Nicenie / buranie pamiatok a historickych budov

 • Nicenie / buranie pamiatok a historickych budov

   palo aktualizované pred 9 rokov, 5 mesiacov 3 Členovia · 4 Príspevkov
 • palo

  admin
  21. februára 2012 o 14:51

  [quote]V obci Liptovská Štiavnica sa nachádza v súčasnosti len jeden kašteľ zo 17. storočia, keď nepočítame viacero zemianskych kúrií.

  Do roku 1945 tu stál aj ranorenesančný opevnený kaštieľ. Tento kaštieľ nazývaný Jánošovskuo bol postavený niekedy začiatkom 15.storočia. Bol typom blokového opevneného vodného kaštieľa.
  Bol dvojpodlažný s pravidelným štvorhranným pôdorysom. Na jeho severnej strane sa nachádzala masívna štvorhranná trojpodlažná veža a na jej úpätí bola brána s padacím mostom.

  Kaštieľ je pomenovaný Jánošovskuo podľa majiteľa Jána Rakovského, ktorý ho dal v roku 1644 obnoviť. Asi od konca 19. storočia bol kaštieľ neobývaný a pustol. Majitelia Rakovskovci po vzniku Československej republiky väčšinou žili v Maďarsku a nejavili o kaštieľ záujem. V období druhej svetovej vojny bol kaštieľ pomaly rozoberaný a v roku 1946 bol zbúraný stavebníkmi rodinných domov, ktorí dostali v týchto miestach pridelenú pôdu.[/quote]Zdroj: http://www.liptovskastiavnica.sk podľa knihy Peter Vítek: Liptovská Štiavnica, vydavateľstvo Peter Huba, Dolný Kubín 1998.

 • rado-z-mt

  člen
  20. februára 2012 o 21:09

  Tuším že sa jednalo o klub turistov v Trenčíne, čo na vlastné náklady opravili kultúrnu pamiatku za cca 60 000 Eur. Okná dali plastové miesto drevených, za čo dostali od KPU Trenčín pokutu. A čuduj sa svete, dnes na SRo 1 som sa dozvedel, že dávať plasťáky na KP je v zmysle zákona prípustné…Takže máme ďalšiu zachránenú pamiatku!

 • harp

  admin
  20. februára 2012 o 16:40
 • harp

  admin
  20. februára 2012 o 16:37

  zaujimavy pohlad z jedneho rezimu napriec dalsim do predchadzajuceho. Zmenilo sa nieco?

  Par dalsich tem na Obnova.sk

  http://www.obnova.sk/clanok/v-nitre-zburali-barokovy-most-do-hradu-preveri-inspekcia

  http://www.obnova.sk/diskusia/nicenie-pamiatok-financovane-z-grantu

  foto
Prezeranie 1 - 4 z 4 príspevkov

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 z 0 príspevkov June 2018
Teraz