politura

 • matuej

  člen
  4. septembra 2011 o 17:54

  Martine, není to sice moje přímá zkušenost, ale podle tatíčků mistrů, alespoň podle toho co říkali při mém absolutoriu to vyleze klidně až po měsíci. Naživo jsem to neviděl, ale zatím tomu věřím.

 • nitram

  člen
  4. septembra 2011 o 17:14

  Matěju, jaro m píše že stůl balil týden po dokončení, to je dostatečně dlouhá doba na to aby na povrchu olej udělal paseku. Vzpomeň na naše první politury ve škole :-)

 • matuej

  člen
  4. septembra 2011 o 14:00

  Myslím že ta „pomerančová kůra” je způsobená použitím oleje při politurování a následným zanedbáním postupu – ten olej se musí „vytáhnout”, třeba hadříkem s trochou lihu.

 • docent

  člen
  26. júla 2011 o 9:40

  jaro m, debata skutočne nie je o výsledku práce. Reagoval som na príspevok 6 a keď som si teraz prečítal Nitrama napadla ma myšlienka :o. Nebude to tak, že zákazník stratil o stôl záujem? Nepáči sa mu a teraz hľadá dôvod ako z toho celého vycúvať?

 • nitram

  člen
  25. júla 2011 o 18:13

  Zdravím

  Na kožence, filcu atd. se nedá psát ?

  Nemyslím si, že to odstranění povrchovky, zesvětlení a odýhování prostoru pro psaní předmětu prospělo, navíc na mě nepůsobí ten brutální lesk dobře (možná to dělá fotka s bleskem). Podle mého názoru by na starožitném nábytku mělo být poznat, že už má něco za sebou….kdybych neviděl fotku před restaurováním, tak bych si myslel že jde o nově vyrobený stůl – repliku.

  Ale nic ve zlém, je to můj názor.

  Každopádně jsme se v debatě dostali jinam, než jsme chtěli…takže by to chtělo foto poškození.

 • jaro-m

  člen
  25. júla 2011 o 10:44

  Pekný deň prajem k fotkám poškodenia som sa ešte nedostal stôl je totiž v španielsku ,ale pre docenta mám dôkazové foto že stôl nie je napodobenina  ,tak pripájam foto v pôvodnej podobe ,akurát majitel ho chcel zosvetlit  a na vrch sa miesto lacnej koženky alebo filcu som  implantoval dýhu  z palisandru! Po danej uprave mal bit stôl prispôsobený k skutočnej podstate ,aby  bolo možné  na ňom  aj písat!

  foto
 • docent

  člen
  19. júla 2011 o 9:52

  jaro m, stále nevidím dôvod prečo by malo dôjsť k zmenám politúry. S takzvanou pomarančovou kôrou sa možno stretnúť pri odfláknutom lakovaní olejovým lakom a nie pri politúre. Tam sa totiž “kôra” nemá z čoho vytvoriť. To bol, prevdepodobne, dôvod otázky, ktorú ti položil Nitram. Počkáme si na obrázky.

  K samotnému stolu. Že je “originál” neznamená, že dol vyrobený pred 120 rokmi a aj keď nie som kunsthistorik za jeho autenticitu, ako celku, by som do ohňa nedal ani malíček. Okrem toho na mňa celkovo nepôsobí dobre. Nechce sa mi to rozpitvávať a preto radšej pripájam obrázok písacieho stola z cca 1880-1910.

  foto
 • jaro-m

  člen
  17. júla 2011 o 12:08

  Pisací stôl je originál,politura  klasická šelaková a zabalený bol asi týždeň po dokončení,ked sa dostanem k fotkám detailu poškodenia  zavesím ich na web,dakujem za odpovede! Práci čest!

 • nitram

  člen
  11. júla 2011 o 21:44

  Detail poškození by napověděl víc….jednalo se o klasickou polituru (šupinkový šelak rozpuštěný v lihu) nebo něco průmyslově vyrobeného (Clou apod.) ? A za jak dlouho po dokončení politury byl předmět zabalen ?

 • docent

  člen
  11. júla 2011 o 21:10

  Odpoveď na tvoju otázku je áno. Šelak je termoplastický polymér, no neviem si dobre predstaviť ako by mohlo dôjsť, počas prepravy alebo skladovania, k takému dramatickému zvýšeniu teploty. Keď bola politúra urobená tak ako má, nehrozí žiadne nebezpečenstvo ani pri zabalení. Ako napísal harp, ťažko súdiť bez obrazovej dokumentácie.

  Nakoniec by som sa chcel ešte opýtať,  písací stôl bol reštaurovaný alebo je to napodobenina?

 • harp

  admin
  11. júla 2011 o 10:13

  A detail toho poskodenia?

 • jaro-m

  člen
  10. júla 2011 o 14:47

  Mám dotaz ohladne politury ,je možné aby zmenila šelaková politura vzhlad vplyvom tepla ?Mal som  totiž zreštaurovaný kus nábytku nalakovaný do vysokeho lesku ,kedže majitel trval na dokonalom zabalení  kusu kvoli doprave ,chcel aby bol zabalený aj do podložky čo sa používa pri kladení plavajucej podlahe aby sa predišlo mech .poškodeniu .Kus bol prevezený a zložený ale majitel trval na tom aby sa neodbalovalo a nechalo  sa zabalené čo trvalo zhruba 3 mesiace ,nasledne po odbalení  zistil že  politura nie je dobrá a je nanej vidno takzvanu pomarančovu koru čo si myslím že sposobilo  uzavretie kusu do  danej podložky a kus nedýchal  ! Nemá niekto  prosím z oblasti podobné skusenosti?   Dakujem

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz