslá – dokumentárny film o stavbe mosta na hrade Uhrovec.“ Akcia sa uskutočňuje v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2009 v Slovenskej republike.

Vo Svätom Jure, 27.8.2009

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenia vynovené historické stavby regiónu Malých Karpát

Zviditeľnenie pozitívnych príkladov obnovy architektonického dedičstva v oblasti Malých Karpát je cieľom Ocenenia za príkladnú obnovu. Súťažou chce občianske združenie Academia Istropolitana Nova (AINova) prispieť k zachovaniu kultúrneho dedičstva v podobe historických stavieb v malokarpatskom regióne. Práve rôzne historické stavby a to nielen tie, ktoré sú ako pamiatky chránené, sa významne podieľajú na vytváraní typického rázu každej krajiny.

Kurz o manažmente lokalít UNESCO

Štatút lokality Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva, ktorý na Slovensku prislúcha 5 kultúrnym a 2 prírodným lokalitám, vyžaduje špeciálnu pozornosť a náročnú koordináciu všetkých subjektov, podieľajúcich sa na správe a zhodnocovaní kvalít, pre ktoré boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva.

Témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva je Víno a keramika

Dni európskeho kultúrneho dedičstva otvoria podujatia v malokarpatskom regióne, ktoré sa budú konať od 3. do 6. septembra 2009. Tohtoročné dni nemajú spoločnú európsku tému, Slovensko si zvolilo tému Víno a keramika. Slávnostné otvorenie podujatia bude v piatok na hrade Červený Kameň, kde laureáti prestížnych cien revue Pamiatky a múzeá za záchranu, obnovu, propagáciu a prezentáciu slovenského kultúrneho dedičstva za uplynulý rok prevezmú ocenenia. Informoval o tom na tlačovej besede zástupca generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Rezník.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.