Umelecke workshopy pre kazdeho

 • uskalienka

  člen
  22. januára 2012 o 11:55

  ŽILINA: Kultúrne stredisko naučí základy paličkovej čipky
  Desaťtýždňový kurz pre začiatočníkov potrvá od 2. februára do 5. apríla, každý štvrtok tri hodiny

  ŽILINA 20. januára (SITA) – Žilinské krajské kultúrne stredisko pozýva na kurz paličkovej čipky. Desaťtýždňový kurz pre začiatočníkov potrvá od 2. februára do 5. apríla v Makovického dome, každý štvrtok tri hodiny. „Počas desiatich trojhodinových lekcií sa účastníci kurzu naučia základné úkony a väzby paličkovanej čipky od najjednoduchších po zložitejšie a získajú základné zručnosti a predpoklady pre tvorivosť v oblasti techniky paličkovanej čipky,“ uviedla Soňa Vanovčanová z kultúrneho strediska. Kurz povedie čipkárka Katarína Búranová. Budúce čipkárky potrebujú čipkársky valec, stojan pod valec, 12 párov paličiek, väčšie špendlíky, nite, háčik, výkres, celofán a nožnice. Na kurz je možné sa prihlásiť telefonicky, e-mailom alebo osobne v krajskom kultúrnom stredisku na Hornom vale v Žiline.

 • uskalienka

  člen
  16. augusta 2011 o 8:37

  B. BYSTRICA: Galéria pozýva na víkendové grafické tvorivé dielne

  BANSKÁ BYSTRICA 15. augusta (SITA) – Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pripravila v spolupráci so študentmi Fakulty výtvarných umení banskobystrickej Akadémie umení víkendové tvorivé dielne pre verejnosť nazvané Tvorivé leto v galérii. Sú sprievodným podujatím výstavy diel z periodického podujatia Súčasná slovenská grafika a určené deťom od veku štyroch rokov, ale aj dospelým návštevníkom. Záujemcov organizátori očakávajú v sobotu a nedeľu od 11:00 do 16:00 v Pretóriu na Námestí Štefana Moysesa.

  Ako informovala galerijná pedagogička Jana Gamcová účastníkom dielní predstavia vybrané diela od Rudolfa Sikoru, Jany Želibskej, Juraja Meliša, Jozefa Jankoviča, Daniela Fischera a ďalších umelcov a oboznámia ich s rôznymi technikami grafickej tlače, najmä s tlačou z plochy. “Vyskúšajú si tiež otláčanie rôznych povrchov, predmetov, štruktúr. Hlavným mottom tvorivého víkendu je Experiment a tvorivé hľadanie zaujímavého výrazu. Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť do sveta výtvarna a cez vlastnú skúsenosť na chvíľu uchopiť tajomno abstrakcie,” dodala Gamcová. Uskutočnenie tvorivých dielní finančne podporili ministerstvo kultúry a mesto Banská Bystrica.

 • uskalienka

  člen
  24. februára 2011 o 22:02

  Sobota v B. Štiavnici bude plná detskej radosti

  Od 23. do 27. februára sa v Banskej Štiavnici koná druhý ročník zimného festivalu určeného najmä deťom s názvom Zimomravenie. Príjemné zimomriavky by mali deťom behať počas celého programu, ktorý vyvrcholí v sobotu 26.2. v Kultúrnom centre.

  V uvedený deň čaká na účastníkov akcie pátranie po stratenom obraze. Premenia sa na malých detektívov a prostredníctvom rôznych indícií a šifier budú blúdiť ulicami mestečka, aby vyriešili novú záhadu, ktorá na nich čaká po roku od vyriešenia prvej záhady počas vlaňajšieho podujatia.

  Na svoje si prídu aj detskí fanúšikovia Richarda Čanakyho a Márie Podhradskej. Táto najúspešnejšia dvojica v tvorbe hudby pre deti sa predstaví v závere programu v sále Kultúrneho centra. Ešte pred nimi predvedú svoje umenie herci z divadla Babadlo a mím Miro Kasprzyk, ktorý svojim neopakovateľným šarmom vtiahne malých návštevníkov do sveta pantomímy. Deti budú mať zároveň možnosť uplatniť svoju kreativitu v tvorivých dielňach, ako aj so známymi aj neznámymi vyskúšať osvedčené spoločenské hry a aspoň na deň sa tak odpútať od počítačov. Chýbať nebudú ani rozprávky od V. Kubala, zaujímavá výstava hračiek a výtvarných diel študentov dvoch umeleckých škôl a interaktívna zábava s moderátorom.

  Pre malých športovcov bude iste bonbónikom originálny klubový autobus FC Barcelona. Zrejme najdrahší európsky autobus, plný fantastického vybavenia a modernej techniky ešte pred pár mesiacmi vozil najväčšie hviezdy súčasného futbalu. Počas akcie si ho bude možné pozrieť a odfotiť sa na miestach, ktoré patrili svetovým futbalovým hviezdam.
  Na podujatie srdečne pozývame!

  Kompletný program Zimomravenia nájdete na: http://www.banskastiavnica.sk/navstevnik/kultura-a-dobra-zabava/zimomravenie/program-2.html

 • uskalienka

  člen
  8. novembra 2010 o 8:23

  FOTOGRAFIA: Akadémia kreatívnej fotografie sľubuje iné vzdelávanie

  BRATISLAVA 7. novembra (SITA) – Záujemcovia o fotografovanie a fotografiu majú od konca októbra novú možnosť vzdelávať sa v tejto oblasti, poskytuje im ju Akadémia kreatívnej fotografie. Akadémia kreatívnej fotografie sídli v Centre Vernosť na Nobelovej 30 v bratislavských Vinohradoch a jej fotografické kurzy vedú známi profesionálni fotografi ako umelecký fotograf známy vo svete fotografiami slovenskej krajiny Laco Struhár, jeho dcéra umelecká fotografka Aňa Struhárová či prvý slovenský fotograf Formuly 1 Martin Trenkler.

  Ako ďalej agentúru SITA informovala Katarína Jesná – Smiková, ktorá je tiež jednou z lektoriek, ich cieľom je byť inou školou. “Samozrejme, budeme pre širokú verejnosť pripravovať fotografické kurzy – od základov práce s fotoaparátom až po viacdenné špecializované workshopy so známymi fotografmi,” povedala. Podľa Jesnej – Smikovej však majú niekoľko zásad, ktoré nás od iných škôl odlišujú, je medzi nimi najmä nízky počet účastníkov na kurze, len šesť až osem ľudí, ako aj individuálny prístup k študentom. Dôraz sa tiež kladie na praktickú stránku fotografie. Učebné materiály dostanú účastníci na každom kurze a s lektormi môžu konzultovať nielen počas kurzov, ale aj na bezplatných konzultáciách fotografických portfólií. V akadémii je k dispozícii priestranný ateliér s novým profesionálnym ateliérovým vybavením a dve samostatné učebne. Ďalšie informácie o nej možno nájsť na webstránke http://www.akf.sk/.

 • uskalienka

  člen
  8. augusta 2010 o 21:04

  Letný umelecký tábor Letavy tento rok asi poslednýkrát
  Po štvrťstoročí ich chcú organizátori zmeniť na mestský tábor

  BANSKÁ BYSTRICA 8. augusta (SITA) – Rekordný počtom účastníkov, ale zrejme aj posledný bude jubilejný 25. ročník letného umeleckého tábora Letavy, ktorý sa začína dnes a potrvá do nedele 15. augusta v rekreačnom stredisku Kokava-Línia pri Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár. Pre agentúru SITA to uviedol zakladateľ a dosiaľ jeden z organizátorov Letáv Marian Lacko s tým, že je organizačne čoraz náročnejšie zvládnuť týždňový umelecký tábor v prírode pre tentoraz už vyše 500 ľudí. “Buď sa to ukončí úplne alebo to pretransformujeme na organizačne menej náročný variant – mestský tábor v Rimavskej Sobote. Účastníci by boli ubytovaní v internáte, kde by bol aj večerný program a cez deň by chodili tvoriť do ulíc. Rimavská Sobota by tak týždeň žila umením,” povedal Lacko.

  Tento rok budú účastníci Letáv tvoriť v 13 dielňach zameraných najmä na výtvarné umenie, ale aj divadlo či literatúru. Najväčší záujem je o dielne maľba, keramika, umelecká fotografia, herecká tvorba a textársko-skladateľská tvorba, ktoré sa naplnili prihlásenými účastníkmi ako prvé. Novinkami tohtoročných Letáv sú dielňa pantomímy, ktorú bude viesť Miroslav Kasprzyk, a multimediálna dielňa Divný Janko, ktorej lektorom bude Daniel Hevier. Ten bude zároveň s televíznym štábom natáčať na Letavách aj časť filmu Divný Janko. Súčasťou Letáv sú okrem dielní aj večerné soirée, hudobné seansy a koncerty, divadelná improliga a ku koncu týždňa aj prezentácie tvorby jednotlivých dielní.

  Letavy založili študenti z Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako letný tábor výtvarníkov, z čoho pochádza aj názov podujatia. Pôvodný zámer usporadovať každoročný plenér bývalých študentov školy sa odvtedy zásadne zmenil na počtom účastníkov aj dielní najväčší interdisciplinárny umelecký tábor na Slovensku. Podľa Lacka sa na ňom dosiaľ aktívne zúčastnilo okolo 6 000 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia zo Slovenska aj zahraničia. Prvých 17 rokov sa Letavy konali v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote, ďalších šesť ročníkov bolo v rekreačnom stredisku Krokava pri Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Vlani boli prvýkrát v stredisku Kokava-Línia. Organizujú ich Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobota a občianske združenie Oxymoron.

 • uskalienka

  člen
  6. augusta 2010 o 10:05

  UMELECKÉ AKTIVITY V RÁMCI PROJEKTU „PREJAV SVOJ TALENT“

  Miesto: Repište, chatová osada (1 km od Sklených Teplíc, BB kraj)
  Dátum: 15-.24.8.2010

  · 15.8.-24.8.2010 výtvarný vzdelávací kurz pre dospelých
  · 15.8.-24.8.2010 umelecké sympózium pre profesionálnych umelcov
  · 16.8.2010 od 17.00 hod literárny večer so spisovateľom – DANIEL HEVIER
  · 21.8.-22.8.2010 Kurz o účinkoch liečivých byliniek , pozvaná pani ZUZANA
  HOMOLOVÁ, Biofarma AFRA
  · 23.8.2010 od 17.00 hod hudobná beseda so spevákom – ROBERT MIKLA

  · 24.8.2010 od 15.00-18.00 hod Benefičná aukcia a slávnostné ocenenie
  víťazov súťaže o „NAJ OBRAZ“ – viac o súťaži nájdete na http://www.elpida-art.eu alebo http://www.obnova.sk/clanok-3352.html
  Miesto: Kúpele SKLENÉ TEPLICE
  Pozvaní hudobní hostia: Robo Mikla, Dušan Grúň
  Vstupné: dobrovoľné
  Dražené diela: budú od umelcov a handicapovaných detských autorov
  Charitatívny zámer aukcie: z vydražených diel sa podporí zriadenie prvého ateliéru
  pre handicapované talenty, ktoré plánujeme otvoriť na jeseň 2010 v Bratislave.

  Usporiadateľ: ELPIDA, positive art support
  Prihlášky nájdete na: http://www.elpida-art.eu
  V prípade otázok nás kontaktujte na postmaster@elpida.sk alebo 0902320931

 • uskalienka

  člen
  28. marca 2010 o 11:01

  Tatranská galéria bude učiť ľudí kresliť

  POPRAD 22. marca (SITA) – Tatranská galéria v Poprade pripravuje pre širokú verejnosť kurzy kreslenia. „Večerné kurzy, zamerané na základy kresby, sú určené pre všetkých, ktorí majú záujem zdokonaliť sa vo vlastnom výtvarnom prejave,“ uviedla Monika Gramatová z Tatranskej galérie, ktorá bude kurzy kreslenia viesť. Kurzy nie sú limitované vekom, prihlásiť sa môžu tak študenti, ktorí sa pripravujú na štúdium na výtvarnej škole, ako aj ľudia, ktorí nikdy neprišli do kontaktu s tvorivosťou, ale chcú sa jej naučiť. Cieľom kurzov je dať záujemcom základy kresby, ukázať im, ako na to. Na večerných kurzoch, ktoré sa priamo v priestoroch Tatranskej galérie budú konať raz týždenne, dostanú záujemcovia nielen teoretické, ale aj praktické základy kreslenia.

  Kurzy kreslenia začnú kresbami zátišia, neskôr pribudnú štúdie rúk, portrét i postava. „Mnohí ľudia cítia v sebe tvorivý potenciál, ale keďže nemajú základy kresby, boja sa vyskúšať si vlastný výtvarný prejav. Chceme ich v tom povzbudiť, zbaviť ich zábran a dovoliť emóciám, aby sa prejavili aj formou kresby,“ uviedla M. Gramatová. Ak bude dostatok záujemcov, ktorí budú chcieť v kurzoch pokračovať, postupne by prešli aj k náročnejším technikám a maľbe.

  Každé „sedenie“ bude začínať teoretickou prípravou, zoznámením sa s tvorbou niektorého z autorov, priblížením jeho tvorby a techník. Na názorných ukážkach galerijný pedagóg vysvetlí účastníkom kurzu princípy kresby. Nasledovať bude praktická časť, v ktorej budú účastníci kurzu pracovať na vlastných projektoch. Kurz bude mať každý týždeň trvanie 90 minút. Materiál na večerné kurzy kreslenia zabezpečí galéria. Záujemcovia o kurzy kreslenia sa môžu prihlásiť priamo v galérii, prípadne telefonicky, alebo mailom. Večerné kurzy kreslenia v Tatranskej galérii odštartujú v apríli.

 • uskalienka

  člen
  23. januára 2010 o 11:49

  V Šarišskej galérii deti krstili kalendár lentilkami

  PREŠOV 21. januára (SITA) – V Šarišskej galérii v Prešove pokrstili dnes deti kalendár, použili na to niekoľko škatuliek farebných lentiliek. Závesný kalendár na tento rok je plný detských výtvarných prác a fotografií, ktoré vznikli počas vlaňajšieho roka na tvorivých dielňach. Tie mali rôznu podobu, ako Nedeľa v galérii, Deň otvorených dverí, Detský Montmartre, či pravidelné stretnutia s umelcami. Ako uviedla pre agentúru SITA Jannette Langová, ktorá má v galérii na starosti kultúrno-výchovnú činnosť, ide o prvý kalendár z detských podujatí, ktorý vydala Šarišská galéria. Vyšiel v skromnom náklade 100 kusov a dostali ho najaktívnejšie školy a jednotlivci.

  Každý mesiac v kalendári je venovaný jednej akcii, z ktorej urobili tematickú skladačku. Nechýbajú tu práce detí, ani zábery z konkrétneho podujatia. Pre január vybrali detský karneval, nasledujú stretnutia s výtvarníkmi a súťaž v kreslení. V apríli, keď je v galérii tradične výstava karikatúr Zlatý súdok, sa deti tiež inšpirovali týmto žánrom a vyskúšali si karikatúru. V kalendári je zachytená aj práca s drôtom a kreslenie na pešej zóne. Malým výtvarníkom sa podľa ich vyjadrenia najviac páčila Noc v galérii, ktorá rovnako dostala svoj priestor v kalendári Šarišskej galérie.

  Langová uviedla, že v tejto tradícii chcú pokračovať. Deti v tvorivých dielňach učia pravidelne navštevovať galériu a majú dostatočný priestor na vyjadrenie svojho výtvarného cítenia. Kalendár mohli vydať iba s podporou sponzorov.

 • uskalienka

  člen
  31. októbra 2009 o 7:52

  Nedeľné tvorivé dielne v Centro Nitra

  Nákupné centrum Centro Nitra pripravilo sériu zaujímavých podujatí po názvom Tvorivé dielne.

  Spolu osem tvorivých dielní plných zábavy, sladkých odmien a skvelej atmosféry na vás a vaše ratolesti čaká vždy v nedeľu od 15:00 hod. do 19:00 hod.
  Najbližšia tvorivá dielňa Helloween sa uskutoční 31. 10. 09 v sobotu.
  Príďte si spolu s deťmi vyrobiť originálne masky na Helloween, maľované skrinky na poklady či vianočné dekorácie a darčeky.

  Tvorivé dielne sa začali 25. októbra a potrvajú až do 20. decembra 2009.

  Bližšie informácie nájdete na http://centronitra.sk/sk/mozete-u-nas-zazit

 • uskalienka

  člen
  24. októbra 2009 o 21:39

  Ešte nemáte program na víkend?
  ….máme pre vás umeleckú pozvánku..

  v nedeľu popoludní dňa 25.10.2009 organizujeme v priestoroch Thurzovho domu v Banskej Bystrici prehliadku múzea spojenú s tvorivýn workshopom na tému Maľba na sklo technikou Tiffany pre malých aj veľkých

  Projekt je určený pre rodiny s deťmi (od 4 rokov). Špeciálne chceme pozvať aj oteckov, starých rodičov… je tentokrát rozšírený práve o nich, nadväzuje na minuloročné “Tvorivé matky” ktorý mal značný úspech.
  Cieľom je naučiť deti v prítomnosti osoby im najbližším byť vnímavejším pozorovateľom a nadšencom umenia a samozrejme dospelým účastníkom

  Za 2,5 hod. sa naučíte robiť túto špeciálnu techniku a domov si odnesiet hotové dielko.

  Projekt bol podporený MK SR.

  Ak vás zaujíma projekt v inom meste, sledujte náš web v rubrike TVORIVE RODINY. V krátkej dobe sa bude konať opäť v Martine, v Bratislave.

 • uskalienka

  člen
  27. augusta 2009 o 23:05

  FARBY JESENE
  umelecké workshopy pre dospelých

  PROFESIONÁLNI LEKTORI:
  sklo – Mgr.art.Petra Jureňová Vlhová , Akad.sochár Drahomír Prihel
  akvarel, olejomaľba, akryl – Slivka Slavomír , Mgr.art. Lucia Chocholáčková, Mgr.art. Stella Veľká
  (lektorovať budú umelci – ktoré techniky bude zo strany účastníkov najväčší záujem, v princípe sa počas 4 dní budú prejdú viaceré techniky)

  MIESTO: Chata Repište, chatová oblasť (2 km Sklené Teplice)

  TERMÍNY:
  17.9.2009 – 20.9.2009
  24.9.2009 – 27.9.2009
  1.10.2009 – 4.10.2009
  8.10.2009 – 11.10.2009

  Min.počet účastníkov 8
  Max.počet účastníkov 12

  CENA: 125 EUR
  – 4 dni kurzu
  – DENNE 6- HOD. UMELECKÉ KURZY
  – rôzne umelecké techniky

  V cene je zahrnuté: ubytovanie, plná penzia, materiál, lektor

  Prihlašky…

 • uskalienka

  člen
  17. augusta 2009 o 9:39

  Umelecký tábor Letavy s rekordným počtom účastníkov

  KOKAVA NAD RIMAVICOU 15. augusta (SITA) – S rekordne veľkým záujmom, že prekvapil aj organizátorov, sa stretol 24. ročník letného umeleckého tábora Letavy, ktorý prebieha od 9. do nedele 16. augusta v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár. Do práce v 13 tvorivých dielňach, zameraných na výtvarné umenie, literatúru, divadlo a fotografiu, sa zapojilo vyše 400 účastníkov. „Je to naozaj nečakané. Týždeň a pol pred Letavami to vyzeralo, že nás bude okolo 220, teda o stovku menej ako minulý, rekordný ročník. Ale od polovice týždňa začali hromadne pribúdať ľudia,“ povedal pre agentúru SITA zakladateľ Letáv Marián Lacko.

  Najžiadanejšími dielňami tohto ročníka sú z výtvarných maľba, keramika a textilná tvorba, tradične veľký je záujem o divadelné dielne – hereckú, bábkarsku aj tanečnú. Prekvapivo veľký počet 14 účastníkov mala kováčska dielňa a veľký záujem bol aj o tohtoročnú novinku – textársko-skladateľskú dielňu. Úspešná bola aj ďalšia tohtoročná novinka, a to dielňa karikatúry a kresleného humoru. Dve dielne – ilustráciu a grafiku – pre malý záujem neotvorili, respektíve spojili s inými. Okrem práce v dielňach ponúkajú Letavy najmä pestré večerné programy s vystúpeniami kapiel, divadiel, premietaním študentských a umeleckých filmov a záverom podujatia aj s prezentáciami výsledkov práce jednotlivých dielní.

  Podľa lektora literárnej dielne Egona Tomajka je hlavný rozdiel tohtoročných a vlaňajších Letáv len v tom, že sa presťahovali z rekreačného strediska Krokava v okrese Rimavská Sobota do strediska Kokava-Línia. „Ale v základných princípoch, na ktorých Letavy fungujú, žiadny rozdiel nie je. To znamená, práca v dielňach, spoločné večery, prezentácia toho, čo sa tu za necelý týždeň vytvorilo, to je stále rovnaké. A tiež atmosféra, ktorá je na Letavách veľmi hravá a tvorivá,“ povedal Tomajko. Základnou metódou práce v dielňach je podľa neho hra. Lektor kováčskej dielne, umelecký kováč Roman Vykysalý, je na Letavách tretí rok a s tvorivosťou mladých ľudí je spokojný. „Prvýkrát som sem išiel s obavou, pretože posledné skúsenosti mi hovorili, že mládež sa radšej nechá baviť, prestáva byť tvorivá. Ale presvedčil som sa, že je veľa mladých ľudí, ktorí chcú tvoriť,“ povedal Vykysalý. Dodal, že na Letavy si chodí nabíjať baterky. Do jeho dielne sa prihlasuje, paradoxne, viac dievčat než mládencov.

  Dobrú atmosféru si pochvaľuje aj Lenka Suchá zo Senca, študentka filmu a masmédií na vysokej škole v škótskom Edinburgu, ktorá je na Letavách po štvrtý raz, teraz druhý rok v literárnej dielni. „Je to pohodový týždeň s ľuďmi, ktorí majú chuť tvoriť a dobre sa s nimi spolupracuje,“ povedala Suchá.

  Výsledkom práce mladých ľudí v novej hudobno-textárskej dielni je CD s 15 piesňami. Jeden z jej dvoch lektorov Peter Šrank pre agentúru SITA uviedol, že všetko záviselo od toho, akí ľudia sa do dielne prihlásia. Hneď na začiatku sa ukázalo, že to zvládnu. Jeho kolega Juraj Haško z kapely Sto múch dodáva, že v 12-člennej skupine frekventantov boli štyria-piati výborní muzikanti, ktorí ostatných ťahali po hudobnej zložke a dvaja-traja mládenci boli ťahúňmi textárskej zložky.

  Jednu z najpočetnejších dielní – dielňu hereckej improvizácie – viedla herečka martinského Slovenského komorného divadla Jana Oľhová. Na Letavách je po štvrtý raz, láka ju tam najmä oddych od civilizácie v krásnej prírode, množstvo mladých ľudí a veľa zábavy.

  Letavy založili študenti z Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako letný tábor výtvarníkov, z čoho pochádza aj názov podujatia. Pôvodný zámer usporadovať každoročný plenér bývalých študentov školy sa odvtedy zásadne zmenil na počtom účastníkov aj dielní najväčší interdisciplinárny umelecký tábor na Slovensku. Podľa jedného zo zakladateľov a organizátorov Mariána Lacka sa na Letavách dosiaľ aktívne zúčastnilo okolo 6 000 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia zo Slovenska aj zahraničia.

 • uskalienka

  člen
  27. júla 2009 o 9:08

  Letný umelecký tábor Letavy ponúka 15 tvorivých dielní

  BANSKÁ BYSTRICA 26. júla (SITA) – Letný umelecký tábor Letavy, ktorého 24. ročník bude od 9. do 16. augusta v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v Poltárskom okrese, ponúka záujemcom o umenie 15 tvorivých dielní. Zamerané sú na výtvarné umenie, literatúru, divadlo a fotografiu, pričom dve sú na Letavách novinkami.
  Ako uviedla manažérka Letáv Regina Špitálová, vo výtvarnej sekcii otvárajú popri už tradičných dielňach kresby, maľby, sochy, keramiky, grafiky, ilustrácie a textilnej tvorby po tretí raz aj dielňu umeleckého kováčstva pod vedením Romana Vykysalého. Novinkou je dielňa karikatúry a kresleného humoru. Povedie ju rimavskosobotský karikaturista Marian Kamenský, ktorý 20 rokov pôsobil v severonemeckom Hamburgu. Druhou novinkou je hudobno-textárska dielňa, ktorej výsledkom bude spoločný koncert jej účastníkov s vlastnou muzikou i textami. Túto dielňu povedie dlhoročný účastník Letáv Peter Šrank spolu s hudobníkom a pedagógom Jurajom Haškom.

  Oblasť divadla bude, popri obľúbenej dielni hereckej improvizácie s lektorkou Janou Oľhovou, zastúpená po druhý raz aj dielňou tanečného divadla pod vedením Renáty Bubniakovej, ktorá ako vlaňajšia novinka patrí k najvyhľadávanejším dielňam. Do ponuky tábora sa tiež po niekoľkých rokoch vrátila aj bábkarská dielňa Romana Anderleho. Jej témami budú technológia javajky – bábky vodenej zospodu, “krosnové bábky“ v nadživotnej veľkosti a využitie prírodných materiálov pri ich výrobe. Ani tento rok nebude na Letavách chýbať literárna dielňa a dielňa digitálnej fotografie.

  Ako pripomenula Špitálová, Letavy sú otvoreným umeleckým plenérom, ktorý umožňuje záujemcom o umenie bez rozdielu veku, vzdelania alebo profesie vzdelávať sa vo vybratom odbore umenia, konfrontovať svoje skúsenosti, poznatky a názory medzi rôznymi skupinami účastníkov nielen zo Slovenska, ale z takmer všetkých krajín Európy. “Vysokú umeleckú úroveň Letáv zaručuje lektorský tím osvedčených výtvarníkov a pedagógov. Výstupom osemdňovej tvorby je pre každého účastníka vytvorenie si vlastného diela, ktoré bude verejne prezentované na vernisáži priamo na Kokave i v Rimavskej Sobote. Najdôležitejší výstup je však samotná existencia ako jedinca v skupine a úplne nová skúsenosť s novými ľuďmi rôznych kvalít,“ uviedla Špitálová.

  Súčasťou Letáv sú okrem dielní aj večerné hudobné seansy, happeningy, autorské čítania účastníkov, divadelná improliga, premietania študentských filmov či vystúpenia hudobných skupín.

  Letavy založili študenti z Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako letný tábor výtvarníkov, z čoho pochádza aj názov podujatia. Pôvodný zámer usporadúvať každoročný plenér bývalých študentov školy sa odvtedy zásadne zmenil na počtom účastníkov aj dielní najväčší interdisciplinárny umelecký tábor na Slovensku. Podľa jedného zo zakladateľov a organizátorov Mariána Lacka sa na Letavách dosiaľ aktívne zúčastnilo takmer 6000 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Ukrajiny, Fínska, Francúzska, Holandska, Chorvátska, zo štátov bývalej Juhoslávie, Rumunska, Angoly, Talianska, Poľska a USA.

  Prvých 17 rokov sa Letavy konali v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote, ďalších šesť ročníkov bolo v rekreačnom stredisku Krokava pri Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Tento rok budú Letavy po prvý raz v stredisku Kokava-Línia pri Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár. Organizujú ich Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobota a občianske združenie Oxymoron.

 • uskalienka

  člen
  15. júla 2009 o 21:40

  Divadlo Ludus pripravilo na leto workshop pre deti

  BRATISLAVA 15. júla (SITA) – Divadlo Ludus pripravilo vo svojom novom pôsobisku v Heineken Tower Stage na Pribinovej ulici v Bratislave od 3. do 7. augusta divadelný workshop pod názvom Podmorský svet. Ako agentúru SITA dnes informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milka Podmajerská, workshop je určený pre deti od 7 do 13 rokov. „V čase od 9:00 do 13:00 pre ne bude zabezpečená lektorka, ktorá bude rozvíjať nielen ich kreativitu a fantáziu, ale neformálne podporovať aj ich vzdelávanie,“ spresnila. Téma workshopu – Podmorský svet podľa nej bezprostredne súvisí s letom, prázdninami a prímorskou atmosférou. „Podmorský svet a jeho divadelné spracovanie je určené aj pre deti, ktoré nemajú skúsenosti s divadelnou tvorbou, ale majú radosť z toho, že môžu použiť svoju fantáziu a zaujímavo vypovedať svoje myšlienky,“ doplnila Podmajerská. Bližšie informácie možno získať na e-mailovej adrese prmanager@ludusdivadlo.sk alebo na telefónnych číslach 0915/ 795 564, 0908/ 752 479.

  Zriaďovateľom Divadla Ludus je Bratislavský samosprávny kraj.

 • uskalienka

  člen
  18. apríla 2009 o 17:24

  Občianske združenie ELPIDA – podpora umenia, organizuje pre deti od 9 do 16 rokov:

  Termíny:
  Júl: 4.7.-10.7.2009
  August: 16.8.-22.8.2009, 22.8.-28.8.2009

  Miesto: Chata Repište (Sklené Teplice)

  Lektori: Slivka Slavomír, prof. výtvarník, akad.mal. Jozef Krakovský, Mgr. Ivana Šaková, výtvarníčka

  Vedúca tábora: Mgr. Gabriela Urbanová, pedagóg

  Cena: 177 € (7-dňový pobyt all inklusive)
  Pri rezervácii do 28.4.2009… ZĽAVA 5 % !!

  Môžnosť účasti rodičov spolu s deťmi !!

  viac info a prihlášky:

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz