Stephansdom a zámok Schloss Schönbrunn najväčšie turistické magnety Viedne

Zimná atmosféra zámku Schönbrunn 01-02 © Gerhard Fally

Už niekoľko rokov sa barokový zámok Schloss Schönbrunn radí k najnavštevovanejším pamiatkam v Rakúsku. Ostatný rok zavítalo do barokového skvostu rekordných 2,7 milióna návštevníkov. V porovnaní s rokom 2010 vzrástla návštevnosť viedenského Schönbrunnu o 2 percentá.

Celkový zisk prevádzkovateľa Schloss Schönbrunn Kultur- und BetriengesmbH za minulý rok sa pohybuje okolo 35,7 milióna eur, čo je šesť percentný nárast oproti roku 2010. Najrozsiahlejší projekt reštauračných a sanačných prác tzv. Veľkej galérie v zámku Schönbrunn pokračuje bez obmedzenia návštevnosti zámku aj v tomto roku a ukončený bude na jar. Restauračné a sanačné práce si vyžiadali investície vo výške 9,5 milióna eur. Sanačné práce budú v roku 2012 prebiehať aj v známom Palmovom dome, ktorý sa nachádza  v parkovom areáli zámku Schönbrunn a pokračuje aj výstavba nového centra pre návštevníkov, ktoré by malo byť dokončené na jeseň tohto roka.

viedenský Stephansdom © WienTourismus/F3

Turistickú atrakciu číslo 1. zámok Schönbrunn vystriedal v návštevnosti v roku 2011 známy Stephansdom v centre rakúskej metropoly. Po prvý raz sa Stephansdom oficiálne tak stal najnavštevovanejšou rakúskou pamiatkou. Aj v predchádzajúcich rokoch sa Stephansdom neoficiálne radil k najnavštevovanej pamiatke v Rakúsku, avšak bez konkrétnych čísel v návštevnosti. Až ostatný rok inštalovali v najväčšej katedrále vo Viedni elektronické ščítacie zariadenie, ktoré zaznamenalo 5,3 milióna návštevníkov.

Zimná atmosféra zámku Schönbrunn 01-02 © Gerhard Fally

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články