Aukcie – aktuálne / zaujímavosti

Označené: 

 • Aukcie – aktuálne / zaujímavosti

   antik aktualizované pred 8 rokov, 4 mesiacov 3 Členovia · 53 Príspevkov
 • antik

  člen
  7. decembra 2012 o 12:08

  Raffaelovu skicu vydražili za 29,7 milióna libier

  BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Skicu Hlava apoštola od talianskeho renesančného maliara Raffaela vydražili na aukcii v Londýne za 29,7 milióna libier (v prepočte približne 36,6 milióna eur). To je asi dvakrát toľko, ako sa pôvodne predpokladalo. Ide o rekordnú sumu za umelecké dielo, ktoré je iba náčrtom. O kresbu s rozmermi 38 x 28 centimetrov sa na stredajšej aukcii siene Sotheby’s “bili” štyria záujemcovia sedemnásť minút. Skicu z rokov 1519 až 1520 získal neznámy kupec. Podľa nepotvrdených informácií to bol Rus. “Ak budete mať šťastie, raz za život sa vám naskytne takáto príležitosť,” uviedol Gregory Rubinstein, ktorý má v Sotheby’s na starosti dražby skíc renesančných majstrov.

  Raffaelova Hlava apoštola je od roku 1720 súčasťou anglického sídla Chatsworth House. V tejto rezidencii je obrovská zbierka umeleckých diel od takých autorov ako Rubens, Van Dyck alebo Rembrandt. Len od Raffaela je tam ďalších 13 diel. Chatsworth House je sídlom Vojvodu z Devonshire. Tento titul v súčasnosti patrí 68-ročnému Peregrineovi Cavendishovi. Je to jediný syn 11. Vojvodu z Devonshire, Andrewa Cavendisha. Peregrine Cavendish je vyštudovaným historikom a v súčasnosti je okrem iného aj zástupcom riaditeľa v Sotheby’s. Peniaze z dražby Raffaelovho diela použije na údržbu svojej rezidencie.

 • antik

  člen
  16. októbra 2012 o 21:23

  Najvzácnejší 2-dukát kráľa Leopolda I. ide do aukcie

  BRATISLAVA 16. októbra – V Bratislave bude na predaj unikátny kremnický 2-dukát Leopolda I. z roku 1664. Ide o najvzácnejší nominál tohto panovníka vyrazený na našom území. Jeho vyvolávacia cena v rámci tretej medzinárodnej aukcie je 25 000 eur.

  Vzácnosť, dostupnosť a zachovalosť platidla sú podľa odborníkov hlavné kritériá určujúce jeho cenu. Aj keď je v prípade 2-dukátu vyvolávacia suma 25 000 eur, jeho konečná cena sa môže vyšplhať oveľa vyššie. „Uvidíme, kam ju súťaživosť a konkurencia medzi zberateľmi nakoniec posunú,“ hovorí Elizej Macho ml., organizátor aukcie. „Ide o nepublikovaný ročník, to znamená, že z tohto roku sa minca panovníka doteraz nikdy neobjavila. Ide preto o unikát, navyše vo veľmi dobrom stave. Nájsť medzi zberateľmi vôbec niekoho, kto mal akýkoľvek kremnický 2-dukát Leopolda v živote v rukách je veľmi ťažké.

  Najvzácnejšou bankovkou aukcie bude päťstokorunová štátovka obdobia Československej republiky vytlačená v roku 1923 v New Yorku. Keďže v čase vydávania prvých československých peňazí neexistovala národná banka, emisným útvarom bol štát – odtiaľ názov štátovky. Druhá emisia, z ktorej pochádza aj predmetný exemplár, bola tlačená kvalitnejšími zahraničnými technológiami vrátane ochranných prvkov, aby sa zabránilo ľahkému napodobovaniu štátoviek prvej emisie. Pre obrázok legionára, ktorý pochádza z dielne Alfonsa Muchu, sa bankovka prezýva aj „hnedý legionár“. Vyvolávacia cena je 5000 eur.

  Bankovky, ktorými sa platilo počas obdobia prvej republiky, patria k najkrajším na svete vďaka svojmu kvalitnému výtvarnému stvárneniu. Aj preto sú zberateľsky najcennejšie. Na tvorbe platidiel sa podieľali významní umelci a maliari, akým bola aj najvýraznejšia osobnosť európskej secesie Alfons Mucha. „Verejný život bol v tomto období poznamenaný nadšením a národnou hrdosťou. Všetci, ktorí niečo znamenali, sa pre novovzniknutý štát snažili urobiť maximum. Pravdepodobne to bol dôvod, prečo sa autorom niektorých bankoviek stal tento svetoznámy maliar. Väčšinou tvoril bez nároku na honorár, alebo len za pokrytie režijných nákladov. S takýmto typom vlastenectva by sme sa dnes už asi nestretli,“ dodáva

  Do aukcie putuje aj extrémne vzácna sada šiestich mincí v pôvodnej prvorepublikovej etue. Takýchto kompletných sád bolo vyrobených len pár kusov, väčšina týchto mincí sa predávala jednotlivo. Ide o štyri zlaté 10, 5, 2, 1- dukáty a dve strieborné medaily vydané na pamiatku opätovného zahájenia dolovania zlata v Kremnici v roku. Vyvolávacia cena sady, ktorých spolu existuje len desať kusov, je 15 000 eur, no ani v tomto prípade pravdepodobne nepôjde o konečnú sumu. Len 10-dukát z tejto sady, ktorého bolo v roku 1934 vyrazených iba 68 kusov, sa v predošlej dražbe predal za 16 000 eur.

  Spoločnosť MACHO & CHLAPOVIČ bola založená ako rodinná firma s úmyslom nadviazať na bohatú numizmatickú tradíciu oboch rodín. Na Slovensku ide o jedinú firmu tohto druhu, ktorú prijali medzi svetovú numizmatickú elitu spoločnosti Sixbid (spoločnosť ktorá mapuje a certifikuje svetové numizmatické aukčné spoločnosti) a CoinArchives (spoločnosť mapujúca numizmatické aukcie a vytvárajúca jednu z celosvetovo najnavštevovanejších databáz).Viac informácií sa dozviete na http://www.numizmatikamch.sk.

  Aukcia sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2012 v hoteli Kempinski na Dvořákovom nábreží od 14.00 hod.

  foto
 • uskalienka

  člen
  29. januára 2012 o 20:26

  Vydražili obraz namaľovaný Adolfom Hitlerom
  BRATISLAVA 29. januára (SITA) – Na aukcii slovenskej aukčnej spoločnosti Darte dnes vydražili obraz namaľovaný Adolfom Hitlerom. Nemenovaný kupec zaplatil 32-tisíc eur za dielo s názvom Morské nokturno z roku 1913. Vyvolávacia cena bola 10-tisíc eur. Spoločnosť Darte získala obraz s rozmermi 60 krát 48 centimetrov od nemenovanej slovenskej zberateľky, ktorá ho kúpila ešte v období prvej Československej republiky.
  Informácie pochádzajú z webstránky http://www.dartesro.sk.

  viac o obraze

 • uskalienka

  člen
  18. decembra 2011 o 22:00

  Veci Elizabeth Taylor sa vydražili za obrovskú sumu

  BRATISLAVA 17. decembra (SITA) – Predmety, ktoré patrili zosnulej herečke Elizabeth Taylor, vydražili za viac než 150 miliónov dolárov (v prepočte približne 115 miliónov eur). Počas štvordňovej dražby v aukčnom dome Christie’s túto čiastku zaplatili záujemcovia za jej šperky, róby, nábytok a rôzne pamätné predmety. Aukcia sa skončí až dnes večer, prostredníctvom internetu je ešte možné zaobstarať si približne tisícku predmetov s nižšími cenami. Očakávania však už prekonala, aukčný dom totiž rátal s 50 miliónmi dolárov (38 miliónov eur).

  Zberatelia zaplatili rekordné sumy, len za kolekciu šperkov minuli celkovo 116 miliónov dolárov (89 miliónov eur). Medzi exkluzívnymi kúskami bol napríklad vzácny náhrdelník s perlou La Peregrina zo šestnásteho storočia, slávny 33,19-karátový prsteň, ktorý Taylor dostala od manžela Richarda Burtona či jeho dar k narodeninám – tádžmahálsky diamant. Tiež sa dražili herečkine róby vrátane dvoch šiat, v ktorých sa zaňho vydávala. Za približne päťnásobok očakávanej sumy sa predal v koži viazaný scenár ku snímke O Veľkú cenu (1944), za ktorý záujemca zaplatil 170-tisíc dolárov (130-tisíc eur). Úspech mal aj obraz, ktorý herečke venoval Andy Warhol, predal sa za 242-tisíc dolárov (185-tisíc eur).

  Informácie pochádzajú z webovej stránky http://www.bbc.co.uk a z tlačovej agentúry Reuters.  

 • uskalienka

  člen
  1. decembra 2011 o 10:49

  V. BRITÁNIA: Šaty Amy Winehouse vydražili za vyše 43-tisíc libier

  BRATISLAVA 30. novembra (SITA) – Šaty, ktoré mala na sebe speváčka Amy Winehouse na obale albumu Back to Black (2006), vydražili za 43 200 libier (v prepočte približne 50 480 eur). Šifónové bodkované šaty získalo Museo de la Moda, ktoré sídli v čílskej metropole Santiago de Chile. Peniaze, ktoré zaň získala návrhárka Disaya, poputujú na konto speváčkinej nadácie. Po jej smrti ju založil jej otec Mitch Winehouse. Ten bol prítomný aj na dražbe v Londýne, ktorú organizovala aukčná sieň Kerry Taylor Auctions. “Sme z toho úplne vedľa a návrhárke Disayi za to ešte veľa dlžíme,” povedal Mitch Winehouse.

  Okrem šiat Amy Winehouse v metropole Anglicka dražili aj odevy ďalších svetoznámych osobností ako napríklad Elizabeth Taylor alebo Audrey Hepburn. Čipkované šaty Audrey Hepburn, ktoré mala herečka na sebe vo filme Prázdniny v Ríme (1953), sa mali predať za 40 až 60-tisíc libier (46 700 až 70 100 eur), avšak ich kupec sa nenašiel. Mimochodom, Hepburn získala za stvárnenie postavy princeznej Anny v tejto snímke Oscara.

  Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.  

 • uskalienka

  člen
  1. decembra 2011 o 10:49

  V. BRITÁNIA: Vydražili Hitlerovu posteľnú bielizeň

  BRATISLAVA 30. novembra (SITA) – V aukčnom dome Dreweatts v Bristole vydražili v utorok za dvetisíc libier (v prepočte približne 2300 eur) posteľnú bielizeň, ktorá pravdepodobne patrila nemeckému diktátorovi Adolfovi Hitlerovi. Konkrétne šlo o plachtu a obliečku na vankúš, na ktorých bola podobizeň ríšskeho orla, svastika a Hitlerove iniciály. Predpokladá sa, že ich z jeho domu vzal niekto zo služobníctva. “Hitler mal veľké množstvo služobníctva a myslíme si, že bielizeň niekto vzal z jedného z jeho sídel,” vyjadrila sa Stella Lyons z aukčného domu. Novým majiteľom bielizne sa stal nemenovaný záujemca.

 • uskalienka

  člen
  1. decembra 2011 o 10:48

  USA: Komiks z roku 1938 vydražili za rekordnú sumu

  BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Prvé číslo časopisu Action Comics z roku 1938 vo veľmi zachovalom stave sa v stredu v online aukcii predalo za rekordných 2,161 milióna dolárov (v prepočte 1,61 milióna eur). Ide o vôbec prvý komiks, ktorého cena presiahla dva milióny dolárov. Doterajším rekordom bola suma 1,5 milióna dolárov za inú kópiu Action Comics No. 1, ktorá však nebola v takom dobrom stave. Tú vydražili vlani v marci.

  Doterajším majiteľom komiksu, ktorý od 11. novembra dražili na webstránke http://www.comicconnect.com, bol pravdepodobne herec Nicolas Cage. Túto informáciu však predstavitelia ComicConnect.com nepotvrdili, rovnako ako neprezradili, kto sa stal novým majiteľom vzácneho komiksu. Cageovi tento komiks niekto ukradol v roku 2000, časopis sa však tento rok v apríli našiel v úschovnej skrinke v San Fernando Valley. Práve vďaka zhode týchto informácií o histórii komiksu si väčšina zberateľov a odborníkov myslí, že ide o Cageovu kópiu.

  Action Comics No. 1 sa v čase svojho vydania predával za desať centov a výnimočný je tiež tým, že sa v ňom vôbec po prvý raz objavila postava Supermana. Odborníci predpokladajú, že v súčasnosti existuje už iba približne sto kópií tohto komiksu, pričom iba niekoľko z nich je v dobrom stave.

  Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky http://www.hollywoodreporter.com.  

 • pipo

  člen
  5. novembra 2011 o 1:52

  Teda nohavicky… to sa tu tak casto nevidi. A este ktomu kralovske. Som bol zvedavy a pri vsetkej ucte ma prekvapili ich kralovske rozmery. Katka Bainova z aukcneho domu Lyon & Turnbull v Edinburghu by ich mohla kludne nosit ako pelerinu. Tolko hodvabu za mizernych 9375 funtov. Neuveritelne.

  foto
 • uskalienka

  člen
  4. novembra 2011 o 7:25

  Spodná bielizeň kráľovnej Viktórie prekonala očakávania

  BRATISLAVA 3. novembra (SITA/Reuters) – Spodná bielizeň kráľovnej Viktórie, ktorú dražili v utorok v Edinburghu, vysoko prekonala všetky očakávania. Naopak, posteľ s baldachýnom, na ktorej spávala Elizabeth Taylor so svojím siedmym manželom počas medových týždňov, v aukcii predali za výrazne nižšiu sumu, než na akú ju pred dražbou ohodnotili. Do aukcie ponúkla časť svojej veľkolepej zbierky americká vydavateľská dynastia Forbesovcov.

  Čiernobiele pančuchy, ktoré nosila kráľovná Viktória počas obdobia smútku za princom Albertom, sa predali za 3 400 britských libier (v prepočte približne 3 945 eur), pričom odborníci aukčného domu Lyon and Turnbull ich ohodnotili na 500 až 800 libier (približne 580 až 930 eur). Cena hodvábnych nohavičiek slávnej panovníčky sa vyšplhala až na 9 500 libier (približne 11 022 eur), ohodnotili ich však na 3000 (približne 3 481 eur). Rovnako dobre si v dražbe počínali ďalšie kusy spodnej bielizne, ale aj rukavičky či nočná košeľa. Zástupca riaditeľa aukčného domu Paul Roberts je presvedčený o tom, že ide o rekordné sumy. Záujemcovia a záujemkyne podľa neho pochádzali z celého sveta, išlo predovšetkým o tých, ktorých fascinuje dynastia Forbesovcov alebo britská kráľovská rodina.

  Najviac prekvapila zrenovovaná maľba kráľovnej sediacej na koni, ktorého uzdu drží správca jej škótskeho sídla John Brown. O blízkom vzťahu dvojice sa roky polemizovalo a dodnes nie je jasné, či boli priatelia, milenci alebo či sa dokonca tajne nezosobášili. Obraz, ohodnotený na 30-tisíc libier (približne 34 807 eur), si nový majiteľ kúpil za 120-tisíc libier (približne 139 227 eur). Naopak sklamaním aukcie bolo lôžko s baldachýnom, na ktorom spávala hollywoodska legenda Elizabeth Taylor. Predali ju za 7 500 libier (približne 8 702 eur), očakávaná suma bola pritom 12-tisíc libier (približne 13 923 eur).

  Informácie pochádzajú z webovej stránky http://www.bbc.co.uk.

 • uskalienka

  člen
  14. júla 2011 o 23:57

  V. BRITÁNIA: Rukopis Jane Austen vydražili za takmer milión libier

  BRATISLAVA 14. júla (SITA) – V londýnskom aukčnom dome Sotheby’s vydražili za 993 250 libier (v prepočte približne 1,13 milióna eur) vzácny rukopis britskej spisovateľky Jane Austen. Organizátori dražby predpokladali, že rukopis nedokončeného románu The Watsons sa predá za 200-tisíc až 300-tisíc libier (približne 227-tisíc až 340-tisíc eur). Novým majiteľom diela sa stala nemenovaná inštitúcia.

  Román The Watsons napísala Austen pravdepodobne v roku 1804 a ide o príbeh mladej ženy, ktorá sa vracia do domu svojho otca po tom, čo ju vychovávala bohatá teta. Podľa slov odborníka Gabriela Heatona zo Sotheby’s ide o vôbec najstarší z rukopisov známej britskej spisovateľky, ktorý sa uchoval až do súčasnosti. Na každej strane diela sa nachádzajú preškrtané pasáže, opravy a dopísaný text medzi riadkami.

  Jane Austen sa narodila v roku 1775 a bola predstaviteľkou takzvaného rodinného románu. Počas svojho života vydala štyri romány – Rozum a cit, Pýcha a predsudok, Sídlo Mansfield a Emma. Zomrela v roku 1817 vo veku 41 rokov, o rok neskôr jej posmrtne vyšli ďalšie dva romány – Opátstvo Northanger a Anna Elliotová.

 • uskalienka

  člen
  8. júla 2011 o 0:00

  V. BRITÁNIA: Guardiho maľbu vydražili za 26,7 milióna libier

  Ide o tohtoročný rekord spomedzi všetkých umeleckých diel na svete.

  BRATISLAVA 7. júla (SITA/Reuters) – Dielo s originálnym názvom Il ponte di Rialto dalle Fondamenta del Carbon e la Piazza San Marco verso la Chiesa e l’Orologio od talianskeho autora Francesca Guardiho vydražili za 26,7 milióna britských libier (v prepočte približne 30 miliónov eur), čo je tohtoročným rekordom spomedzi všetkých umeleckých diel na svete. Maľbu z konca 60. rokov 18. storočia sa podarilo predať na stredajšej dražbe aukčnej siene Sotheby’s v Londýne. Obraz je jedným z autorových štyroch monumentálnych diel.

  Francesco Guardi žil v rokoch 1712 až 1793. Dožil sa až 80 rokov, čo bol v jeho časoch pomerne vysoký vek. Maliar sa narodil i zomrel v Benátkach, kde aj študoval a aj preto je považovaný za jedného z najvýznamnejších maliarov klasickej benátskej školy. Známym maliarom je aj jeho brat Giovanni Antonio Guardi.

 • uskalienka

  člen
  29. júna 2011 o 22:00

  V. BRITÁNIA: Dielo Francisa Bacona vydražili za 18 miliónov libier

  BRATISLAVA 29. júna (SITA/AFP) – Olejomaľbu írskeho umelca Francisa Bacona v utorok vydražili za takmer 18 miliónov britských libier (v prepočte približne 20,1 milióna eur). Dielo z roku 1953 s názvom Study for a Portrait získal neznámy telefonujúci človek na dražbe londýnskej aukčnej siene Christie’s. Výsledná suma za obraz s rozmermi 2 x 1,4 metra pritom až o sedem miliónov libier prevýšila predpokladanú čiastku. Doteraz najdrahším predaným dielom Francisa Bacona je jeho Triptych, ktorý vo februári 2008 vydražili za 26,3 milióna libier.

  Na utorňajšej dražbe predali umelecké diela za 78,8 milióna libier (asi 88,1 milióna eur). Napríklad zobrazenie čínskeho vodcu Mao Ce-tunga od Andyho Warhola z roku 1973 vydražili za takmer sedem miliónov libier (približne 7,8 milióna eur). Dielo Woman Smiling od Luciana Freuda sa podarilo predať za 4,7 milióna libier (5,3 milióna eur). Za rekordné sumy sa predali obrazy od piatich autorov – Juana Munoza, Rona Muecka, Pauly Rego, Domenica Gnoliho a Miquela Barceloa.

 • uskalienka

  člen
  26. júna 2011 o 12:54

  Jediný portrét Billyho Kida vydražili za 2,3 milióna dolárov

  BRATISLAVA 26. júna (SITA/AP) – Jediný známy autentický portrét legendárneho pištoľníka Billyho Kida v sobotu vydražili za 2,3 milióna amerických dolárov (asi 1,666 milióna eur). Spolu s poplatkami zaplatí majiteľ za vzácne dielo 2,6 milióna dolárov (približne 1,884 milióna eur). Organizátori pritom predpokladali, že predmet vydražia maximálne za 400 tisíc dolárov (asi 290 tisíc eur). Fotografiu na kovovom podklade získal súkromný zberateľ William Koch. Podľa Melissy McCracken, hovorkyne aukcie Brian Lebel’s 22nd Annual Old West Show & Auction, je táto suma rekordnou v histórii tejto dražby.

  Fotografiu hrdinu divokého západu, ktorý údajne zabil až 21 mužov, vyhotovili v roku 1879 alebo v roku 1880 vo Fort Sumner. Billy Kid má na nej klobúk, opiera sa o pušku Winchester, pričom na boku má pištoľ značky Colt. Fotografia pištoľníka zobrazuje prevrátene a aj preto si mnohí ľudia myslia, že Billy Kid bol ľavákom. Na základe tohto mýtu vznikol aj film Kolt pre ľaváka (1958) s Paulom Newmanom v hlavnej úlohe.

  William H. Bonney alias Billy Kid sa dožil len 21 rokov. V roku 1881 ho zastrelil šerif Pat Garrett, detaily jeho smrti sa však nikdy nepodarilo objasniť.

 • uskalienka

  člen
  4. júna 2011 o 16:14

  Obraz Hawker’s Cart od Lowryho vydražili za 555 000 eur

  BRATISLAVA 4. júna (SITA) – Dielo The Hawker’s Cart od britského umelca L.S. Lowryho sa podarilo v škótskom meste Edinburgh vydražiť za 555 000 eur. Za získané peniaze si jej dovtedajší majiteľ – organizácia The Royal Scottish Academy (RSA) – chce zakúpiť nové diela v rámci racionalizačného programu. Cieľom tohto programu RSA je kúpiť čo najviac významných diel od škótskych autorov. “Určite to nejaký čas potrvá, ale pozitívne je, že sme to už odštartovali,” uviedol tajomník spoločnosti Arthur Watson.

  Dielo The Hawker’s Cart z roku 1929 zobrazuje typickú scenériu ulice, ktorá je pre Lowryho príznačná. Výsledná suma presahujúca pol milióna eur pritom ani zďaleka nie je rekordom v rámci diel L.S. Lowryho. Jeho obraz s názvom The Football Match z roku 1949 londýnska aukčná sieň Christie’s predala pred mesiacom za 5,6 milióna eur. L.S. Lowry je známy ako autor, ktorý vo svojej tvorbe zobrazoval život pracujúceho ľudu. Rodák z Lancashire zomrel v roku 1976 vo veku 88 rokov.

  Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

 • uskalienka

  člen
  11. mája 2011 o 21:06

  V New Yorku vydražili obrazy Andyho Warhola aj Ružového pantera

  BRATISLAVA 11. mája (SITA/AP/AFP) – V aukčnom dome Sotheby’s v New Yorku vydražili v utorok za 20,24 milióna dolárov (v prepočte približne 14,09 milióna eur) obraz Andyho Warhola s názvom Sixteen Jackies zachytávajúci Jacqueline Kennedy. Na tej istej aukcii súčasného umenia sa predala aj socha Pink Panther Jeffa Koonsa, ktorej cena sa vyšplhala na 16,88 milióna dolárov (približne 11,75 milióna eur). Organizátori dražby však predpokladali, že toto dielo sa predá za 20 až 40 miliónov dolárov (13,9 až 27,8 milióna eur). Okrem toho v Sotheby’s vydražili aj ďalšie Warholove obrazy, napríklad Shadow (Red) za 4,84 milióna dolárov (3,37 milióna eur), Round Jackie za 3,72 milióna dolárov (2,59 milióna eur) alebo Statue Of Liberty za 3,44 milióna dolárov (2,39 milióna eur). Celkovo sa na aukcii predali diela za 128 miliónov dolárov (viac než 89 miliónov eur).

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz