Tepla voda v studni

 • atilla

  člen
  13. júna 2011 o 8:46

  mat taku studnu je pozehnanie – vykurovana chalupa – vykurovany sklenik

  na tvojom mieste zacinam odkupovat pozemky na okoli :)

 • asomtam

  člen
  10. júna 2011 o 19:03

  Ak má voda v studni 40 stupňov, nemusel by chladiť aspoň zo  41 teploty vzduchu? Pýtam sa nerozumiem tomu, je to len sedliacky úsudok. Jednoducho sa dá vypočíta energia potrebná na ohrev vody v studni, ak vieme hladinu vody a priemer studni.

 • harp

  admin
  10. júna 2011 o 13:42

  Je tu este aj moznost ze sused cerpadlom v lete chladi. To znamena ze ju pouziva ako klimatizacnu ochladzovaciu jednotku. Na co ma v byte napojene tepelne cerpadlo? Podlahovka?

 • tatar

  člen
  7. júna 2011 o 7:34

  S tou mineralizáciou je to dobrá poznámka, samozrejme som s ňou počítal.

  Mal som to šťastie?, že tam kde som býval bola dobrá voda, (aj keď ju v jej prirodzenej podobe nepijem).

  Za tie roky by som mal byť už vlastne inkrustovaný minerálmi, že by som sa nemal ani zohnúť.

  V detstve artézske studne v dedine, potom  voda z vodárne nad Tajovskou kopou, teraz voda, ktorú plní Lucka a Coca cola.

  Všetky majú ale jedno spoločné, po prevarení a odstátí sa vytvorí silný biely povlak spôsobený dosť veľkou mineralizáciou.

  http://sk.wikipedia.org/wiki/Art%C3%A9zska_voda

  http://www.envigis.sk/geoporta/index.php?session=0&action=read&click=open&article=1125309265

 • asomtam

  člen
  7. júna 2011 o 6:22

  Poznáš ten vtip o záhorákoch? Ak nie google ti to najde: vtip zahorak studna , no a urob to tak, ako to robia oni.

  Rozbor vody s vysokou pravdepodobnosťou určí, že voda je nevhodná na dennodenné pitie, pretože všetky naše vody sú dosť vysoko mineralizované a termálne obzvlášť. Pri geotermálnej energii (v našom prostredí) je najväčší problém mineralizácia, a je to až ekoloický problém. 

  Tvoja voda mohla ostať aj bez zmien zloženia, a pritekajúca voda do tvojej studne  sa ohrieva len o potrubie susedovho vrtu, ale ak v jeho okruhu je 14 stupňová tak asi ťažko. Neverím, ale že sused hovorí pravdu.

  Potom je tu ešte jedno vysvetlenie – STAL SA ZÁZRAK.

 • tatar

  člen
  6. júna 2011 o 22:17

  1.1 Geotermálne vody na území Slovenska

   

  Geotermálna voda je prírodná podzemná voda, ktorej tepelný obsah je možné využiť na energetické ciele. Geotermálne vody sú viazané hlavne na triasové dolomity a vápence vnútrokarpatských tektonických jednotiek, menej na neogénne piesky, pieskovce a zlepence, resp. na neogénne andezity a ich pyroklastiká. Tieto horniny, ako kolektory geotermálnych vôd, mimo výverových oblastí, sa nachádzajú v hĺbke okolo 200 – 5 000 m a vyskytujú sa v nich geotermálne vody s teplotou 15 – 240 °C.

  Na základe rozšírenia kolektorov geotermálnych vôd a aktivity geotermického poľa bolo na území Slovenska vymedzených 26 geotermálnych oblastí, alebo štruktúr (obr. 1), na získanie geotermálnych vôd. Tieto vymedzené geotermálne oblasti, alebo štruktúry, predstavujúce útvary geotermálnych vôd v súlade s Rámcovou smernicou o vode, sú nasledovné:

  1. centrálna depresia podunajskej panvy,

  2. komárňanská vysoká kryha,

  3. komárňanská okrajová kryha,

  18-Trenčianska kotlina – patrí do perspektívych oblastí, v ktorých nebolo doteraz realizované hydrogeotermálne zhodnotenie, okrem iného, to šrafované je 2. komárňanská vysoká kryha

  http://www.sazp.sk/slovak/periodika/enviromagazin/enviro2005/enviro4/07_aze.pdf

   

  svedčiť o tom môžu aj , aj keď nie sú teplé

  http://www.google.sk/search?q=nov%C3%A1%20bo%C5%A1%C3%A1ca&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&source=hp&channel=np#hl=sk&pq=miner%C3%A1lne%20pramenenov%C3%A1%20bo%C5%A1%C3%A1ca&xhr=t&q=miner%C3%A1lne+pramene+nov%C3%A1+bo%C5%A1%C3%A1ca&cp=18&pf=p&sclient=psy&client=firefox-a&hs=bhg&rls=org.mozilla:sk%3Aofficial&channel=np&source=hp&aq=f&aqi=&aql=&oq=miner%C3%A1lne+pramene+nov%C3%A1+bo%C5%A1%C3%A1ca&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=c4d4d150d20f6196&biw=1680&bih=883

   

  Osobne by som si tipol, že to nebolo spôsobené prehĺbením starej studne, ale vyvŕtaním novej, tých 14 stupňov nie je úplne bežných, ktovie aký hlboký je ten vrt, (a čiastočne si odpovedáš aj sám), že vyvŕtaním novej studne nejakým činom spôsobil, že v Tvojej studni sa objavil teplý prameň.

  Mazoslavova odpoveď bola vysoko kvalifikovaná a nie sranda. Rozbor vody by určil okrem iného, či je bezproblémová pre použitie, zloženie, po vychladnutí by si ju mohol piť, pri varení menej zohrievať …. ale tiež uznávam, že to nie je také jednoduché.

  Trvalo mi to cca 10 min.

  A privítal by som foto Hložníkových malieb v miestnom kostole. Dík.

 • rado-z-mt

  člen
  6. júna 2011 o 20:55

  Ja by som šiel na to postupne. spýtaj sa suseda (ale predpokladám, že si tak už učinila), či mu vykurovanie funguje ako má. Možno by bolo dobré, keby sa na to mrkol špecialista a pomeral účinnosť toho kúrenia. Lebo ak z jeho systému ide tak teplá voda nazad s tým, že “vykuruje” navyše aj tvoju studňu, tak niečo nebude O.K. Ak nieje chyba u sonseda, požiadal by som o pomoc skúseného geológa, aby spravil prieskum, či nedošlo k nejakým zaujímavým zmenám v podloží. Teplé pramene sa zrejme neobjavujú len tak, zo dňa na deň. Možno by ten prieskum rád spravil aj z vlastnej zvedavosti :-)

  Asi toľko môj letmý laický pohľad na vec…

 • jokoono

  člen
  6. júna 2011 o 18:02

  Dik za fundovanu odpoved :)

  Hm tak potom mi este napada ze studna ktoru ma sused na záhrade a sluzi ako vypust pre cerpanu vodu musel narusit podzemnu vodu kedze ju prehlbovali… inak netusim ako je to mozne.

  Co sa tyka tej studne no ono je to prave preto smola lebo studna je teda bola vyuzivana na pitie a ako zdroj vody pre domacnost celkovo…

  Lokalita – Biele Karpaty, Nová Bošáca

  Ja osobne som nic nepocul o nejakych teplych pramenoch v okoli, aj ked je pravda ze mierne mineralizvane pramene v bošáckej doline su a v znacnom počte (kysielka)

 • harp

  admin
  6. júna 2011 o 15:06

  Instaôlaciou tepelneho cerpadla by sa podla mojich zakladych znalosti mala voda v okoli jeho studne skor ochladit. Jedine ze by mu z elktrokotla-cerpadla unikala zohriata voda :)

  Pridavam sa vsak ku chlapom. Je to skor stastie ako smola. Jedine ak chcete prave tuto vodu vyuzivat na pitie a nie na kurenie… chapem vas.

  Pridajte aspon lokalitu. Nech vieme co to o podlozi.

 • milo

  člen
  6. júna 2011 o 14:53

  Ja si nerobim srandu,  termalna voda sa da naozaj pouzit na kurenie a taky pramen ma cenu zlata a hned by som vymenil moju studnu za taku. 

 • jokoono

  člen
  6. júna 2011 o 12:58

  chalani vy si z toho robite srandu ale poradit ako je to mozne ani za svet, ono to az taka sranda nie je e

 • mazoslav

  člen
  6. júna 2011 o 9:22

  kto by doma nechcel termálny prameň? :) … šup šup na analýzu a nová minerálka je na svete

 • jokoono

  člen
  6. júna 2011 o 5:57

  Az na to ze v 40 stupnovej vode sa moc sprchovat neda, a pit ju tiez by som neodporucal, ale hlavne je ze bude kurenie :))

 • milo

  člen
  5. júna 2011 o 22:54

  Problem? Taky problem by som prijal, nemusiet riesit kurenie a kurit si vodou zo studne…

 • jokoono

  člen
  5. júna 2011 o 16:44

  Ahojte, mam otazku do plena.)

  Na chalupe mame studnu z ktorej vyuzivame vodu, od tohto roku sa nam zazrakom zacala voda v studni oteplovat a naposledy mala 40 C.

  Minuly rok instaloval sused  vykurovanie na základe tepelneho cerpadla. Doteraz bola voda vzdy ladova. Sused povedal ze on ma 14 C vodu a bere z nej 4C takze vypusta do druhej 10 C vodu. je pre mna nepochopitelne ako je mozne ze od tej doby ako ma nainstalovene toto vykurovanie mame vodu v studni az do 40 C, kedze dovtedy nic take nebolo. Ja sa v tom systemem moc nevyznam, tak neviem ci to je mozne, lebo ine vysvetlenie neviem. So studnou sme nic nerobili neprehlbovali tak je to pre mna zahada. Cim viac sa voda cerpa tym ide teplejsia… a nikto od susedov taky problem nema … :/

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz