Liptovský Mikuláš

Označené: 

 • Liptovský Mikuláš

   uskalienka aktualizované pred 10 rokov 3 Členovia · 10 Príspevkov
 • uskalienka

  člen
  5. júna 2011 o 15:14

  Novinkou leta budú Míľniky mikulášskej histórie

  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 4. júna (SITA) – Novinkou letnej sezóny v L. Mikuláši bude organizovanie pravidelnej sprievodcovskej služby na tému Míľniky mikulášskej histórie. Pre agentúru SITA to potvrdila riaditeľka mestského informačného centra Jana Piatková. „Sprievodcovské služby na tému sme pripravili pri príležitosti 725. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Trasa, okrem odborného výkladu o najstarších dejinách, zahŕňa prehliadku interiéru kostola sv. Mikuláša, najstaršej stavebnej pamiatky v meste. Novinkou je, že kostol bude v júli a auguste otvorený pre verejnosť aj mimo svätých omší,“ uviedla.

  Informačné centrum už tretí rok ponúka sprievodcovské služby v slovenčine, angličtine a poľštine vždy v nedeľu o 16:00 hod na ďalšie dve témy. „Počas letnej sezóny k nám zavíta približne 30-tisíc návštevníkov, najviac Čechov a Poliakov. K dispozícii budú počas tohto leta mať šesť bezplatných propagačných materiálov a knižného turistického sprievodcu mesta a okolia. Vydávame aj Tipy na výlety, v ktorom si cieľové skupiny rodiny s deťmi, mladí a milovníci umenia nájdu pobytový program,“ priblížila aktuálny stav. V informačnom centre pracuje šesť zamestnancov.

  Najväčšími atrakciami L. Mikuláša sú podľa Piatkovej historické centrum, ktoré láka farebnosťou a upravenosťou domov, množstvom zelene, fontánou Metamorfózy, múzeami a štyrmi galériami. „Poskytuje tiež výborné podmienky na netradičné športy v areáli vodného slalomu či v multifunkčnej hale Liptov Aréna,“ podotkla.
  Dodala, že leto bude plné kultúrnych a spoločenských akcií. „Začína sa 23. až 25. júna Stoličnými dňami, počas ktorých vystúpi Martin Harich, Heľenine oči a Ploštín Punk. Program pokračuje v rámci Mikulášskeho leta. Tematické víkendy budú venované folku, džezu a divadlu. Mikulášske leto končí septembrovou akciou Mosty gesharim,“ uzavrela Piatková.

 • uskalienka

  člen
  24. februára 2011 o 22:15

 • uskalienka

  člen
  13. novembra 2010 o 10:32

  Zrekonštruovali pamätník v Háji Nicovô
  Vymenili obklad, zakonzervovali bronzovú časť a urobili umelecko-remeselné práce na centrálnom obelisku

  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 13. novembra (SITA) – Pamätník vojnového cintorína Háj Nicovô za ostatné tri mesiace zrekonštruovali za 20-tisíc €. Potvrdil to viceprimátor L. Mikuláša Pavel Bobák. Mesto zabezpečilo umelecko-remeselné práce na centrálnom obelisku a potrebnú výmenu obkladu. Vrchnú bronzovú časť pamätníka zakonzervovali a zaplombovali pylón nemrznúcimi zmesami. “Zub času nahlodal pamätník. Vznikali v ňom škáry, ktoré vplyvom počasia, dažďa a mrazov spôsobili postupné rozpadávanie kamenných obkladov. Takouto rekonštrukciou od svojho vzniku ešte pamätník neprešiel. Komplexné zásahy sa na ňom nerobili 50 rokov,” povedal.

  Išlo o združené financie z viacerých zdrojov od radnice či ministerstva kultúry. “Urobili sme len základnú rekonštrukciu. Pripravujeme projekt na získanie peňazí na ďalšiu etapu obnovy. Poškodené sú totiž aj vrchné terasy a opraviť treba kamenné zábradlie,” podotkol.

  Pamätník vznikol v roku 1961 a následne bol dobudovaný celý areál. “Je jedinečnou národno-historickou pamiatkou a to nielen v rámci regiónu Liptova, ale aj Slovenska. Výnimočný je svojím umiestnením, veľkosťou, monumentalitou či architektonicko-urbanistickým a krajinárskym riešením,” dodal Peter Kulašík z ružomberského pamiatkového úradu.

  fotografie: http://liptov.sme.sk/c/5342233/vynoveny-haj-nicovo.html#ixzz159Yzdbq0

 • uskalienka

  člen
  5. októbra 2010 o 8:46

  Návštevnosť mesta sa zvýšila, vrátili sa Česi a Poliaci
  Najviac lákali hory, akvaparky, pamiatky ľudovej architektúry či adrenalínová zábava

  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 4. októbra (SITA) – Oproti minuloročnému letu zaznamenalo Informačné centrum v Liptovskom Mikuláši o 40 percent viac návštevníkov. Jeho služby využilo v lete 30-tisíc turistov. Potvrdila to riaditeľka centra Jana Piatková. “Teší nás opätovný návrat hostí z Českej republiky a Poľska. Čaro letného Liptova prichádzali objavovať aj turisti z Litvy, Ukrajiny a Ruska. Táto klientela doposiaľ vyhľadávala región kvôli výborným podmienkam na lyžovanie. Zaznamenali sme dokonca hostí z Nového Zélandu, Mexika či Južnej Afriky,” uviedla. Už druhú sezónu zabezpečuje informačné centrum pravidelné prehliadky mesta so sprievodcom. Počas leta sa konali vždy v nedeľu a túto sezónu sa niesli v znamení témy Tajomstvá ukryté za múrmi domov v historickom centre. “Pravidelné sprievodcovské služby využilo 270 návštevníkov,” konštatovala. Dodala, že sprievodcovské služby sú k dispozícii aj naďalej.

  Návštevníkov počas leta zaujala najmä krása liptovských hôr a jaskýň. “Mnohých zlákal oddych a zábava v termálnych vodách či prehliadka pamiatok ľudovej architektúry. Spokojní boli aj vyznávači adrenalínových športov. Hostia z Českej republiky ocenili udržiavanie a čistotu vojnového cintorína na Háji,” dodala Piatková.

 • uskalienka

  člen
  7. augusta 2010 o 21:18

  V Múzeu Janka Kráľa vyššia návštevnosť o 10 percent

  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 7. augusta (SITA) – V Múzeu Janka Kráľa zaznamenali za prvý polrok 2010 zvýšenie počtu návštevníkov o 10 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Potvrdila to odborná pracovníčka múzea Zuzana Nemcová. „Pozitívny trend v návštevnosti súvisí s inovovanou ponukou podujatí pre školskú mládež, oživením cestovného ruchu v Liptovskom Mikuláši a opätovným sprístupnením židovskej synagógy ako jedného z expozičných priestorov múzea,“ povedala.

  „Počas leta si expozície prichádzajú pozrieť najmä turisti zo Slovenska, z Poľska a Českej republiky. Počas školského roka sú to žiaci a študenti škôl z regiónu. Celkovo za prvý polrok do múzea prišlo takmer 8 900 návštevníkov,“ podotkla. V priestoroch sa ľudia môžu stretnúť s poéziou mikulášskych rodákov či divadelným stvárnením kapitol dejín mesta či o histórii najstarších stavebných pamiatok.
  „Pre turistov je lákavá Mikulášska mučiareň či možnosť návštevy rodného domu súrodencov Rázusovcov vo Vrbici, ako aj expozície Tatrín a Žiadosti slovenského národa. Do konca augusta ponúkame výstavy o priekopníkovi turistiky Milošovi Janoškovi a fotografií miestnych autorov,” dodala Nemcová.

 • uskalienka

  člen
  11. mája 2010 o 21:29

 • uskalienka

  člen
  28. júla 2009 o 8:10

  Radnica a židovská náboženská obec o záchrane synagógy

  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 24. júla (SITA) – O možnostiach a spôsoboch sprístupnenia židovskej synagógy v Liptovskom Mikuláši rokovali František Alexander a Juraj Turčan z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí s primátorom mesta Jánom Blcháčom. “Z vypracovaných statických posudkov je jasné, že bez opráv nie je možné synagógu využívať,” povedal Blcháč. Na základe posudkov pripravia predstavitelia židovskej náboženskej obce návrhy technického riešenia opráv a ich finančného zabezpečenia. “Keď budeme mať tieto návrhy k dispozícii, posúdime, či bude mesto schopné v spolupráci so židovskou náboženskou obcou nedostatky na synagóge odstrániť,” poznamenal.

  Mesto dostalo dominantu centra do nájmu v polovici deväťdesiatych rokov. Údržbu zabezpečovalo v rámci svojich možností. “Synagógu sme využívali na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. V septembri sa v nej malo uskutočniť symbolické podujatie Mosty Gesharim 2009, ktoré buduje porozumenie medzi židovskou a kresťanskou kultúrou. Osud podujatia bude známy v polovici augusta po vypracovaní návrhov na riešenie problému synagógy,” uzavrel primátor.

 • uskalienka

  člen
  18. júna 2009 o 15:06

  Víkend v Liptovskom Mikuláši bude v znamení Stoličných dní

  17. júna (SITA) – Tradičné podujatie Stoličné dni sa uskutoční v Liptovskom Mikuláši počas víkendu, s hlavným programom 19. a 20. júna. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková. „Podujatie slávnostne otvorí primátor Ján Blcháč v piatok 19. júna o 14:45. Pri tvorbe programu organizátori kládli dôraz na prezentáciu ľudových remesiel, folklóru, divadla a kultúry,“ poznamenala Čapčíková.

  Návštevníci si môžu pozrieť šikovnosť majstrov tradičných ľudových remesiel a kúpiť ich výrobky v stánkoch. Nebudú chýbať ukážky historického šermu a strelných zbraní. „Svoje umenie predvedú folkloristi a hudobníci z partnerských miest, sliezskej Opavy a poľského Źywca. V sobotu o 16:00 na nádvorí Múzea Janka Kráľa zaujme scénické pásmo k 685. výročiu udelenia jarmočných výsad mestu s názvom Kráľovský dar od Pongráca,“ dodala Čapčíková. Návštevníkov vo večerných hodinách roztancujú Polemic a Komajota. Pre deti je pripravený medzinárodný šachový festival V4 Liptov 2009. Pre všetky vekové kategórie sú v programe zakomponované súťaže zručnosti, šikovnosti a sily, napríklad O najvrtkejšieho zbojníka či Zbojnícka skúška.

 • harp

  admin
  24. apríla 2009 o 8:09

  NBS: K výročiu narodenia A. Stodolu vydajú zberateľskú mincu

  BRATISLAVA 23. apríla (SITA) – Striebornú zberateľskú mincu k 150. výročiu narodenia Aurela Stodolu vydá v pondelok Národná banka Slovenska (NBS). Agentúru SITA o tom informovala jej hovorkyňa Jana Kováčová.

  Autorom návrhu mince, ktorá bude stáť desať eur, je Miroslav Ronai. Mince sú vyhotovené v bežnom prevedení a vo vyhotovení proof. Zberateľskú mincu budú predávať len zmluvní partneri NBS, ich zoznam je zverejnený na internetovej stránke banky.

 • palo

  admin
  19. novembra 2008 o 16:38

  Turistický bedeker mapuje históriu i súčasnosť mesta

  24. augusta 2008 (SITA) – Informácie napríklad o tom, ako nazval svetoznámy fyzik Albert Einstein svojho profesora – liptovskomikulášskeho rodáka Aurela Stodolu – sa môžu dozvedieť obyvatelia i návštevníci metropoly Liptova z turistického sprievodcu Liptovský Mikuláš a okolie. Publikáciu vydalo mesto Liptovský Mikuláš v spolupráci s informačným centrom mesta v náklade desaťtisíc kusov. Záujemcovia si ju môžu kúpiť za 149 korún (4,95 €) v informačnom centre mesta, kníhkupectvách, ako aj informačných centrách turistického ruchu. Mesto do budúcnosti pripravuje aj jazykové mutácie turistického sprievodcu. Do konca roka by mali vydať aj jeho anglickú a poľskú verziu.

  Komplexný sprievodca mestom mapuje históriu i súčasnosť Liptovského Mikuláša. Na 120 plnofarebných stranách tiež ponúka informácie o osobnostiach kultúrneho a spoločenského života, tipy na vychádzky, ako aj zoznam ubytovacích a stravovacích zariadení.

  Turistický bedeker ponúka aj zaujímavosti – napríklad, že 3. apríla 1900 sa v Liptovskom Mikuláši narodila pravnučka anglickej kráľovnej Viktórie Valéria Mária. Publikácia tiež približuje časť zo života legendárneho hrdinu Juraja Jánošíka, pretože Liptovský Mikuláš bol mestom jeho posledných dní života. Nechýba prehľadná mapa Liptovského Mikuláša a Liptova.

  Agentúru SITA informovalo mediálne oddelenie Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz