Umelecká tvorba handicapovanych

 • uskalienka

  člen
  29. októbra 2009 o 19:56

  Workshop pre autistov na škole na Červeňovej ulici

  NITRA 28. septembra (SITA) – Tvorivé dielne pre autistov a deti s mentálnym a telesným postihnutím s názvom Váš svet je i naším svetom sa dnes konajú na Spojenej škole internátnej a praktickej na Červeňovej ulici v Nitre. S podporou ministerstva kultúry ich organizuje občianske združenie Elpida, ktoré sa venuje podpore umelcov a talentov bez obmedzenia veku a hendikepu. Workshop vedie akademická maliarka Stanislava Batelová Michalčeková.

  Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Elpidy Eva Rohrman Madová, na podujatí sa zúčastňuje aj maliarkina dcéra Michaela Batelová, ktorej diela zaznamenali úspech nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. “Na workshope sú pestré ukážky reprodukcií diel tejto talentovanej dievčiny ako aj iné umelecké predmety s motívmi jej obrázkov a katalóg z aukcie jej diel v Holandsku,” uviedla Rohrman Madová.

  Všetky deti sa zároveň môžu zapojiť do predvianočnej umeleckej súťaže. Vytvoriť môžu akoukoľvek technikou pekný obrázok alebo dielko na tému Zvonky šťastia, ktoré treba poslať do 20. novembra 2009 na adresu združenia alebo e-mailom na info@elpida.sk. Výtvory budú postupne zverejňované na webovej stránke http://www.elpida.sk. Návštevníci stránky budú môcť hlasovať za najzaujímavejší nápad a stvárnenie témy do 1. decembra. O najlepších desiatich súťažných prácach z predbežného internetového hlasovania budú ďalej rozhodovať návštevníci výstavy Dni Vianoc 2009 na výstavisku Incheba v Bratislave od 4. do 20. decembra. Autori troch najoriginálnejších prác získajú ceny.

 • uskalienka

  člen
  27. októbra 2009 o 19:29

  BRATISLAVA: V Auparku vystavujú diela ľudí s duševnou poruchou
  Liga za duševné zdravie chce prostredníctvom výstavy osloviť aj ľudí, ktorí majú problémy s duševným zdravím

  BRATISLAVA 27. októbra (SITA) – Viac ako 60 autorov z celého Slovenska sa zapojilo do výtvarnej súťaže Ligy za duševné zdravie s názvom Hľadá sa talent 2009. Hlavnou myšlienkou projektu je prispieť k rozvoju arteterapie, teda liečby umením, a tým aj k objaveniu skrytej tvorivosti ľudí s duševnou poruchou. Odborná porota zložená z profesionálnych výtvarníkov a teoretikov umenia si všímala predovšetkým výtvarnú hodnotu diel. Pri výbere akceptovala najmä tie práce, ktoré vznikli na princípe voľnej asociácie a imaginácie. Reprodukcie vytvorených diel si možno pozrieť do konca tohto týždňa v nákupnom centre Aupark v bratislavskej Petržalke. Originály sú sprístupnené od dnešného dňa v priestoroch Ligy za duševné zdravie SR na Ševčenkovej ulici v tejto mestskej časti.

  Diela finalistov pútajú pozornosť svojou bezprostrednosťou. „Ocitáme sa v akomsi prieniku umenia a života, v ktorom mnohí z týchto autorov žijú uzavretí uprostred vlastnej, hermetickej mytológie,“ poznamenala Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Ako podotkla, priblížením tejto tvorby prostredníctvom výstavy chcú osloviť aj tých ľudí, ktorí majú problémy s duševným zdravím, s cieľom nadviazať medzi nimi komunikáciu. Jedným z cieľov je prispieť k odstraňovaniu predsudkov, ktoré sú s duševnými ochoreniami stále spojené.

 • uskalienka

  člen
  5. augusta 2009 o 8:48

  Duševne chorí umelci sa stretli v Pezinku

  BRATISLAVA 28. júla (SITA) – Liga za duševné zdravie SR pripravila tak ako každý rok pre autorov celoslovenskej výtvarnej výzvy Hľadá sa talent tvorivé sústredenie v zariadení Slovenskej národnej galérie v Schaubmarovom mlyne v Pezinku, kde sídli aj Galéria insitného umenia SNG. Sústredenie potrvá až do 31. júla. Agentúru SITA o tom informovala Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie.

  Program pripravili výtvarníci Vladimír Kordoš a Soňa Sadilková, spisovateľ Daniel Hevier, historička umenia Naďa Kančevová, k dispozícii bude aj psychologička Katarína Čermáková. Počas sústredenia získajú zúčastnení autori s duševnou poruchou možnosť spolupráce pri svojej výtvarnej tvorbe s odborníkmi, možnosť vyskúšať rôzne výtvarné techniky a na záver vystaviť svoje diela kolegom a možnosť posúdenia. Výsledky výzvy Hľadá sa talent oficiálne oznámia na vernisáži, ktorú organizuje Liga za duševné zdravie v rámci každoročnej jesennej informačnej kampane a celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek.

  Do štvrtého ročníka celoslovenskej výtvarnej výzvy Hľadá sa talent sa zapojilo 60 autorov z celého Slovenska, ktorí zaslali spolu 270 diel v rôznych výtvarných technikách. Zámerom projektu je prispieť k rozvoju arteterapie (liečby umením) na Slovensku a tým aj k objaveniu ukrytej tvorivosti u ľudí s duševnou poruchou a zároveň oceniť zmysluplnosť tejto práce a podporiť autorov, ktorým pri ich psychických poruchách pomáha práve výtvarná tvorivosť.

 • uskalienka

  člen
  14. mája 2009 o 16:14

  zdroj: MY LIPTOVSKE NOVINY / 21.4.2009

 • bosorka

  člen
  26. marca 2009 o 7:57

  Nadherne umelecke diela vychadzaju z ust a noh umelcov, ktory nimi maluju. Kupou ich diel podporime dalsich. Su naozaj nadherne. http://www.numun.sk avsak stranka bola dlhsie odstavena pravdepodobne sa na nej pracuje, dufam ze neskor bude k dispozicii.

 • uskalienka

  člen
  25. marca 2009 o 13:10

  o zdruzeni Elpida sa na Obnova.sk uz pisalo…

  Po Slovensku budú putovať obrazy Eugena Suchoňa

  Preto chceme verejnosti nášho veľkého skladateľa pripomenúť trošku netradične, a to cez jeho maľby,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii odborná garantka projektu a reštaurátorka Suchoňových diel Veronika Gabčová z občianskeho združenia Elpida. Projekt je venovaný 100. výročiu narodenia skladateľa.
  ……….
  Občianske združenie Elpida, čo znamená nádej, vzniklo v roku 2005. “Podporujeme umelcov profesionálov a následne znevýhodnené talenty. Všetky naše aktivity sú spojené s benefíciou,” uviedla riaditeľka združenia Elpida Eva Rohrman Madová. Organizácia spolupracuje s partnerskými združeniami rovnakého charakteru z Holandska. Aj vďaka tomu bude môcť v septembri 2008 zorganizovať tvorivé dielne pre ženy na materskej dovolenke a v decembri tohto roku aj medzinárodné sympózium spojené s benefičnou aukciou.

  http://www.obnova.sk/clanok-2567.html

 • uskalienka

  člen
  25. marca 2009 o 13:02

  taaak tento obraz od umelkyne s Downovym syndromom som si darovala k narodeninam… ram obrazu som si stale neupravila… stena “caka” :) na obklad z kamena a prisluchajuca stena na mozaikovu duhu…

 • uskalienka

  člen
  11. novembra 2008 o 22:18

  uz ste mali moznost vidiet obrazy, ktore malovali handicapovani??
  napr. nadane handicapovane deti…

  viac… http://www.elpida.sk/

  oslovila vas tato tvorba? kupili by ste si takyto pestry pozitivny obrazok??
  v akej casti bytu, by ste takuto energiu prijali???

  ja sa prave velmo vytesujem… jedna slecna mi maluje obraz na objednavku…
  vodopad… motiv i farby vhodne do kuta bohatstva… podla feng-suej :)

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz