Parkovanie v centrach historickych miest a obci

Označené: 

 • Parkovanie v centrach historickych miest a obci

   harp aktualizované pred 12 rokov, 7 mesiacov 1 Člen · 1 Príspevok
 • harp

  admin
  4. novembra 2008 o 7:19

  Nová parkovacia politika v Starom Meste / Bratislava

  Rokovať o tejto novej parkovacej politike sa má už zajtra (v utorok 4. 11.) a myslíme si, že by ľudia mali vedieť, čo im hrozí. Čo budú teda nové pravidlá znamenať pre každodenný život ľudí a pre ich peňaženky?

  1. Zvýši sa poplatok za parkovanie. (V predkladanom materiáli nie je presne uvedené o koľko, ale z verejných prerokovaní vyplýva, že to bude z 10 na 30 Sk za hodinu.)
  Pýtame sa: Odradí zvýšený poplatok tých, ktorí v meste parkujú, keď podzemné garáže sú stále niekoľkonásobne drahšie a je ich málo?

  Nie, výsledkom bude, že za rovnakú službu – vrátane „krúženia“ a množstva najazdených kilometrov pri hľadaní miesta na parkovanie – budeme platiť trikrát viac.

  2. Zóna s dopravným obmedzením sa významne rozšíri. (To znamená, že občania, ktorí parkovali pred svojimi domovmi bezplatne, budú teraz platiť buď za každú hodinu, alebo za ročné karty. Návštevníci, ktorí doteraz parkovali bez obmedzenia a bezplatne, budú môcť parkovať obmedzený čas a za zvýšenú hodinovú sadzbu.)
  Pýtame sa: Zníži sa týmto opatrením počet parkujúcich áut?
  Nezníži. Rezidenti svoje autá nepredajú ani ich nebudú parkovať v iných štvrtiach. Návštevníkom zase neponúkame ani inú možnosť parkovania, ani zlepšenú verejnú dopravu. Takže jedinou zmenou bude to, že čo bolo zadarmo, bude za poplatok.

  3. Zľavnenú parkovaciu kartu si nebude môcť kúpiť každý Staromešťan, ktorý vlastní auto, pretože karty budú prideľované bytom, nie občanom. (To znamená, že domácnosti, v ktorých majú viac ako jedno auto, budú za ďalšie autá platiť hodinovú sadzbu, alebo nezľavnené registračné karty. Cenu stanoví miestne zastupiteľstvo, ale keďže dnes je to cca 9000 Sk, môžeme podľa vzoru parkovacích kariet čakať jej strojnásobenie na 27 000 Sk.)
  Pýtame sa: Zmiznú týmto opatrením autá z ulíc? Nechá si každá domácnosť iba jedno auto a ďalšie predá?
  Nie, parkovanie sa nezlepší a jedinou zmenou bude, že namiesto 1300 Sk zaplatia občania 27 000. Postihne to nielen všetky manželské páry s dvoma autami, ale aj rodiny, v ktorých musia alebo chcú spolu žiť viaceré generácie a auto vlastnia starí rodičia aj dospelé deti.

  4. Parkovanie na jednom mieste bude obmedzené na dve hodiny, a to v celej zóne s dopravným obmedzením. Po prekročení bude vodič pokutovaný. (Znamená to, že vodiči, ktorí potrebujú ostať v centre viac ako dve hodiny, budú musieť každé dve hodiny dobehnúť k autu a začať hľadať nové parkovacie miesto.)
  Pýtame sa: Zlepší to akokoľvek situáciu s parkovaním v Starom Meste?
  Nie, iba sa tým zahustí už aj tak prehustená doprava. Rozdiel bude iba v tom, že vodiči budú buď nervózne strážiť čas a behať k autu, alebo platiť pokuty.

  Čo bude mať z týchto opatrení mestská časť Bratislava, Staré Mesto a čo Bratislavská parkovacia služba (BPS)?

  1. Zo zvýšenia hodinovej sadzby z 10 na 30 Sk v dnešnej zóne s dopravným obmedzením získa BPS 62 miliónov, Staré Mesto 2 milióny. (pomer 31:1)
  2. Z rozšírenia zóny s dopravným obmedzením získa BPS 30 korún, Staré Mesto z každej parkovacej hodiny 60 halierov. (pomer 50:1)
  3. Z obmedzenia počtu zľavnených parkovacích kariet pre rezidentov na jednu bytovú jednotku získa BPS celú výšku registračného poplatku za každé ďalšie auto v domácnosti, Staré Mesto nezíska nič. (pomer 27000:0)
  4. Z obmedzenia parkovania na 2 hodiny získa (v prípade väčšej vyťaženosti) BPS z každého miesta a hodiny 30 korún, Staré Mesto 60 halierov z každého miesta a hodiny. (pomer 50:1)
  (Pomery sú vyčíslené podľa našich modelov pri približne 65 %-nej vyťaženosti parkovacích miest.)

  Je teda jasné, v koho záujme je tzv. nová parkovacia politika. Víťazom nebude ani občan, ani pokladnica mestskej časti, ale súkromná BPS. SDKÚ-DS preto starostu Petreka žiada, aby materiál o parkovacej politike zo zajtrajšieho rokovania miestneho zastupiteľstva stiahol.

  Pavol Frešo, predseda Miestneho zväzu SDKÚ-DS Bratislava – Staré Mesto
  Tatiana Rosová, podpredsedníčka Miestneho zväzu SDKÚ-DS Bratislava – Staré Mesto

  Táto informácia je komerčnou informáciou odvysielanou v znení dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. Originál tejto správy bol odvysielaný v servise Vyhlásenia a oznamy, ktorý je novým informačným servisom agentúry SITA určeným na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. E-mail: prservis@sita.sk .

  Tlacova sprava!

Prezeranie 1 z 1 príspevkov

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz