Kaštieľ v Seredi

Označené: 

 • Kaštieľ v Seredi

   antik aktualizované pred 8 rokov, 7 mesiacov 10 Členovia · 27 Príspevkov
 • antik

  člen
  21. novembra 2012 o 11:39

  Už zajtra zaujímavá prednáška…

  foto
 • strombus72

  člen
  12. decembra 2011 o 11:47

  Na stránke OZ Vodný hrad v Seredi sú nejaké novinky !

   http://www.vodnyhrad.sk/

 • tatar

  člen
  7. mája 2011 o 15:09

  Zdanlivo, nesúvisiace, ale keď si prečítate diskusiu trochu vyššie, zistíte, že ani nie, preto si myslím, že to sem patrí.

  Holokaust v Seredi

  Osvienčim, Dachau, Terezín. Nikomu netreba nešepkávať, že ide o známe koncentračné tábory. No miesto bolestivých slovenských dejín máme aj oveľa bližšie. V Seredi na budúci rok sprístupnia koncentračný tábor z čias holokaustu.

  Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5881919/holokaust-v-seredi.html#ixzz1LfkBO9WD

 • antik

  člen
  18. februára 2011 o 1:49

  Poznám viacero prípadov, kedy občiansky aktivista, správca pamiatky, niekedy aj štátny zamestnanec (tí bývajú najmenej spokojní) prechádza rôznymi etapami nespokojnosti, niekedy až depresie a rezignovanosti. Našťastie život nepostojí a nezamrzne na jednom mieste a z tejto šlamastiky často vytrhne niečo nové, čo prinesie nádejnú vlnu ďalšieho optimizmu a chuti isť ďalej. Veď človeka, ktorého bytostne napĺňa a teší záujem o kultúrne dedičstvo, neskutočne motivuje (pýta sa sem slovo “nakopne”) každý nový detail objavený v prameňoch, alebo zistený archeológiou atď. Myslím, že “ideálny” pamiatkar by mal mať v sebe tento bytostný záujem.
  Po prečítaní zmienenej publikácie, som zatúžil navštíviť Šintavský hrad/kaštieľ a viem si teda predstaviť nadšenie niekoho, kto mal možnosť hodnotiť výsledky archeológie z prvej ruky…
  Nakoniec, nebolo by fajn, keby bolo viac ľudí, ktorí by robili niečo, čo ich napĺňa? Určite by sa to prejavilo aj v ich okolí.

 • tatar

  člen
  18. februára 2011 o 0:50

  Tiež ich hodnotím, veľmi pozitívne, čo som tu už raz spomenul. Antik, ale čo je až neuveriteľné, šéf združenia je pamiatkar. Vidiac slovenskú realitu, to bude asi nejaká čierna ovca.

 • antik

  člen
  18. februára 2011 o 0:32

  Na stránku Vodného hradu občas mrknem. Potešujúce, že sa rozbehli už aj konkrétne brigády. Mňa veľmi zaujalo aj to, že združenie vydáva kvalitné publikácie. Taký lokálpatriotizmus sa mi veľmi páči :smt023

  Šintavský hrad vykopaný – zakopaný. Pútavým spôsobom oboznámi s dejinami hradu/kaštieľa a zároveň priblíži priebeh a výsledky archeologického výskumu…..100%

 • strombus72

  člen
  17. februára 2011 o 21:53

  Zopár noviniek z aktivít združenia vodný hrad na areáli kaštieľa. Neviem či tam predtým boli všetky tie obrazové prílohy návrhu obnovy?

  http://www.vodnyhrad.sk/

  :D Inak prečítal som si tú búrku spôsobenú mojou reakciou! Čo na srdci -to na jazyku , ale na rozdiel od dnešného štandardu si stojím za slovom, aj ked som za to neobľúbený :roll: :twisted:

 • vlcik-tlcik

  člen
  3. apríla 2010 o 23:55

  247. Mesto Sereď
  Námestie republiky 1176/10,
  926 01 Sereď
  okres: Galanta
  kraj: Trnavský
  IČO: 003 06169
  evidenčné číslo žiadosti: MK-1436/2010/1.1 Ďalší krok k záchrane stredovekého hradu Šintava (2257 – kaštieľ a park, Sereď, Námestie Slobody 1) – prebudovanie kazemát zo 16. storočia na výstavnú sieň 1.1 54 928 Eur
  (1 654 761 Sk)

  Som rád, že napriek všetkému sa v prácach bude pokračovať, pretože aktivity združenia vodnyhrad vnímam veľmi pozitívne.
  Janko tu tiež niekde zavesil projekt rekultivácie parku s projektom na zaujímavé ihrisko.
  http://www.vodnyhrad.sk/index.php?action=3_8_3
  Tie nechutnosti sú dielom, zrejme ešte hnedého Sokolova a jeho suity.
  Čo sa týka neprávostí páchaných v minulosti cirkvou, za to sa ešte všetkým ospravedlnil
  Ján Pavol II., mne osobne to stačí.
  Nuž a cirkev, ak bude mať takých múdrych, otvorených kňazov, ako je napríklad pán arcibiskup Bezák, alebo ľuda v http://www.teoforum.sk/
  nemuselo by to byť zlé.
  Lentiločka, Marco, Vladimíra Vám sa ospravedlňujem, určite to nebolo myslené proti Vám, iba proti tomu hnedému, čo dúfam, už odletel.

 • porsena

  člen
  1. februára 2010 o 16:13

  Ojojoj priatelia, sa to tu teda pekne rozbehlo, a tuším aj tak trochu (ale iba trochu :) ) mimo témy. Pokúsim sa Vás navrátiť späť. podľa mojich posledných informácií cirkvi arizačné nároky neuznali (chvalabohu) a súd pririekol majetok mestu. Ešte to však nemusí nič znamenať….., no podľa mojich skúseností je miestna samospráva často (dosť často) lepším vlastníkom ako cirkev, ktorá sa často správa tak, ako by duchovné hodnoty nemali nič spoločné s tými kultúrnymi…..

 • jozo

  člen
  1. februára 2010 o 8:04

  Uf tak to je teda SILA …

  Ad.1 = vlcik-tlcik, ty si teda ale persóna, viac než pár promile maďarskej krvi v tebe + hájič tej “židovskej zberby” – hotová profilová katastrófa osobnosti na tom našom kresťanskom, rodumilom, pohostinnom Slovensku … Ale vážne, ďalšie veľké plus k vnímaniu tvojej osoby …Ak tu máme nacionalistických paranoidných zakomplexovaných maloduchov (ale čo sa budem, rovno kléro-faš. hajzlov), máme tu i slobodných rozhľadených obetavých ľudí … (…a just pani Malíková).

  Ad.2 = ako zrejme tiež pokrstená osoba som rád, že nie som závislý na, ani oddaný, dákej imaginárnej (reálnej ?) inštitucionalizovanej chobotnici zvanej “cirkev” …, ak som teda vôbec v zmysle vyššieho jej súčasťou (fujtajbl majú to ale vymyslené)…

  Ad.3 = ak je odvodzovanie majetkových nárokov “cirkvi” založené na udalostiach vyššie vlcik-tlcikom objasnených, môžem na to len lakonicky …. “CHCE SE MI ZVRACET” …
  Škoda, že nemáme dákeho slovenského Husa, ktorý by napomohol povymetať ten mastný, zatuchnutý, sektársko-povýšenecký, inštitucionalizovaný cirkevný hnus, aj s tým xenofóbnym tisovským nahnedlým smradom …

  Ad.4 = a tuším som sa aj ja stal vulgárnym. Sorry, ak vyliezajú opäť z dier ľudácke červy, nepoznám brata …

 • strombus72

  člen
  1. februára 2010 o 0:45

  Nooo, že Vám to príde vulgárne ma len utvrdzuje v tom že som trafil…, lebo milá Lentilocka to nebolo mienené ako útok, ale ako jediné “logické” vysvetlenie, že sú ludia ktorý nedokážu vidieť pravú podobu špatne ukrytú pod maskou. .Takže to stou slaboduchosťou to bolo len také skonštatovanie a bolo všeobecne.
  Čo sa týka toho, že som majetkom cirkvy , lebo som bol pokrstený- to je jasný “dôkaz duchovnej podstaty “už menovanej ustanovizne. Koniec koncov im patrí všetko: lebo stačí povedať – buď svetlo …a je to všetko naše! A tvrdenie že môj názor spočíva v nedostatočnom poznaní… A kde som podľa vás prišiel k tým názorom? A dal som si tú námahu, že som čítal aj literatúru zaoberajúcu sa vierou a cirkvou, a to tak oficiálne “písma sväté” tak aj knihy ktoré cirkev snažila likvidovať po stáročia(ranné kresťanstvo, manichesmus, gnosticizmus((kresťanský)),elchasaitismus,stredoveké “menšinové” výklady:paulikiáni/byzantská mala azia;bogomilovia/bulharsko;kataristi a kopec baptistických hnutí). O darwinizme hovoriť nebudem,lebo to je podstata mojej “dogmy” aj ked nie všetko čo vo vesmíre existuje sa dá vtesnať do vedeckých poučiek. Ale to je len nedostatok našeho IQ.
  A pritom myšlienkový odkaz učenia Krista je jednoduchý a nemám problém sa s tým stotožniť. Ale iné sú: prikázania, obrady, atď. Asi som “zblúdená ovca”!

 • vlcik-tlcik

  člen
  31. januára 2010 o 23:33

  Hneď na začiatok by som chcel povedať, že tento môj príspevok nie je namierený ani proti cirkvi, ani jej predstaviteľom. Pokrstený som, do kostola som nikdy nechodil, na rozdiel od Strombusa si nemyslím že kostoly sú len budovy.

  Vravíte, že ctíte zákon a právo nárokovať si majetok, to ctím aj ja, preto sa pozrime akéže to vlastníctvo si cirkev nárokuje?
  Poďme po poriadku.
  Kaštieľ (zámok) s parkom bol Jurajovi Ohrensteinovi definitívne pririeknutý až
  v roku 1925 na základe zákona č. 81/1920 Zb.z a nar. z 30. januára 1920.
  V dôsledku štátoprávnych zmien koncom roka 1938 a vznikom Slovenskej republiky 14. marca 1939 bol v Seredi na krátky čas od novembra 1938 do 1. augusta
  1939 zriadený Okresný úrad. Vzhľadom na nedostatok vhodných priestorov v Seredi
  si okresný úrad a okresný dôchodkový úrad prenajali od majiteľov niektoré miestnosti
  kaštieľa na zriadenie kancelárií.

  Malý exkurz do príslušnej doby

  Leták, ktorý v roku 1940 vydala Hlinkova garda hlásal:

  „Nás neobalamutia hlúpou frázou, že žid je tiež človek. Židia sú zástupcami a agentmi diablov. Žid nie je výtvor Boží, ale diabolský a preto žid nie je človek, len ako človek vyzerá. Ten, kto židov akýmkoľvek spôsobom podporuje, alebo chráni – toho trest Boží neminie.“

  Členovia rodiny Ohrenstein sa hlásili k židovskej národnosti, a preto sa ich dotkli
  aj protižidovské opatrenia v období prvej Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945,
  napriek tomu, že boli cudzími štátnymi príslušníkmi.

  Opatrenia

  Protižidovské postupy a opatrenia možno na Slovensku rozdeliť do dvoch vývojových fáz:1.fáza – Zahŕňa opatrenia vedúce k strate občianskych práv a slobôd Židov.
  2.fáza – tzv. „Endlosung“ je charakterizovaná úplnou fyzickou likvidáciou Židov.

  A TO PROSÍM V ŠTÁTE, KDE JEHO PREZIDENTOM BOL monsignore ” SVÄTÝ” JOZEF TISO.

  O akom práve tu kto hovorí, o práve nechať si skonfiškovať majetok, prísť o občianske práva, mať právo slobodne vyletieť hore komínom v niektorom z koncentračných táborov?

  Čo to vlastne cirkev žiada a kde je tu právo?

  Ak to nevrátili Ohrensteinovým (možno už nie je komu) malo by to zostať tak ako doposiaľ, štátu alebo mestu.

 • Anonymný

  člen
  31. januára 2010 o 21:03

  Dovoľte mi aby som poopravil jednu vec. Do cirkvi patrí každý človek, ktorý je pokrstený. Cirkev nie sú len kňazi, ale sú to všetci pokrstení. Strombus72 spomenul, že chodil do kostola. Predpokladám teda, že aj on je pokrstený a to by znamenalo, že ak je cirkev chamtivá a že zapríčinila devastáciu kaštieľa, tak môže za to Strombus72, môžem za to aj ja a aj všetci ostatní. Vyjadrujme sa prosím presnejšie a to konkrétne- biskupský úrad. A to je už záležitosť možno piatich ľudí, ktorí na biskupskom úrade rozhodujú o podobných záležitostiach. Zároveň súhlasím s lentilockou. Každý má právo nárokovať si na majetok a nech rozhodne súd. A potom je to už vecou súdu aby tento spor rýchlo vyriešil. A nám neostáva nič iné len čakať, pretože obviňovaním niekoho aj tak nič nevyriešime.

 • vkotruszova

  člen
  31. januára 2010 o 20:51

  Lentilocka, s tvojim nazorom sa da len suhlasit…preukazatelny vlastnicky vztah k nehnutelnosti treba respektovat v kazdom pripade…robila som v pamiatkarcine dost dlho na to, aby som dokazala zhodnotit vztah jednotlivych vlastnikov k dedicstvu…ku cirkvi ako institucii len tolko: od prelomoveho roku 1989 uz ubehlo dostatocne vela rokov na to, aby cirkev, ktora v restitucii opravnene ziskala majetky naspat, prijala systemove zasady, ako nakladat s majetkom, ktory je napr. sucastou kulturneho dedicstva. mojou oblubenou frazou je: vlastnictvo zavazuje.
  prikladov je zrejme dost: kastiel v Peceniciach, spominany klastor Mariacsalad Velke Lovce – pri restitucii tu z TT arcibiskupstva planovali spravit rezidenciu – zostalo len pri napade, realita je kruta, prevzali kluce, spravili vklad do katastra a smitec. Iny restituovany majetok je z hladiska vyuzivania bezproblemovy – luky, lesy, polia atd., ale…
  Este jeden priklad, v Zeliezovciach je kostol sv. Jakuba s unikatnymi gotickymi nastennymi malbami… okrem sanovania samotnej stavby, je uz nevyhnutne zaoberat sa aj restaurovanim tychto fresiek…nic take vlastnik neriesil, nie su prostriedky…ale tie sa nasli na postavenie novostavby pastoracneho centra s farou, s velkorysim priestorovo-dispozicnym riesenim… je mi jasne, ze spolocnosti je potrebne doplnit napr. duchovne prazdno… ale stanovit si priority v niektorych lokalitach, neviem, podla mna mali si sily rozdelit .
  Stale vsak plati: je to o ludoch.

 • jozo

  člen
  31. januára 2010 o 20:33

  Strombus72 to povedal “trošku” vulgárne, ale pointa sedí. Cirkev (u nás predovšetkým tá R-K) je rovnocenným vlastníkom ako hocikto iný. Takže ak je výsledkom spravodlivého návratu majetku pôvodným vlastníkom devastácia toho majetku, je to iste škoda, tobôž ak je v tom “namočená” pamiatka … Štát by mal v takom prípade zasiahnuť. Žiaľ ten nemá a ani nemôže mať čisté svedomie, rovnako ako cirkev. Inou vecou je že R-K-cirkev je inštitúcia, ktorá má blízko k obžerstvu a vždy mala lepkavé prsty k materiálnym statkom – rada do košiara berie všetko bez ohľadu na schopnosť to zmysluplne užívať … Je len “detail” že doteraz sama aktívne netlačí na odluku od štátu …

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz