Teplovzdusny ventilator/odsavac k peci

 • harp

  admin
  5. novembra 2008 o 16:38

  Nechcem ta presviedcat, ale preco chces nahanat po dome teply vzduch? Zvazoval si aj moznost ohrievat a premiestnovat ako medium radsej vodu? Vyhoda: moznost premeny na salave teplo = tepelna pohoda, mensie straty energie, bezhlucnost, moznost akumulacie
  Nevyhody si najdi sam ;)

  Odpoviem aj Jankovi. Ja osobne som za profi tiche riesenie. Nebudem to riesit pocitacovym ventilatorom.

  Po zvazeni vsetkych moznosti a okolnosti som dospel k rieseniu. Byvam v prenajatom dome, kde nechcem robit ziadne vatsie stav. zasahy. V mieste vyustenia pece na komin, mal povodny majitel predpripravenu prave takuto 150mm ruru pre odtah. Tak som ju vyuzil. Zvazoval som aj teplovodny vymennik, ale v tomto pripade som vsadil na riesenie kt. mozem pouzit vsade. Kupil som liatinovu pec Jotul a od nej budem odtahovat teply vzduch.

  Janko:
  co s atyka mriezok na podlahe a pri strope je mi jasne ze takto by to fungovat mohlo, ale ako som uz spominal stavebne upravy tohoto typu su takmer nemozne.

 • janko

  člen
  5. novembra 2008 o 11:24

  Ale v podstate ked dáš mriežky otvory pri podlahe a pod stropom pri tej susednej miestnosti tak možno by to samočinne fungovalo že by sa ten vzduch otačal miesil. Alebo možeš dať ten ventilátor naopak, tj že budeš odsávať vzduch z vykurovanej miestnosti do miestnosti so šporákom a netesnosťami okolo dverí alebo lepšie cez vetracie mriežku nad šporákom sa teplý sam natlačí do tej miestnosti. Zaroven sa vyhneš problemu kontaktu horuceho vzduchu s ventilátorom ak by si chcel použiť nejaký lacnejší ventilátor nie určený do styku s vyoskou teplotou. Keby si ho osadil navyše do nejakej krabice (tunelu) ktorá by bola vystlaná minerálnou vlnou alebo iným ekologickejším materialom tak by si si dokázal aj sám ponížiť hladinu hluku. Krabica by sa dala rozložiť pre udržbu. Termostat na regulaci azapnuti aventilatora by si mohol vymontovať z boilera stareho.

 • igi

  člen
  5. novembra 2008 o 8:47

  riesenie s pocitacovym ventilatorom je dobry napad ak si to chces “zbastlit” sam, pomer cena/vykon je urcite najlepsi, len si daj poradit v nejakej PC firme, kvoli hlucnosti by mozno stalo zato vyskusat nieco nizkootackove. Aku tam bude mat teplotu ten vzduch? Nad 100 st. by som to asi neriskoval..

  Nechcem ta presviedcat, ale preco chces nahanat po dome teply vzduch? Zvazoval si aj moznost ohrievat a premiestnovat ako medium radsej vodu? Vyhoda: moznost premeny na salave teplo = tepelna pohoda, mensie straty energie, bezhlucnost, moznost akumulacie
  Nevyhody si najdi sam ;)

 • harp

  admin
  5. novembra 2008 o 7:46

  Vdaka janko vedel som z eod teba ziskam vycerpavajucu odpoved. Kamarat ma takyto system vytvoreny z ventilatoru z pocitaca. Strasne mus to vsak rezonuje a tak ho vobec nepouziva. Tomuto som sa chcel vyhnut.

  Zaroven variantou pre odtah tepleho vzduchu ventilatotom nahradzam variantu s dymovodnym vymenikom vo vedlajsej miesnosti.

 • janko

  člen
  4. novembra 2008 o 19:51

  vyhladávač – krbový ventilátor
  ……65dB
  …. 42dB vzdial.3m

  V prvom odseku bol uvedený spôsob regul otačok znižiť hluk:

  Ventilátor je vybavený termostatom (čierne koliesko na telese ventilátora), ktorý pri zistení teplého vzduchu ventilátor samočinne zapne. Pri ukončení kúrenia (už neprichádza teplý vzduch) sa ventilátor zase sám vypne. Tento termostat je regulovateľný, to znamená, že sa dá nastaviť teplota, pri ktorej sa má ventilátor zapínať/vypínať. V praxi to potom funguje takto: zakúrime v krbe, po chvíľke sa ventilátor sám zapne, pretože k nemu dorazil teplý vzduch. Ručne regulátorom môžeme meniť otáčky ventilátora. Cez deň máme otáčky nastavené na vyššie, ak ideme spať, tak ich môžeme stlmiť. Akonáhle oheň v krbe vyhasne, tak termostat na ventilátore ventilátor úplne vypne.

  diskusia, radia použiť z ele akumul kachiel alebo počítačový
  http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=1010&ThreadID=94287&sortBy=lastAnswer

  Tlmiče hluku
  http://www.imos.sk/Katalog/Tlm_h_v/thr.htm

 • bacil

  člen
  3. novembra 2008 o 9:27

  No ono by sa to myslím dalo v pohode vyrobiť… osadiť do rúry nízko otáčkový plechový ventilátor – vrtuľu, motorček – trebárs malý, na 12V (zo šiaceho stroja a pod.) dať mimo potrubie, aby sa nenahrieval…

 • harp

  admin
  3. novembra 2008 o 7:42

  Len pre porovnanie:

  Mikrovlnná rúra Whirlpool AVM 955
  max.hlučnosť 68 dB

  Chladnicka Electrolux ERP 34900 X 40 000 SK
  Hlučnosť 34 dB

  Chladnicka Bosch KIV 34V00 19 000 SK
  Hlučnosť 39 dB

 • harp

  admin
  3. novembra 2008 o 7:39

  Bezne odsavace su k dispozicii, ich cena je vsak vysoka.

  MORA 5714
  výkon odsavača 800 m3 /h
  extra tichý motor (max. 46 dBA)

  MORA 5713
  extra tichý motor (max. 46 dBA)

  zdroj: stranka vyrobcu

 • harp

  admin
  3. novembra 2008 o 7:36

  Zdravim vas viete mi niekto poradit kde kupit co najtichsi odsavac tepleho vzduchu. Chcem odsavat teplo od pece z jednej miesnosti do druhej miesnosti.

  Nizka hlucnost je prijoritou. Dolezita je aj odolnost voci horucemu vzduchu. Priemer do 150mm.

  Vdaka.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz