Retiazkový luster.

 • jmaro

  člen
  22. apríla 2013 o 15:56

  Zdravím. Chcel by som sa opýtať skúsených reštaurátorov na zakonzervovanie, povrchovú úpravu starého retiazkového lustra, ktorý som zdedil v stave, keď bol celý natretý hrubou vrstvou zlátenky. Nebolo pod ňou v podstate vôbec vidieť zdobenie. Ja som ho rozobral, očistil som ho pomocou elektrolýzy do čistého stavu. Mne sa v podstate páči aj takto ako je, no akúsi povrchovú úpravu urobiť musím. Tak prosím poraďte akú farbu, alebo ako ho vlastne ošetriť, nech môže visieť v obývačke po boku svojho “bračeka”, ktorého ale stačilo len umyť. Za všetky návrhy a rady vopred ďakujem. jmaro

 • docent

  člen
  26. apríla 2013 o 11:42

  jmaro, málo údajov, veľa emócií. Tvoj záves petrolejovej lampy je lacný výrobok z liatiny alebo špiatru, pravdepodobne zo obdobia 1900 – 1930. Takéto závesy boli vyrábané prevažne z mosadze pre meštianske domácnosti. Záverečná povrchová úprava, preventívne konzervovanie výrobku, sa robila bronzovaním, teda lacným postupom imitujúcim efekt zlátenia. Najčastejšie náterom zmesi bronzového prášku a laku – “zlátenky”. Lak sa nanášal na očistený predmet priamo, bez úpravy povrchu a bol fixovaný náterom šelaku, zaponového laku a pod.

  Je veľmi pravdepodobné, že si úspešne odstránil pôvodnú povrchovú úpravu a predmet, zo zberateľského hľadiska, znehodnotil.

 • benjo

  člen
  26. apríla 2013 o 14:01

  neporadim cim to natriet, osetrit..ale podla mna tomu lustru pristane viac matna strieborna ako ta povodna zlatava farba.. 

  nieco off-topic: som si spomenul na serial co bezi ( resp. co chodi ) na history channel “american restoration” – fuu, tak to sledovat je teda sila niekedy. stara vec 70-90 rocna…chytia, rozoberu v garazi, opieskuju, vyklepu, co chyba vyrobia z coho im napadne, nafarbia podla chuti, ak sa im paci daju sem-tam cosi pochromovat, nemaju dorobit na predmet aj cosi “extra” naviac, poskladaju, cele to sa blysti na kilometer, samozrejme nikdy predtym ta vec nevyzerala tak super, vypytaju 6000 dolacov a vsetci su na konci vysmiati. ameeerika..

 • pipo

  člen
  27. apríla 2013 o 0:45

  a tomu sa vravi po amerikansku aj American Cockney. benjo potom uz len u nas ti odporucam Slovensku Farmu, tamje to tiez super vselico poopravuju aj cosi naviac nerobia za 10000 euracov a vsetci su na konci vysmiati. Sloveeensko…

 • jmaro

  člen
  6. mája 2013 o 12:00

  Je veľmi pravdepodobné, že si úspešne odstránil pôvodnú povrchovú úpravu a predmet, zo zberateľského hľadiska, znehodnotil.
  Áno, pôvodnú povrchovú úpravu som odstránil. Čo sa týka znehodnotenia zo zberateľského hľadiska, tak s tým sa nestotožňujem a v podstate ma to až tak nezaujíma, lebo ako som písal je to luster po starých rodičoch, ktorý má visieť u mňa v izbe. A nakoľko sa pod starým náterom už nachádzali pomerne silné stopy korózie, ktoré som pre predĺženie životnosti považoval za dôležité odstrániť, tak si myslím, že som ho neznehodnoti. Ale hádať sa nemienim, názory môžeme mať rôzne. Ja som ale chcel radu o vhodnej povrchovej úprave a tej som sa nedočkal. jmaro.

 • mazoslav

  člen
  10. júna 2013 o 12:07

  Zdravím, v konzervovaní sa používajú laky na bázy akrylátových živíc (niečo ako plexi) obchodne Paraloidy B72, B44 atd. Kedže sa jedná o luster a pre domáce využitie asi by som k lakovaniu nepristupoval, pokial by nebol po ruke práve Paraloid, pretože je velká pravdepodobnost degradácie vlivom svetla. Teda moja rada je navoskovať povrch včelým voskom v benzíne 5-10%, alebo anabáza nejakého mikrokryštalického vosku. Neviem či som správne pochopil či sa má jednať o konzervačnú povrchovú úpravu alebo estetickú. Nevýhoda vosku je chytanie prachu a nutnost raz za pár rokov obnovenit vrstvu. Ešte otázka zo zvedavosti ako vyzeralo odtránenie povodného  povrchu elektrolýzou? ( zdroj, parametre, forma elektród)? A etšte mi vrta hlovou poznámka “docenta” prečo sa mosaz prekrývala bronzovou zlátenkou ked rovnako pripomína vzhladom zlato, pričom forma práškového bronzu určite vyzerá neprirodzenešie ako leštená mosaz?

 • docent

  člen
  11. júna 2013 o 7:21

  … záves petrolejovej lampy je lacný výrobok z liatiny alebo špiatru … Záverečná povrchová úprava … sa robila bronzovaním…

 • mazoslav

  člen
  11. júna 2013 o 9:26

  ….docent: Takéto závesy boli vyrábané prevažne z mosadze pre meštianske domácnosti….
      Ste mi pekne zamotali hlavu :)

 • jmaro

  člen
  12. júna 2013 o 10:48

  Zdravím.Takže fotky dávam znovu, ale aj tie po očiste a ako luster vypadá v očistenom a zloženom stave. Nie je ešte pripojený na el., nemám šnúru, ktorá by mala vhodný odtieň. Čierna, ktorú mám mi tam nepasuje.      To: mazoslav: Tiež som mal v pláne včelí vosk, no nevylučujem ani ten Paraloid, ak ho zoženiem a vyskúšam či budem s výsledkom spokojný.Jedná sa mi o konzerváciu, ale aj estetickú úpravu, nakoľko visí v obývačke. Čo sa týka odstránenia starého náteru a korózie – elektrolýza : destilovaná voda, jedlá sóda, nerezová tyčka, autonabíjačka – 1. krát “varením” odstránená farba, 2. krát korózia. Konečné dočistenie špičkou skalpela a mosadzným kartáčom.

  foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto
 • jmaro

  člen
  12. júna 2013 o 14:01

  Ale mne sa páči aj v tomto stave, teda ak v interiéri nebude podliehať “skaze”.

 • rotor

  člen
  15. júna 2013 o 22:02

  jmaro
  Nemôžeš tie obrázky obnoviť? Takto je to o mačke vo vreci.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz