Aký by mal byť priemerný plat múzejníka?

Označené: 

 • Aký by mal byť priemerný plat múzejníka?

   palo aktualizované pred 10 rokov, 6 mesiacov 5 Členovia · 41 Príspevkov
 • palo

  moderátor
  9. novembra 2010 o 23:52

  Úsporné opatrenia v organizáciách rezortu nebudú plošné
  Daniel Krajcer avizuje v rezorte šetrenie, no zároveň priznáva, že slovenská kultúra je dlhodobo poddimenzovaná a nedá sa porovnávať s inými oblasťami. Priemerná mzda ľudí pracujúcich v kultúre sa pohybuje na spodných rebríčkoch. Tá suma je 571 eur, upozorňuje minister kultúry.

  24. októbra 2010 (SITA) – Úsporné opatrenia v jednotlivých 33 organizáciách, ktoré zriaďuje Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR budú špecifické. “Nepristupujeme k tomu plošne, ale snažíme sa komunikovať s každou z týchto organizácií a po diskusii s nimi sa nastavia jednotlivé úsporné opatrenia. To znamená, že nejde o plošný prístup, ale naozaj špecifický, lebo naozaj každá z týchto organizácii je v špecifickej situácii. Ale v tomto záväzok vyplývajúci aj z rozhodnutia vlády, samozrejme splníme,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry Daniel Krajcer.

  Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je na 33 rozpočtových a príspevkových organizácií v pôsobnosti ministerstva kultúry (divadlá, galérie, múzeá, knižnice, hvezdáreň, osvetová činnosť) pre rok 2011 plánovaných 86,368 milióna eur (tento rok to bolo 89,569 milióna eur). Do inštitucionálnej podpory sú zahrnuté aj výdavky 5,109 milióna eur na podporu aktivít štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií rezortu nad rámec ich rozpočtu. Po odpočítaní výdavkov na rekonštrukciu Reduty rastúcich o 1,1 mil. eur (Reduta rok 2010 – 5 656 369/ rok 2011 – 6 736 000) a transferu pre TASR, ktorý klesá o 1,04 mil. eur (ide o porovnanie schváleného rozpočtu roku 2010 – 2 036 679/ rok 2011 – 1 000 000), dosahuje medziročný pokles inštitucionálnej podpory štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií štyri percentá. Medzi rozpočtové a príspevkové organizácie ministerstva kultúry patria napríklad Štátne divadlo Košice, Univerzitná knižnica v Bratislave, Slovenská národná galéria, sieť múzeí Slovenského národného múzea a ďalšie.

  Ministerstvo kultúry počíta v budúcoročnom rozpočte s poklesom prostriedkov. Vo všetkých rezortoch avizované 10-percentné znižovanie prevádzkových nákladov nechce Krajcer riešiť znižovaním platov. Namiesto toho chce zefektívniť aparát úradu ministerstva kultúry. Zmenou jeho organizačnej štruktúry a racionalizačnými opatreniami nebude podľa Daniela Krajcera nutné na úrade ministerstva znižovať platy. Úsporu zabezpečí zefektívnenie fungovania úradu. “Určite to nerobíme plošne. Samozrejme, že aj my v budúcoročnom rozpočte sme museli rátať s istým poklesom finančných prostriedkov. Samozrejme, že sa to udialo. “Je pravdou, že ja som intenzívne argumentoval, pretože slovenská kultúra je dlhodobo poddimenzovaná. To znamená, že nie celkom sa dá porovnávať s inými rezortmi, alebo inými oblasťami. Keď sa bavíme o priemernej mzde, priemernej výške platu ľudí, ktorí pracujú v oblasti kultúry, tak naozaj sme na úplne spodných rebríčkoch. Tá suma je 571 eur. Podarilo sa mi niektoré veci presadiť. To znamená, že áno, je tu reálne zníženie, ale nie je také, ako to navrhovalo pôvodne ministerstvo financií,” uviedlo minister kultúry.

  Do kultúry pôjde na budúci rok menej, v porovnaním s rozpočtom na tento rok výdavky zo štátneho rozpočtu na rok 2011 klesnú o 9,31 %, vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý zverejnil rezort financií. Výdavky na kultúrne akcie národnostných menšín sa v roku 2011 už v kapitole nerozpočtujú, lebo táto agenda prechádza z kultúry na Úrad vlády SR. Výdavky zo štátneho rozpočtu na Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR pre tento rok sú 169,773 mil. eur, návrh na budúci rok je 167,192 mil. eur. Znamená to o 2,581 mil. eur menej do kultúry zo štátnej kasy. Spolu s inými zdrojmi kapitoly sa celkové výdavky v kultúre v roku 2011 očakávajú vo výške 170,050 mil. eur, pre tento rok to je suma 170,487 mil. eur.

  Krajcer tvrdí, že z celkového objemu finančných prostriedkov nie je nadšený. Ako však dodal v rozhovore pre SITA, v celkovom objeme zdrojov pre kultúru sa mu podarilo “obhájiť niektoré veci aj napriek tomu, že pôvodne ich ministerstvo financií nenavrhovalo“. Nekonkretizoval ich však.

  Niektoré organizácie v rezorte kultúry však upozorňujú, že šetriť na ľuďoch bude veľmi ťažké. Príkladom je Slovenské národné múzeum (SNM). Jeho odbory v súvislosti s plánom vlády znižovať vo všetkých rezortoch avizovaných 10 percent prevádzkových nákladov upozorňujú, že už dnes má SNM málo pracovníkov, navyše minimálne ohodnotených. Od roku 1994 až po súčasnosť bol v SNM “každý nárast pomeru priemerných miezd k celoslovenskému priemeru čiastočne, alebo úplne vykompenzovaný poklesom počtu pracovníkov”. Mzdy teda rástli, keď sa znižoval počet pracovníkov, konštatoval začiatkom októbra pre SITA Peter Tomčík, predseda Základného výboru Základnej organizácie Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry pri SNM v Bratislave. Odborári národného múzea takto reagovali na list šéfky sekcie ekonomiky ministerstva kultúry Viery Šoltýsovej zo septembra, v ktorom vyzvala generálneho riaditeľa SNM Rastislava Púdelku, “aby zaujal postoj k plánovanému znižovaniu mzdových nákladov v rezorte”.

  “Pracovníci múzea ako zamestnanci príspevkovej organizácie sú vnímaní ako zamestnanci verejnej správy, ku ktorej sa však z hľadiska vývoja svojich miezd ani v najmenšom nemôžu prirovnávať,” pripomenul predseda odborárov v bratislavskom SNM. Aktuálna priemerná mesačná mzda v SNM je 621 eur, čo je 62 % z priemernej mzdy vo verejnej správe, informoval ďalej Tomčík a doplnil, že v SNM “už v 1. polroku 2010 došlo k zníženiu mzdových nákladov o 8,4 % v porovnaní s rokom 2009”.

 • ghost

  člen
  9. júna 2006 o 23:42

  Huhuhúúúúú
  Jeden se tady ptal za co :twisted: Nevím co je musejník 8O Pokud jde o zaměstnance musea pak 15 táců bohatě stačí.

 • Anonymný

  člen
  6. júna 2006 o 8:57

  15000 hrubeho, po 13 rokoch odbornej práce VŠ. Veľa? V Bratislave? :

  POKIAL BUDE DOBA CHOREHO PRAGMATIZMU, HONBY ZA MATERIALNYM, POKIAL SI NENAJDEME SVOJU TVAR V NOVEJ SPOLOCENSKO-EKONOMICKEJ FORMACII PLATY V MUZEACH A GALERIACH BUDU NA CHVOSTE ZAUJMU STATU. NAPRIEK TOMU, ZE TENTO STAT SA VO SVETE NEMA NICIM VIAC POCHVALIT AKO UMELECKYMI A HISTORICKYMI HODNOTAMI.
  AKY PLAT BY MAL MAT PRACOVNIK V MUZEACH A GALERICHA? AKO V STATNEJ SPRAVE. MINIMALNE. VSAK ZVIDITELNUJEME TENTO STAT.
  PLAT ODBORNEHO PRACOVNIKA S VEDECKOU HODNOSTOU V MUZEU 15.000,-SK HRUBY JE URAZKOU DUCHOVNA V TOMTO SPOLOCENSTVE.

 • freya

  člen
  22. mája 2006 o 13:50

  To su mi novinky.. 8O 8O 8O neni to vesele

  Ja v inom sektore pracovat nechcem a basta. Vsetkym ,co sa drzia doma gratulujem! Mozno sa k vam pridam jeden den aj ja. :)

 • Anonymný

  člen
  22. mája 2006 o 13:43

  Na slovensku bezna otazka. Pokial si absolventka 8390,- Sk stred tabulkoveho rozpatia + osobné ohodnotenie až do 100% zakladu (HAHAHA) + takmer nemozne odmeny. Ked je seriozny sef po troch skusobnych mesiacoch ti da postup (pokial mas pekne nohy) = 9360,- Sk a po roku by ta mohol posunut do tvojej triedy, teda az do jedenastky (ked na to mas a vzdy s nim suhlasis) = 10640,- Sk. Platove rozpatie – ak si konzervatorp 6.-11. platová trieda, teda 6710-15400,- Sk ked budes mat 12 rokov praxe(potom postup koncí). Pracovna napln pdrobnosti na http://www.culture.gov.sk – muzea a galerie – Obsahy pracovnych cinnosti pre pracovne funkcie v mzzeach a galeriach.
  To je sucasny stav, ktory sa zmeni – raz :twisted: pokal prihladneme na to, ze plat konzervatora v roku 1989 bol 2500,- Kčs vyroj je progresivne stupajuci – len kdo s toho ma vyzit :cry:
  Ja za toto tu nemozem, ja som v tom nevinne! Toto tu mi povedala moja znama PAMka, takze sa stazujte u nej :D

 • freya

  člen
  22. mája 2006 o 11:48

  Mam strasne drzu otazku.. ale neda mi to. Nemam prehlad v platoch na Slovensku.. mozno raz sa budem chciet vratit domov a najst si pracu v sektore, v ktorom mam vzdelanie.. ake su platy v muzeach, alebo kolko zarabaju ucitelia? Doktorat nemam (zatial) Je to stale biedne? alebo sa nieco zmenilo za poslednych par rokov?

 • Anonymný

  člen
  11. mája 2006 o 22:45

  Naco? Ja navrhujm anketu CO SOM UROBIL V ROKU 2005 ZA PLAT CO SOM DOSTAL :twisted: :evil: :twisted:
  to by asi ne :roll: bola sranda, co kolegovia zamestnanci 8O :smt017 :dontknow: :smt017 :smt015 :smt018 :smt017 :smt008 :smt018 :smt017

 • freya

  člen
  11. mája 2006 o 21:30

  Mame tu takuto anketu tento rok?

 • Anonymný

  člen
  25. apríla 2005 o 20:04

  Přátelé, nedělejte si iluze o platech muzejníků v ČR. Jsou na to sice tabulky, ale buďte si jisti, že úředníci, kteří rozhodují, nedají možnost větších platů, aby někdo neměl víc než oni. Stále platí heslo minulého zřízení:, “ti blázni to přeci budou dělat i za malý plat, těm přidávat nemusíme!”. A přitom si dovolují tvrdit že “si vypíšeme” , stejně nic neděláme a máme tam lehárnu”. Velice bych přála rozhodujícím činitelům jen jeden rok vydržet tempo s námi.
  Souhlasím, že odborný pracovník vykonává svou odbornou práci, ale i terénní výzkum a zpracovává výsledky výzkumu (pokud mu zbyde na tuto činnost čas, obyčejně do terénu chodí o výkendech), ale přesně jako u Vás, musíme přijímat předměty, které by jinak přišly buď do starožitnictví nebo na skládku mezi smetí; očistit, případně konzervovat, dokumentovat, zapsat. K tomu patří nevyhodit žádného zájemce o informace z lokality (máme přes 200 obcí v rajonu), dotazy na historii i nedávnou jsou i ze zahraničí. K tomu pro školy výpravy městem,pořádání besed 1x za 14 dni. A další aktivity.
  Pořádání krátkodobých výstav je normální, do toho občas přijde neplánované rozhodnutí radničních pánů na příklad vyměnit okna do fasády a to hned příští týden, což znamená všeho nechat, zrušit stávající výstavu, odvést vypůjčené předměty, vyklidit prostory kde budou zedníci a zakrýt to, co se nedá odstěhovat, pak hlídat řemeslníky co dělají a po nich opravovat, uklidit, vymalovat (malíř tak rychle k sehnání není) a nainstalovat sjednanou další expozici dávno již inzerovanou v tisku.
  A na to máte dvě vysoké školy. Hádejte, kolik nás na to všechno je?
  Srdečně Vás pozdravuji! J.K.T.

 • Anonymný

  člen
  25. apríla 2005 o 16:18

  František Tóth, štátny tajomník pre ďalšie vzdelávanie, detí a mládež, koncepciu financovania regionálneho školstva, vedu a techniku

  *9.2.1963

  Aliancia nového občana

  Ing. František Tóth po získaní vysokoškolského vzdelania v roku 1987 na Strojníckej fakulte UK v Bratislave pôsobil do roku 1991 ako učiteľ odborných predmetov, neskôr ako zástupca riaditeľa, na Gymnáziu L. Sáru v Bratislave. V roku 1991 založil 1. súkromné gymnázium v Bratislave, kde pôsobil až do nástupu do funkcie ŠT MŠ SR. V roku 1994 založil Asociáciu súkromných škôl, kde do roku 2002 pôsobil vo funkcii predsedu. V rokoch 1998 až 1999 pôsobil ako člen Grémia 3. sektora a od roku 1998 pôsobí aj v Európskej asociácii súkromných škôl – ECNAIS a v Stredoeurópskej organizácii súkromných škôl MEOPS. Bol členom viacerých pracovných skupín a odborných kolégií ministra školstva. Od roku 2001 pôsobí v Aliancii nového občana ako nezávislý expert pre školstvo. Od 24.10.2002 je štátnym tajomníkom MŠ SR.

  Bez ohľadu na politickú stranu neviem ako harpa napadol práve Tóth. Samostatný diskus na tému “minister kultúry – osobnostný profil a vízia”, “ja – minister kultúry” a pod. by mohla byť aj samostatná téma.

 • Anonymný

  člen
  25. apríla 2005 o 14:42

  Kedze pozname názov strany, ktorá ho nominuje, tak je na odpoved len jedna možnosť !!!

 • harp

  admin
  22. apríla 2005 o 21:54

  Stav ankety pri jej ukonceni:

  Aky by mal byt priemerny plat muzejnika v roku 2005? (“v cistom”)

  – 8 000 Sk 4.55 % (2)
  – 10 000 Sk 0.00 % (0)
  – 12 000 Sk 13.64 % (6)
  – 14 000 Sk 6.82 % (3)
  – 15 000 Sk 18.18 % (8)
  – 18 000 Sk 15.91 % (7)
  – 20 000 Sk 29.55 % (13)
  – 25 000 Sk 0.00 % (0)
  – 30 000 Sk 11.36 % (5)

  Celkom hlasovalo: 44

  Najviac hlasov ziskala moznost 20 000, po nej 15 000 a po nej 18 000. Podla navstevnikov Obnova.sk by sa mal pohybovat priemerny plat muzejnika medzi 15-20 000.

  Nova anketa: Bol by podľa vás František Tóth na poste ministra kultúry „človek na svojom mieste“?

  moznosti:

  – ano
  – nie

 • harp

  admin
  14. apríla 2005 o 22:57

  Aky by mal byt priemerny plat muzejnika v roku 2005? (“v cistom”)

  – 8 000 Sk 6.45 % (2)
  – 10 000 Sk 0.00 % (0)
  – 12 000 Sk 16.13 % (5)
  – 14 000 Sk 3.23 % (1)
  – 15 000 Sk 19.35 % (6)
  – 18 000 Sk 16.13 % (5)
  – 20 000 Sk 25.81 % (8)
  – 25 000 Sk 0.00 % (0)
  – 30 000 Sk 12.90 % (4)

  Celkom hlasovalo: 31

 • Anonymný

  člen
  13. apríla 2005 o 21:00

  Aký je teda priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného múzejníka? 11.400,- ako uvádza Tanter? Tak to by som bral nohy na plecia a čím skôr utekal do súkromného sektoru. Aj (a tiež najmä) pracovné návyky sa zlepšia, aj (a taktiež najmä) tie príjmy sa isto zlepšia…

 • harp

  admin
  8. apríla 2005 o 22:24

  Priebezne vysledky ankety:

  Aký by mal byť priemerný plat múzejníka v roku 2005? (“v čistom”)

  – 8 000 Sk 12.50 % (2)
  – 10 000 Sk 0.00 % (0)
  – 12 000 Sk 6.25 % (1)
  – 14 000 Sk 0.00 % (0)
  – 15 000 Sk 18.75 % (3)
  – 18 000 Sk 18.75 % (3)
  – 20 000 Sk 31.25 % (5)
  – 25 000 Sk 0.00 % (0)
  – 30 000 Sk 12.50 % (2)

  Celkom hlasovalo: 16

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz