Muzeá vo Vatikáne

Označené: 

 • Muzeá vo Vatikáne

   uskalienka aktualizované pred 10 rokov, 1 mesiac 2 Členovia · 6 Príspevkov
 • uskalienka

  člen
  9. mája 2011 o 7:58

  Na relikviári Jána Pavla II. sa podieľal slovenský augustián

  BRATISLAVA 7. mája (SITA) – Augustián slovenského pôvodu Pavol Benedik sa spolu s talianskymi umelcami bratmi Alexandrom a Massimom Piraniovcami podieľal na návrhu a zhotovení relikviára, v ktorom je uložená krv blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. Ako Benedik povedal, symbolika strieborného relikviára spočíva v umeleckom zobrazení narodeného Božieho človeka pokoja, ktorý sa z podstavca znamenajúceho zem s erbom a dátumom beatifikácie bl. Jána Pavla II. pápeža, rozvíja v podobe olivových ratolestí, v korune ktorých sa nachádza sklenená ampula s krvou blahoslaveného, na vrchole ktorej je kríž rozdvojujúci sa do tvaru písmena M, symbolizujúceho Pannu Máriu. Pavol Benedik pôsobí v Ríme ako správca pápežskej sakristie.
  Bývalého pápeža Jána Pavla II. v nedeľu blahorečil jeho nástupca Benedikt XVI. Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005. Počas svojho pontifikátu navštívil trikrát Slovensko. Benedikt XVI. stanovil, že 22. októbra sa bude sláviť pamiatka jeho predchodcu. V tento deň v roku 1978 nastúpil Ján Pavol II. do funkcie. Zosnulého pápeža blahorečili len šesť rokov po jeho smrti, čo sa v histórii cirkvi stávalo len výnimočne.
  Agentúru SITA informoval kancelár a hovorca Ordinariátu OS a OZ SR Tibor Ujlacký.

 • uskalienka

  člen
  9. mája 2011 o 7:57

  Príprava miesta pre hrob Jána Pavla II. vo Vatikánskej bazilike

  Vatikán (9. apríla, RV) – V piatok večer po zatvorení Vatikánskej baziliky sa konalo premiestnenie pozostatkov blahoslaveného pápeža Inocenta XI. spod oltára v kaplnke sv. Sebastiána na nové miesto pod oltárom Premenenia, ktorý sa nachádza vľavo od hlavnej lode baziliky. Obrad prenesenia urny, ktorému predsedal kardinál Angelo Comastri, sa konal za spevu litánií, po nich nasledovala modlitba, požehnanie, ako aj prečítanie a podpísanie dokumentu o premiestnení za prítomnosti notára.
  V Kaplnke sv. Šebastiána, kde sa dokončujú reštaurátorské práce, najmä obnova osvetlenia a ozvučenia, je priestor pod oltárom teraz pripravený prijať telo blahoslaveného Jána Pavla II. po beatifikácii. Kaplnka sv. Šebastiána sa nachádza blízko vchodu do Vatikánskej baziliky, hneď za Michelangelovou Pietou. Toto miesto je najlepšie schopné zvládnuť prúd pútnikov, ktorí pravdepodobne prídu, aby vzdali hold Jánovi Pavlovi II.

 • uskalienka

  člen
  9. mája 2011 o 7:57

  Hrob sv. Františka z Assisi po reštauračných prácach znovu otvorený

  Taliansko (9. apríla, RV) – V sobotu bol v Assisi znovu sprístupnený hrob svätého Františka pre verejné uctievanie. Podľa oznámenia miestnej rehoľnej komunity františkánov, hrob svätca, ktorý sa nachádza v malej krypte pod hlavným oltárom spodnej časti baziliky, bol uzatvorený 25. februára pre reštaurátorské práce, zamerané na čistenie kameňov. Na dnešnom slávnostnom znovu otvorení hrobky sa zúčastnil minister pre umenie a kultúru, Giancarlo Galan. O 19.00 hod. bude predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Angelo Bagnasco predsedať eucharistickej slávnosti a navštívi hrob „úbožiaka z Assisi“.
  Pri hrobe sv. Františka z Assisi neustále horí votívna olejová lampa. Olej do nej poskytuje ako dar vždy iný taliansky región, a to 4. októbra na sviatok tohto populárneho svätca, ktorý je patrónom Talianska.

 • uskalienka

  člen
  5. apríla 2011 o 8:32

  Ponuka Vatikánskych múzeí pri príležitosti blahorečenia Jána Pavla II.
  Vatikán (4. apríla, RV) – Pri príležitosti blahorečenia ctihodného Jána Pavla II. budú Vatikánske múzeá v dňoch 26. – 29. apríla a 2. mája výnimočne otvorené vo večerných hodinách, od 19.00 – 24.00 (posledný vstup o 22.00 hod.). Vzhľadom na výnimočnosť udalosti múzeá budú uplatňovať v týchto dňoch zníženú sadzbu 8,- eur pre všetkých pútnikov, ktorí sa preukážu listom z farnosti, alebo diecézy či inej náboženskej inštitúcie, do ktorej patria. Táto iniciatíva je zo strany pracovníkov Vatikánskych múzeí prejavom spolupráce a solidarity v tomto historickom okamihu a čestnou službou, venovanou Svätej stolici.
  Treba zobrať na vedomie, že v tomto prípade nie je možná rezervácia „on-line“. Viac informácií na oficiálnych webových stránkach Vatikánskych múzeí: mv.vatican.va.

 • cernunos

  člen
  11. apríla 2010 o 9:35

  Vatikánske múzeum sa oplatí vidieť, i keď z osobnej skúsenosti viem, že sa oplatí tam byť už hodinku pred otvorení.

 • uskalienka

  člen
  11. apríla 2010 o 8:45

  Nočné prehliadky Vatikánskych múzeí

  Vatikán (9. apríla 2010, RV) – Vatikánske múzea oznámili, že po pozitívnych skúsenostiach z roku 2009 i tento rok otvoria nočnú prehliadku. Táto bude návštevníkom umožnená každý piatok od 9. apríla do 9. júla a potom od 3. septembra do 29. októbra. Čas prehliadky je stanovený od 19:00 do 23:00 hodiny s posledným vstupom o 21:30.

  Novinkou pre nočných návštevníkov Vatikánskych múzeí bude jej Egyptská gregoriánska časť so svojimi tisícročnými svedectvami a sugestívnymi rekonštrukciami. Vatikánske múzeá touto nočnou prehliadkou osobitným spôsobom vychádzajú v ústrety obyvateľom Ríma, ktorí sú cez deň zaneprázdnení pracovnými a rodinnými povinnosťami. Týmto spôsobom budú sprístupnené najstaršie exponáty Vatikánskych múzeí väčšiemu množstvu ľudí. Nočná výstava umožní návštevníkom medzi iným vidieť diela Rafaela, zbierku moderného sakrálneho umenia, ako i Sixtínsku kaplnku.

  Rezervácia lístkov na nočnú prehliadku Vatikánskych múzeí je možná prostredníctvom internetu na stránke http://www.museivaticani.va.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz