Zaniknutý kaštieľ v Hornej Vsi

Označené: 

 • Zaniknutý kaštieľ v Hornej Vsi

   strombus72 aktualizované pred 11 rokov, 1 mesiac 1 Člen · 2 Príspevkov
 • strombus72

  člen
  25. apríla 2010 o 17:11

  Ešte by som rád dodal , že za archívne materiály ďakujem kolegovi z práce
  Jankovi Adamcovi, ktorý žije v obci Horná Ves .

 • strombus72

  člen
  24. apríla 2010 o 15:31

  Obec Horná Ves leží v južnej časti Hornonitrianskej kotliny, pod vrchom Žarnov v závere doliny Hornoveského potoka, ktorá oddeľuje od seba pohoria Tribeč a Vtáčnik. Touto dolinou, ktorou dnes vedie cesta, spájajúca Pontrie s Pohroním, prechádzali od nemapäti kupci po tzv. Jantárovej ceste, vedúcej od Baltického mora na východ do Orientu. Na tejto obchodnej ceste vznikla na mieste, kde sa dnes nachádza obec Horná ves, mýtna stanica, okolo ktorej sa postupne a časom rozrástla obec.
  Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1293, kedy panoval Ondrej III. a v listine z r. 1293 sa spomína na tomto mieste obec Superior Hozlen, čo je zároveň aj jej najstarší názov a pomenovanie.
  Horná ves patrila väčšinu času do sústavy Majthényiovského panstva, ktorého centrum bol hrad Sivý kameň. Začiatkom 17. storočia patrila obec Hrušovskému hradnému panstvu. V priebehu 15. storočia bol na svahu vedľa potoka, kde dnes stojí kaplnka sv. Vincenta Ferrarského, postavený opevnený kaštieľ- fortalicium, ktorý bol v 16. storočí prestavaný v neskorogoticko-renesančnom slohu. Tento kaštieľ bol niekoľkokrát miestom konania kongregácie Tekovskej stolice. V novodobých záznamoch však o opevnení niet ani zmienky, naopak spomínajú park z dvomi rybníkmi , ktoré zanikli pred zdemolovaním kaštieľa ešte v roku 1950 “rozparcelovaním” na stavebné pozemky.
  Poslednými vlastníčkami bývalých Majthényoských majetkov sa po smrti Rudolfa Majthényiho, ktorého v roku 1918 zabila v Budapešti električka a bol pochovaný pod kostolom v Čereňanoch, stali dve jeho dcéry Mária a Gabriela. V roku 1923 boli ale ich majetky štátom odňaté(Zrejme dobové represie voči ex-uhorskej šľachte.)
  V rokoch 1936-1937 bola v hornom poschodí učbňa miestnej školy(zrejme miestnosť s krbom v ktorej bývali tie zasadnutia tekovskej stolice). Cez II. svetovú vojnu sa v kaštieli usadili nemecký vojaci. Po napadnutí partizánmi bol stred obce vypálený a kaštieľ bol tažko poškodený delostreľbou. Strecha,okná dvere, drevené schody ,podlahy keď neboli zničené priamo rýchlo schátrali. V roku 1954 boli vyhotovené architektonické plány na celkovú rekonštrukciu objektu, dodnes zachované, na ktorú obec získala 300 tisíc korún československých. Žiaľ, niekto bol rýchlejší a rozhodol o úplnej demolácii kaštieľa !!! Zároveň boli vypílené aj tri lipy, taktiež ako kaštieľ , vedené v PAMIATKOVOM ÚSTAVE Bratislava ako chránená pamiatka!!!!!


  Exteriér a interiér

  Kaštieľ bol trojpodlažná jednotraktová budova na nepravidelnom pôdoryse, na južnej strane polygonálny výstupok, na východnej strane pomerne vysoká veža so štvorcovým pôdorysom, situovaná do strednej osi budovy. Naľavo od veže bol menší plochý rizalit, zakončujúci východnú fasádu. V južnom krídle bola čierna kuchyňa a nad ňou reprezentačná sieň s krbom. V priestore veže, zaklenutej krížovou hrebienkovou klenbou, bola kaplnka. Miestnosti druhého podlažia boli zaklenuté okrem veľkej miestnosti na východnej strane, ktorá mala neskorogotický trámový strop s prievlakom. Klenby boli valené alebo krížové s hrebienkami a pochádzali z čias okolo roku 1600. Miestnosti na treťom podlaží mali drevené trámové stropy. V ústrednej sieni na treťom podlaží bol renesančný krb z farebných kachličiek zo 17. storočia. Do západného jednotraktového krídla boli sústredené reprezentačné priestory; v “súdnej sieni” kamenný renesančný krb so starostlivo vypracovaným reliéfnym dekorom s rozvilinami, detskými hlavičkami a alegorickou postavou z čias medzi rokmi 1490-1510. Na dverách boli veľmi staré trámové zárubne, na prvom podlaží so zachovanými drevenými kladkami, ktoré slúžili v prípade nebezpečenstva na vytiahnutie podestovej dosky. V bývalej kaplnke zvyšok rokokového oltára s dvoma plastikami anjelov, z roku 1749.


  Súčasný stav: Kaštieľ zdemolovali dôkladne. Zachovala sa len pivnica z rozmermi 5×7 metra(zakrúžkovaná na priereze) a jedna oveľa menšia pivnička , plus niekolko vystupujúcich základových múrikov.

  Materiály pochádzajú z archívov obce, posledná fotka je z netu.

Prezeranie 1 - 2 z 2 príspevkov

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz