Starožitnícky certifikát získate v Ceskej republike

„Starožitník platí za slobodu v plánovaní a rozhodovaní zodpovednosťou, neustálymtlakom zo strany úradov, obavou, aby nekúpil niečo ukradnuté, a permanentnou potrebouučiť sa,“ povedala v rozhovore pre týždenník Reflex viceprezidentka Asociáciestarožitníkov v ČR Simona Šustková.

Starožitnosti sa dnes prirodzene pohybujú po celej Európe. Zberatelia-starožitnícisa obvykle špecializujú na úzko vymedzenú oblasť. Napriek tomu, že aj slovenskístarožitníci preferujú istý druh starožitností – napríklad šperky, nábytok,miniatúry, drahé kamene, textil, bábiky, hodiny a podobne – nemajú zatiaľ možnosťtakto sa uživiť. Situácia je podobná aj v Čechách. Zásadný rozdiel je však v tom,že kým u našich susedov už niekoľko rokov existuje Asociácia starožitníkov, ktorápre nich stanovuje legislatívny systém a etické zásady, u nás obchodujú starožitnícina vlastnú päsť, vlastné riziko a napokon aj na riziko zákazníkov. Vzhľadom na prísnejšízákon nie je obchodovanie so starožitnosťami v ČR voľnou, ale viazanou živnosťou. VSR môže v oblasti starožitníctva podnikať podľa živnostenského zákona ktokoľvek.

Rudolfínská akademie v Prahe, fungujúca pri Asociácii starožitníkov, užniekoľko rokov organizuje dvojročný externý kurz starožitníctva, ktorý sa končízáverečnou prácou a skúškami. Nadobudnutý certifikát umožňuje otvoriť si a prevádzkovaťstarožitnosti kdekoľvek v Európskej únii, žiaľ, okrem Slovenska. Slováci, ktorískončia Rudolfínsku akadémiu, majú možnosť podnikať v rámci štátov EÚ, vktorých je diplom platný a uznávaný a s ktorými má asociácia partnerské vzťahy(t.j. je členom vyššej zastrešujúcej európskej profesijnej organizácie). NaSlovensku starožitníci diplom nepotrebujú, pretože tu neexistuje žiadna profesijnáasociácia, ktorá by daný diplom uznávala. Naopak v Českej republike sa sprísnilo udeľovanieživnosti na starožitníctvo, a ak starožitník nemá skončenú vysokú školu akunsthistorický odbor, tak asociácia vyžaduje minimálne takýto diplom.

Kurz starožitníctva prebieha každú prvú sobotu v mesiaci v podobe prednášok odôsmej ráno do pol tretej poobede. Prvý rok sa študujú všeobecné dejiny umenia,druhý rok už špecializované témy – porcelán, koberce, nábytok, zbrane, šperky, cínovépredmety a podobne. Každý rok sa končí skúškou. Na konci druhého roku štúdiamusí študent spracovať „diplomovku“ na tému starožitnosti a obhájiť ju. Zároveňmusí absolvovať aj záverečnú komisionálnu skúšku. Okrem toho v ČR existuje ajstredná škola s maturitou zameraná na starožitnosti, teda na výchovu budúcichpredavačov v starožitnostiach.

Rudolfínsku akadémiu úspešne ukončili už aj niekoľkí študenti zo Slovenska.Ročný poplatok na štúdium je 8000 Kč. Podľa slov jedného z absolventov školyErnesta Húsku vychádzajú spolu s cestovným a občasným ubytovaním ročné výdavkyzhruba na 20 000 Kč. „Nie je to málo, ale oplatí sa,“ konštatuje E. Húska. (ea)



Publikované na: www.sme.sk dňa 1. 8. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Česi aj Slováci by tiež zakázali minarety

Ak by sa v Českej republike alebo na Slovensku konalo referendum o stavbe minaretov, dopadlo by podobne ako nedávne ľudové hlasovanie vo Švajčiarsku, keď by tesne zvíťazila skupina bojujúca proti vežiam pri islamských modlitebniach. Vyplýva to z prieskumu českej agentúry NMS súčasne v oboch krajinách. Pre zákaz minaretov by sa v Českej republike vyslovilo 54 percent respondentov, na Slovensku by ho podporilo ešte o dve percentá viac obyvateľov.

Egypt: Našli časť pamiatok, ktoré pri nepokojoch ukradli z múzea

Egyptskému ministerstvu pre starožitnosti sa podarilo získať späť niektoré z archeologických pokladov, ktoré koncom januára 2011 ukradli z Egyptského národného múzea. Počas protivládnych protestov, ktoré skončili odstúpením prezidenta Husního Mubaraka a ktoré sa odohrávali predovšetkým v oblasti okolo múzea, vnikli zlodeji cez strechu do budovy, pričom poškodili asi 70 predmetov vrátane dvoch múmií.