SNM BA – vystavy

Označené: 

 • SNM BA – vystavy

   uskalienka aktualizované pred 10 rokov, 1 mesiac 1 Člen · 11 Príspevkov
 • uskalienka

  člen
  8. apríla 2011 o 7:41

  Sídelná budova národného múzea sa nakrátko zavrie
  BRATISLAVA 7. apríla (SITA) – Výstavy v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží 2 v Bratislave budú od piatkového obeda do utorkového rána zatvorené. Budova bude z technických príčin pre verejnosť zatvorená od piatku od 12:00 do utorka 12. apríla do 9:00, agentúru SITA o tom informovala Lucia Prokešová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

  V sídelnej budove národného múzea sú momentálne inštalované tri veľké výstavy: Ľadová krása Grónska, Majstri ducha – Osobnosti vedy a techniky na Slovensku a Tahiti (Milan Štefánik). Tento týždeň otvorená Ľadová krása Grónska prináša do 27. apríla unikátne pohľady na najväčší ostrov sveta – Grónsko fotoobjektívom bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Výstava Majstri ducha – Osobnosti vedy a techniky na Slovensku predstavuje 45 významných vedcov pochádzajúcich alebo pôsobiacich na našom území, ktorí významne prispeli k rozvoju prírodných, technických a lekárskych vied od 15. storočia po súčasnosť. Jej návštevníci si okrem iného môžu až do 22. mája pozrieť herbár Andreja Kmeťa s viac ako 72 tisíc rastlinami, rodáka z Bratislavy oceneného Nobelovou cenou, či takmer poltonový počítač. Výstava Tahiti (Milan Štefánik) predstavuje do konca mája menej známe pôsobenie Milana Rastislava Štefánika na Tahiti. Možno na nej nájsť predmety, ktoré priniesol Štefánik zo svojho pobytu na najväčšom ostrove Francúzskej Polynézie.

  Podrobný program ďalších pobočiek Slovenského národného múzea v Bratislave a ďalších častiach Slovenska je zverejnený na webstránke múzea – http://www.snm.sk.

 • uskalienka

  člen
  16. októbra 2010 o 19:40

  Štefánik na Tahiti v národnom múzeu

  BRATISLAVA 16. októbra (SITA) – Verejnosti menej známe pôsobenie Milana Rastislava Štefánika na Tahiti predstavuje od dnes až do konca mája budúceho roka výstava Tahiti (Milan Štefánik) v bratislavskom sídle Slovenského národného múzea (SNM). V múzeu na Vajanského nábreží 2 možno nájsť predmety, ktoré priniesol Štefánik zo svojho pobytu na najväčšom ostrove Francúzskej Polynézie. Ako ďalej agentúru SITA informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM, “okrem vecí každodennej potreby a rôznych vzácnych artefaktov si doniesol aj niekoľko drevorytín a drevorezieb Paula Gauguina. Ich odtlačky sú súčasťou výstavy, ktorá je venovaná 130. výročiu narodenia M. R. Štefánika a 100. výročiu pobytu na ostrove Tahiti”.

  Dôvodom Štefánikovho pôsobenia na Tahiti bolo pozorovanie prechodu Halleyovej kométy pred slnečným diskom a vybudovanie observatória. V prostredí exotickej prírody našiel nielen priestor pre astronómiu, ale zažil tu podľa vlastných slov aj jedno z najkrajších období svojho života. Od domácich obyvateľov dostal množstvo predmetov, ktoré previezol do svojho parížskeho bytu, ktorý jeho priatelia nazývali malým múzeom. Štefánikovu pozostalosť prepravili po jeho smrti najskôr do Prahy (1920) a v roku 1940 sa dostala do SNM v Martine.

  V národnom múzeu je Štefánikova kolekcia 270 predmetov nevyčísliteľnej umeleckej a historickej hodnoty vystavená po prvý raz. Predstavuje osobnosť Štefánika, známeho predovšetkým ako politika, vedca a vojaka, z inej strany – ako zanieteného cestovateľa a zberateľa. Medzi vzácne exponáty jeho zbierky patria tapy – tkaniny z rastlinných vlákien s ornamentálnym vzorom. Ďalšie približujú život a zvyky ostrovanov a sú to nádoby, šperky, sošky, odevy alebo šípy či oštepy. Okrem predmetov, ktoré dokumentujú tvorivosť Polynézanov si Štefánik priniesol aj niekoľko drevených štočiek slávneho francúzskeho maliara Paula Gauguina, ktorý sa nechal očariť ostrovom niekoľko rokov pred Štefánikom. Štočky zostali v Národnej galérii v Prahe, ale ich odtlačky majú Slovenská národná galérie v Bratislave, Šarišská galéria v Prešove a Slovenské národné múzeu v Martine.

  Kolekciu dopĺňajú dokumenty a fotografie. Vďaka sprístupneniu trezorov Slovenského národného archívu tak návštevníci po prvý raz uvidia originály materiálov z pozostalosti M. R. Štefánika. Medzi zaujímavosti patrí jeho korešpondencia, výsledky vedeckých bádaní, rukopisné poznámky o živote domácich obyvateľov doplnené kresbami a cestovný pas. Štefánik bol vášnivým fotografom, vynálezcom nikdy nepatentovaného návrhu farebnej fotografie, ale aj vďačný objekt fotografického aparátu. Záujemcovia spoznajú spoluzakladateľa Československa na menej oficiálnych fotografiách, ktoré Štefánika zachytávajú na vozíku ťahanom koníkom, s domorodcami, pred provizórnym príbytkom či pri observatóriu.

  Výstava je doplnená o interaktívne kiosky, v ktorých si návštevník môže prelistovať Štefánikov denník a preskúmať interiér jeho parížskeho bytu. Vidieť možno i zachované osobné predmety, akými sú kufor, klobúk a ďalšie časti Štefánikových odevov. Súčasťou výstavy je aj prezentácia všetkých jeho ciest, dodala Plichtová.

  Výstavu Tahiti (Milan Štefánik) pripravili Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád, Myjava a Slovenský národný archív, Bratislava. Koná sa s finančnou podporou ministerstva kultúry. Návštevníci múzea si ju môžu pozrieť denne, okrem pondelka od 9:00 do 17:00. K výstave ponúkajú organizátori aj lektorské výklady, ktoré sa uskutočnia od októbra do decembra každú stredu medzi 9:00 a 15:00. Treba si ich objednať aspoň päť dní vopred na telefónnych číslach +421 34 245 2111, +421 34 245 1101 alebo na e-mailovej adrese kosariska@snm.sk. Viac informácií možno nájsť na: http://www.snm.sk.

 • uskalienka

  člen
  2. októbra 2010 o 13:26

  Matematika hrou od piatka v národnom múzeu

  BRATISLAVA 23. september (SITA) – V Slovenskom národnom múzeu (SNM) bude od piatka návštevníkov zabávať matematika. Interaktívna výstava určená pre všetkých od troch rokov bude pre verejnosť otvorená o 16:30, ako súčasť celoeurópskeho podujatia Noc výskumníkov a potrvá do 28. novembra. Matematiku, ktorá prináša potešenie, pripravilo SNM v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, občianskym združením Rio 21 centrum a spoločnosťou Kvant, agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vášáryová z oddelenia múzejnej pedagogiky a prezentácie SNM.

  Ak si návštevník pod názvom výstavy predstaví výstavné priestory plné matematických vzorcov a príkladov, či bežné rátanie na prstoch a kalkulačkách, zažije sklamanie, upozornila Vášáryová. Interaktívne exponáty a modely nemajú na prvý pohľad s matematikou veľa spoločného, no cez hru pobavia i naučia.

  Prostredníctvom aktivít a pokusov projekt umožní overiť si v praxi bežné prírodné javy a zákonitosti, ktoré v každodennom živote ani nevnímame, napríklad magnetický chaos alebo hodiny, ktoré ukazujú, čo len chcete. Všetkých, ktorých zaujímajú hlbšie súvislosti, výstavou prevedú odborne vyškolení sprievodcovia.

  Výstava je súčasťou bohatého programu Slovenského národného múzea, ktorý pre svojich návštevníkov pripravilo v rámci celoeurópskeho podujatia Noc výskumníkov v piatok od 9:00 do 24:00. V tento deň je pre verejnosť vstup na výstavu od 16:30 a rovnako ako všetky akcie v Prírodovednom múzeu SNM je bezplatný.

 • uskalienka

  člen
  25. októbra 2009 o 19:03

  Aj múzeum môže poučiť o energii a životnom prostredí

  BRATISLAVA 25. októbra (SITA) – Interaktívnou formou o životnom prostredí poučí Slovenské národné múzeum na Vajanského nábreží v Bratislave. Prostredníctvom výstavy Energia a prostredie pre život chce od utorka do konca februára 2010 popularizovať dosiahnuté vedecké poznanie v tejto oblasti.

  Interaktívne exponáty a sprievodné podujatia majú podporiť nielen školské učivo, ale tiež pomôcť vytvárať si názory, postoje a budúce rozhodovanie dospelej populácie v oblasti úspor energie, životného prostredia a životného štýlu. Interaktívne exponáty objasnia napríklad možnosti využitia solárnej energie, význam chaosu, alternatívne možnosti pohonu áut, akvárium ako model spolupôsobenia viacerých činiteľov či funkciu a využitie tepelného čerpadla.

  Výstava sa uskutočňuje v rámci dlhodobej spolupráce Slovenského národného múzea a Slovenskej akadémie vied. Je súčasťou projektu Dotyky poznania, financovaného z grantu Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

  SNM ponúka prehliadku denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00, pričom posledný vstup je o 16:30.

  Agentúru SITA informovala Renáta Holienčinová zo Slovenského národného múzea.

 • uskalienka

  člen
  6. októbra 2009 o 22:59

  SNM opäť pozýva na pravú šálku kávy

  V rámci sprievodných akcií príde o zážitkoch z ciest za gurmánskymi druhmi káv porozprávať špecialista na kávu, cestovateľ, obchodník a gurmán Michal Šturc. Na prvorepublikové kaviarne a reštaurácie zaspomína etnológ a známy autor publikácií o starej Bratislave Peter Salner.

  Špecialista Michal Šturc porozpráva gurmánom všetko o káve

  BRATISLAVA 6. októbra (SITA) – Kaviarňam, reštauráciám, hotelom, príprave, servírovaniu a kultúre konzumácie kávy v najznámejších svetových pestovateľských oblastiach a ich porovnaniu s krajinami Európskej únie a Slovenskom bude patriť v stredu rozprávanie špecialistu na kávu, profesionálneho obchodníka, cestovateľa a zberateľa Michala Šturca. Prednáška je súčasťou výstavy Tá pravá šálka kávy, ktorú si možno pozrieť až do 31. januára budúceho roka vo výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave. Šturc navštevuje kávovníkové plantáže, kaviarne, hotely, reštaurácie ako aj predajne európskej siete Coffe shop. Ďalšie zaujímavé stretnutie sa uskutoční 14. októbra, keď si kávoví gurmáni vypočujú prednášku kávového špecialistu o správnej príprave kávy. Záujemcom o odborný výklad k výstave ponúka Slovenské národné múzeum možnosť lektorovanej prehliadky 17. a 31. októbra.

 • uskalienka

  člen
  2. októbra 2009 o 22:55

  SNM opäť pozýva na pravú šálku kávy

  BRATISLAVA 28. septembra (SITA) – Vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave to opäť rozvoniava. Slovenské národné múzeum v Bratislave v spolupráci so SNM v Martine tam ponúka Tú pravú šálku kávy. Už druhú reprízu úspešnej výstavy si možno pozrieť do 31. januára budúceho roka.

  Múzeum láka všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť podrobnosti z histórie vzniku a rozšírenia jedného z najobľúbenejších nápojov. Nahliadnu do kávových receptúr a spoznajú kultúrne dejiny a tradície národov, pre ktoré je charakteristická konzumácia kávy. Výstava chce okrem iného naučiť milovníkov kávy, ako si správne pripraviť svoju šálku. Môžu sa nechať očariť exotikou vzdialenej Arábie, nazrieť do prvých európskych kaviarní 17. storočia a vychutnať si atmosféru prvorepublikovej kaviarne na území dnešnej Bratislavy. V Európe sa káva spočiatku predávala iba v lekárňach ako drahý a účinný liek. Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. dal v Paríži pre darovanú sadenicu kávovníka dokonca vystavať osobitný skleník. Začiatky kávy na Slovensku nadväzujú na prvé zmienky o nej vo Viedni. V 18. storočí poznáme na území vtedajšej Bratislavy už sedem kaviarní.

  Výstava pozostáva zo šiestich základných tematických celkov, ktoré tvoria trojrozmerné múzejné materiály – dokopy je to 50 panelov a takmer 600 exponátov. Medzi najcennejšie artefakty patria kávové súpravy a ich časti, ktoré pochádzajú priamo zo stola významných osobností slovenského kultúrneho života. Osobitne príťažlivé sú rekonštrukcie prostredí charakteristických pre konzumáciu kávy – okrem arabského stanu z 15. storočia aj dobovej kaviarne zo začiatku 20. storočia. Časť výstavy je prehliadkou niekoľkých druhov kávovníka, návštevník sa dozvie podrobnosti o rozmanitých odrodách a druhoch káv, spozná kávu ako produkt, ako jednu z najvýznamnejších poľnohospodárskych komodít.

  V rámci sprievodných akcií príde o zážitkoch z ciest za gurmánskymi druhmi káv porozprávať špecialista na kávu, cestovateľ, obchodník a gurmán Michal Šturc. Na prvorepublikové kaviarne a reštaurácie zaspomína etnológ a známy autor publikácií o starej Bratislave Peter Salner.

  Informovala Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea.

 • uskalienka

  člen
  26. augusta 2009 o 21:16

  Poklady na Hrade i v Podhradí už len do konca leta
  Prvé septembrové dni sa končí výstava Košického zlatého pokladu na Bratislavskom hrade, v prvé septembrové dni sa tiež uzatvoria výstavy o Štefánikovi a odeve a šperku v Podhradí

  BRATISLAVA 24. augusta (SITA) – Len do prvých septembrových dní potrvajú tri zaujímavé výstavy Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Návštevníci múzea majú už len pár dní na prehliadku najznámejšieho slovenského pokladu, krásnych šperkov a šiat, ako aj na návštevu výstavy o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia prezentácie a marketingu SNM.

  Bašta Luginsland na Severných hradbách Bratislavského hradu je od 20. marca nedobytným sídlom najznámejšieho slovenského pokladu – Košického zlatého pokladu. Poklad, ktorý patrí svojím obsahom medzi jedinečný, je pre verejnosť naposledy prístupný 1. septembra. Výstava je otvorená denne, okrem pondelka od 9:00 do 17:00

  Len o dva dni viac majú milovníci slovenskej histórie na návštevu expozície Štefánik – človek a legenda umiestnenej na Žižkovej ulici 16 vo Výstavnom pavilóne Podhradie. Každý deň okrem utorka od 10:00 do 17:00 až do 3. septembra na nej môžu Štefánika spoznávať ako generála, cestovateľa, diplomata, no tiež ako milovníka žien, talentovaného fotografa či amatérskeho kúzelníka. Sprostredkujú to originálne zbierkové predmety – vysvedčenia, predmety získané v exotických krajinách, osobné dokumenty, audiovizuálne záznamy a nahrané výňatky z korešpondencie. Výstava cez ne odkrýva Štefánika nielen ako osobnosť slovenských dejín, ako legendu, ale aj ako mimoriadne zaujímavého človeka. Interaktívnym doplnkom vystavených predmetov je model kokpitu lietadla, v ktorom je zabudovaná kamera. Prostredníctvom nej sa môžu návštevníci natočiť pri simulovanom pristátí lietadla. Výstavu otvorili 5. mája pri príležitosti 90. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika.

  Slovenské národné múzeum vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici sprístupnilo v lete i výstavu Odev a jeho doplnok. Pripravilo ju Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou z Českej republiky a spolupracovalo na nej 29 významných českých módnych návrhárov a návrhárov bižutérie, 15 firiem zaoberajúcich sa bižutériou a 15 stredných a vysokých škôl. Výstava je interaktívna – výtvarný ateliér Tajomstvo sklenej perly v poslednej časti výstavy umožňuje deťom aj dospelým stať sa aspoň na chvíľu návrhárom odevu a bižutérie. Obdivovať ju môžu všetci záujemcovia do 7. septembra na Žižkovej 16, denne okrem utorka od 10:00 do 17:00.

  Ďalšie informácie sú dostupné na internetovej adrese národného múzea – http://www.snm.sk.

 • uskalienka

  člen
  26. augusta 2009 o 21:14

  Národné múzeum odhaľuje príbehy SNP

  BRATISLAVA 25. augusta (SITA) – Aký je pocit zoskočiť z lietadla plnou poľnou, či poťažkať si bombu z druhej svetovej vojny. Aj tieto zážitky čakajú v Slovenskom národnom múzu na návštevníkov výstavy Povstalecké nebo. Na Vajanského nábreží v Bratislave bude výstava pripomínať 65. výročie Slovenského národného povstania od stredy do konca roka. Unikátna prehliadka na pozadí leteckého boja zdôrazni význam SNP ako úsilie o ľudskú slobodu a demokratické myslenie. “Táto výstava nerobí legendy alebo mýty, sú tu veľmi hlboko zasadené súvislosti, osoby, udalosti, ktoré sú overené nielen archívne, ale aj rozsiahlym výskumom,” povedal na dnešnej tlačovej besede autor výstavy Ján Stanislav. Prehliadka, ktorú SNM pripravilo v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici a Technickým múzeom Košice, je výsledkom vyše 20-ročného skúmania.

  Názov Povstalecké nebo symbolizuje činnosť slovenského letectva na letisku Tri Duby a súčasne spojeneckú pomoc Veľkej Británie, USA či Sovietskeho zväzu. Okrem fotografií, ktoré letci napriek predpisom zhotovili nelegálne, tu návštevníci nájdu aj trojrozmerné exponáty, model lietadla skutočných rozmerov, videoprojekcie ako aj 3D animácie. “Dotykové obrazovky sprostredkúvajú rôzne príbehy a návštevník si bude môcť vybrať medzi viacerými situáciami, ktoré mu budú zvukovo priblížené,” povedal dočasne poverený generálny riaditeľ SNM Branislava.

  Výstava ponúka obraz o formovaní a činnosti II. československej parašutistickej brigády, I. československého stíhacieho leteckého pluku, ako aj Kombinované letky. Atraktívne sú informácie o činnosti britskej spravodajskej služby a 15. americkej leteckej armády počas SNP. Svoje miesto na výstave majú slovenské vzdušné zbrane v roku 1944 a činnosť nemeckej Luftwaffe.

  Ján Stanislav venoval prehliadku padlým, zranením a tiež tým, ktorí sa síce dožili konca druhej svetovej vojny, ale po dolete do slobodnej vlasti upadli do zabudnutia. Mnohí sa stali obeťami zmanipulovaných súdnych procesov a prepustili ich z armády. “Ľudia, ktorí mali v povstaní zásluhy nielen na nebi Francúzska a Veľkej Británie, alebo zmiešanej divízie, boli zrazu nepotrební,” hovorí Stanislav. Podľa neho sa v kritických rokoch nelámali len ľudia, ale aj odkaz povstania, pretože sa mnohí k jeho účasti radšej nepriznali.

 • uskalienka

  člen
  6. augusta 2009 o 17:36

  V múzeu Chorvátov ožívajú príbehy starých bicyklov

  BRATISLAVA 5. augusta (SITA) – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku pripravilo vo svojich priestoroch v Devínskej Novej Vsi unikátnu výstavu Príbehy dvoch kolies alebo Zo života starých bicyklov. Autorská výstava znalca a zberateľa Petra Pavča predstaví od piatka do 31. októbra bicykel ako spoločníka človeka v tých najrozmanitejších situáciách. Návštevníkom sa naskytne viacero pohľadov na tento dvojkolesový dopravný prostriedok prostredníctvom konkrétnych ukážok využitia bicykla v každodennom živote ľudí.

  Výstava okrem iného dokumentuje aj vývoj cyklistiky na Slovensku od jej počiatkov až do polovice 20. storočia a technický vývoj bicykla na základe historických exponátov. Návštevníci tu napríklad môžu vidieť funkčný bicykel vyrobený z bambusu alebo bicykel, ktorý sa používa pri futbale na bicykloch, takzvanom bicyklebale.

  Organizátori výstavy si múzeum v Devínskej Novej Vsi nevybrali náhodou. Symbolické sa im zdalo, že bývalé cesty pohraničnej stráže, ktoré sa v tejto mestskej časti Bratislavy nachádzajú, sa tu v súčasnosti využívajú ako cyklistické trasy nivou rieky Moravy. Cyklisti môžu zároveň spojiť svoj športový výlet s návštevou múzea.

  SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici 68 v Bratislave – Devínskej Novej Vsi je otvorené denne medzi 10:00 a 16:00.

 • uskalienka

  člen
  5. augusta 2009 o 8:45

  V Slovenskom národnom múzeu pristane lietadlo z 2. sv. vojny

  BRATISLAVA 4. augusta (SITA) – Model lietadla AVIA B 534 z druhej svetovej vojny pribudne v stredu ráno v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave. Lietadlo s dĺžkou 8,2 metra, výškou 3,15 metra a rozpätím krídel 9,4 metra bude súčasťou pripravovanej výstavy Povstalecké nebo, ktorú v SNM sprístupnia od 26. augusta do novembra tohto roka.

  Povstalecké nebo je spoločným projektom Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a SNM Bratislava. Pripomenie 65. výročie ozbrojeného povstania slovenských povstaleckých jednotiek počas 2. svetovej vojny, ktoré bolo namierené proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na naše územie. Návštevníci výstavy budú svedkami udalostí v lete 1944, na ktorých pozadí sa dozvedia viac o slovenských vzdušných zbraniach, pomoci spojencov, bombardovaní slovenských rafinérií či letisku Tri Duby. Jednotlivé celky pripravil múzejník Ján Stanislav. Ako informovala Markéta Plichtová zo SNM, výstava ponúkne aj unikátne fotografie a trojrozmerné exponáty.

 • uskalienka

  člen
  5. augusta 2009 o 8:43

  Na výstave Muzika etnika prezrádzajú o národoch hudobné nástroje

  BRATISLAVA 28. júla (SITA) – Aj hudobné nástroje môžu prezrádzať, aký je národ. Dôkazom je výstava Muzika etnika, ktorú možno v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave navštíviť od stredy do 4. októbra. Sedem kultúrnych oblastí zo štyroch kontinentov reprezentujú ukážky z arabskej, africkej, juhoamerickej, severoamerickej, indickej, čínskej a indonézskej hudby, hudobných nástrojov a kultúry. “Zaujímavosťou je, že táto výstava nezobrazuje minulosť, ale prítomnosť. To, ako sa jednotlivé hudobné nástroje používajú v súčasnosti a ako to spoločenstvo živia teraz,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka Národného múzea – Českého múzea hudby Dagmar Fialová.

  Muzika etnika mala premiéru vlani v Prahe, kde ju Národné múzeum Praha pripravilo v spolupráci so SNM a Univerzitou Karlovou v Prahe. Unikátnym exponátom je rozmerný indonézsky súbor nástrojov gamelan, ktorého základ tvoria závesné bronzové gongy, pôvodne určené na magické privolávanie dažďa. Na vlastné oči možno na výstave obdivovať aj 21-strunovú africkú koru alebo juhoamerické charango, ktorého zadná časť je vyrobená z panciera pásavca. Výstava tiež prináša tradičné americké bohato zdobené odevy a rituálne hudobné nástroje – šamanský bubon či flautu, ktorá slúžila na zvádzanie partnera alebo partnerky.

  Kľúčom kurátorov k výberu siedmich kultúrnych oblastí pre výstavu bol kontrast. Prehliadka má ukázať rôzne podoby, ako sa môže hudba odraziť vo výraze národa a naopak. Kastovný systém v Indii sa premieta aj do hierarchie, kto a na aké nástroje smie hrať. Indonézsky orchester gamelan je zas dokumentom jávskej histórie, v ktorom môže, naopak, vďaka otvorenému postoju spoločnosti hrať každý. Čínu zobrazuje výstava prostredníctvom hudby čajovní. “Tu je to zasa o nejakom spoločenstve ľudí, ktorí sa poloamatérsky stretávajú v čajovniach, hrajú na určitý súbor nástrojov a pridávajú sa k sebe,” uviedla Fialová.

  V júli a auguste je Prírodovedné múzeum na Vajanského nábreží v Bratislave otvorené od utorka do nedele medzi 10:00 a 18:00, posledný vstup je o 17:30.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz