Starý perinák – úprava povrchu

 • Starý perinák – úprava povrchu

   momen aktualizované pred 9 rokov, 11 mesiacov 3 Členovia · 11 Príspevkov
 • momen

  člen
  13. júla 2011 o 11:02

  Ach jaj…Docent..toľko balzamu na moju dušu, ďakujem ďakujem! Tak si ma posmelil, že pôjdem dnes odfotiť ďalší môj úlovok  – pravdepodobne cestovný kufor, “oplechovaný” a značne skorodovaný. Podľa vašich rád sa rozhodnem, či mám na to aké-také šance, aby som sa pustila do jeho obnovy. 

 • docent

  člen
  13. júla 2011 o 1:02

  Momen, z portugalcov si nič nerob. Dôležité je, že si sa prepracovala k podstate… čo ma egoisticky potešilo. Pokúsim sa ťa potešiť aspoň tým, že pravdepodobne ani nevieš akému výnimočnému (s dokumentačného, múzejného a čo ja viem ešte akého pohľadu) kusu nábytku si predĺžila život. Asi si myslíš, že nadsadzujem, ale… ups, žiadna spálňa hodná toho názvu, nikdy v dejinách ľudstva nemala perinák.

  (toto je pauza aby si si to mohla vychutnať)

  Perináky sa objavujú až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako odpoveď na výstavbu panelových králikární slúžiacich ako ľudské obydlia. Stiesnený priestor neumožňoval funkciu samostatnej spálne a nútil obyvateľov vo dne podušky, periny a paplóny niekam skryť. Tak sa zrodil perinák. Ako sa objavili, tak do konca 20. storočia zanikli a nahradil ich odkladací priestor pod ďalším socialistickým hitom – váľandou alebo hovníkom ako tomu hovoril náš tato.

  Keď k tomu pridáš ešte bodíky za netradičné, ojedinelé vyhotovenie… zaujímavý a dokonca pekný kúsok (čo sa o tých sériových perinákoch nedá povedať).

  foto
 • momen

  člen
  12. júla 2011 o 18:09

  Docent, sypem si popol na hlavu! Z purgátora portugalec ! Celý deň si lámem hlavu nad tým,  čo je to portugalské snaženie….akáže irónia, že mám “dobré oko”. Ale vďaka môjmu očnému preklepu následne hľadaniu významu slova purgátor som prečítala tvoj článok Úvod do mechanického a chemického čistenia starých krámov.., hľadám ďalej a idem čítať tvoje ďalšie príspevky. Takže opäť sa potvrdzuje pravdivosť príslovia, že všetko zlé je na niečo dobré :)

   

 • momen

  člen
  12. júla 2011 o 8:04

  Ďakujem Docent, síce výrazu “portugalské snaženie” celkom nerozumiem, je to predpokladám narážka na “kafranie do remesla poctivých reštaurátorov” :))

  Primár na popáleninách ma pokarhal slovami “čo vy intelektuáli, nezarobíte si dosť na to aby ste také práce zadali odborníkom?” Primár nepochopil podstatu, ty Docent áno :)

 • docent

  člen
  11. júla 2011 o 21:40

  Momen, konečne sa tu objavil aj výsledok purgátorského snaženia… a navyše sa mi tvoja práca aj páči. Dávaj si pozor na zrak, pretože okrem remeselného citu máš aj “dobré oko”.

 • momen

  člen
  11. júla 2011 o 20:26

  Ešte raz ďakujem za rady, perinák je hotový.  Určite nie je dokonalý, podarilo sa mi mierne prebrúsiť dyhu na niekoľkých miestach, farebne som sa to snažila doladiť moridlom. Voskovanie s CLOU – Holzwasch síce na prvý pohľad vyzeralo, že bude najpríjemnejšia časť práce, ale ako sa ukázalo, potrebovala som si osvojiť určitú zručnosť. Čistý čas práce nebol taký dlhý, ako doba za ktorú sa ozývam. Svojou netrpezlivosťou a nešikovnosťou som si spôsobila niekoľko úrazov. Vybuchol mi v rukách odstraňovač starých náterov (z auta horúci a roztrepaný..), skončila som na popáleninách a skoro som prišla o zrak. Po rekonvalescencii sa mi podarilo zakopnúť a zlomila som si prst na nohe. Píšem to len preto, že vďaka mojim zraneniami kvôli starému perináku a so všetkými peripetiami okolo toho – vyše päťdesiatročný  perinák vyrobený z manželskej postele mojich rodičov nie, že sa nedostal na smetisko, ale dostal opäť “ducha”.  A tak, ako ja si spomínam na spálňu svojich rodičov, na ten starý perinák, v ktorom som sa ako dieťa občas schovávala, moja rodina bude spomínať na moju síce nešikovnú reštaurátorskú snahu vdýchnuť starému kusu nábytku nový príbeh.

  Myslím si, že pre nás laikov práve v takých a podobných príbehoch tkvie  čaro obnovy starého, mnohokrát na vyhodenie odsúdeného kusu nábytku, pretože napriek reštaurátorskej nedokonalosti zachránime niečo, čo nášmu srdcu je blízke.

  foto
 • momen

  člen
  6. júna 2011 o 11:41

  Ďakujem, ďakujem! Nakúpim potrebné veci…dám vedieť ako to dopadlo :)

 • jirkac

  člen
  6. júna 2011 o 11:34

  Dýha je ořech, mořidlo lze použít lihové i vodou ředitelné, vosk bezbarvý.

  Jen je třeba před nátěrem voskem nechat proschnout mořené části. Stačí do druhého dne,

  Hodně štěstí.

 • momen

  člen
  6. júna 2011 o 11:29

  Ďakujem za odpoveď, prečítala  som podrobný návod s voskom…bude to príjemná práca. Ešte mám taký dotaz: moridlo použiť liehové, či iné? 

  dyha je orech (aspoň si myslím) – použiť na to vosk bezfarebný?

 • jirkac

  člen
  6. júna 2011 o 11:09

  Po brusce je potřeba ještě dočistit povrch jemným papírem ( alespoň tu 120) na špalíku s nalepeným filcem nebo korkem. Pozor na probroušení dýhy!

  Potom domořit světlé dřevo a natřít voskem od f. CLOU ( Holzwasch).

  Příští den lehce přebrousit jemným papírem a provést druhý nátěr.

  Po dalších 24 hodinách rozleštit měkkým kartáčem.

  Při správném provedení je pak povrch dokonalý.

 • momen

  člen
  6. júna 2011 o 10:25

  Dobrý deň,

  témy som presurfovala, no nenašla som návod ktorý by som smelo aplikovala pri povrchovej úprave zdedeného perináka. Perinák pochádza cca z obdobia 50-60. rokov, pôvodná povrchová úprava bola lakovaná dyha. Vrch bol poškodený – mierne nadutý zrejme od vody a pod. Sokel a ozdobné lišty sú masívu – celý perinák je zdravý bez plesní a červotočov. Veľkosťou a tvarom sa mi hodí na chatu, ale okrem poškodeného vrchnáku mi vadil aj vysoký lesk. Moja predstava je vykúzliť “starodávno vyzerajúcu sedliacku bedničku na čokoľvek” Doteraz som urobila nasledovné kroky: odstraňovačom starých náterov som odstránila lak, a vybrúsila som elektrickou pásovou brúskou, s br. papierom 120 (jemnejšie som nemala po ruke). A teraz neviem, ako ďalej? Najradšej by som to ošetrila voskom, ale neviem ako na okrajové lišty, keďže majú prírodnú farbu. Taktiež neviem aký vosk kúpiť, či použiť radšej moridlo a potom to lakovať matným lakom? Či to napustiť fermežou a potom vosk? Alebo najprv ozdobné lišty dostať moridlom na farbu dyhy? Mám plno otázok a neviem si rady.  Prikladám foto po zbrúsení.

  Ďakujem za vaše rady. 

  foto

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz