Penetrácia tehlového muriva

 • harp

  admin
  22. apríla 2014 o 10:13
 • janko

  člen
  12. mája 2009 o 11:10

  Tiež zaujimavy sortiment na tuto problematiku ma firma Atro http://www.atro.sk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=2&Itemid=17
  takych firiem je veľa a ked mi dnes volal pán od nich tak mi nedalo ju sem dať, kedže som tuto firmu doteraz nechyroval

 • harp

  admin
  29. apríla 2009 o 22:27

  Ja osobne by som odstranil pricinu zavlhania/rozpadu a nekonzervoval ich. Kazda konzervacia niecoho takehoto je len naskodu, pokial sa tehly nebudu po odstraneni priciny dalej rozpadat.

  Pokial ide o mastal. Urcite treba murivo odsolit.

 • harp

  admin
  29. apríla 2009 o 22:25
 • janko

  člen
  29. apríla 2009 o 14:49

  Penetrácia je dosť všeobecný pojem. Môže ísť o viacero efektov ako stabilizácia podkladu v zmysle spevnenia, zlepšenie priľnavosti sanačnej omietky k jestvujúcemu murivu, nejaká chemická stabilizácia podkladu vzhľadom k tomu že tam boli maštale a vzlínali soly zospodu a čo ja viem aké ešte všeliaké iné účely. Čiže podkladový náter či pentrácia muriva tvorí ucelený systém ošetrenia jestvujúceho vlhkosťou poškodeného muriva a musí sa vybrať typ, cemické zloženie podľa sanačnej omietky a spôsob, podmienky aplikácie podľa stavu muriva. Iste niekto to môže vysúkať z rukáva aj bez toho aby to videl osobne. Môže byť nejaký univerzálny osvedčený systém. Ale predpokladám že pôjde o nejakú certifikovanú chémiu, takže by som skúsil sa obrátiť na výrobcov stavebnej chémie ktorý z mojej skúsenosti radi prídu a poradia aspoň tak to bolo s firmou Schomburg. Výrobca sanačnej omietky bude mať aj vlastné penetračné nátery aby to bolo kompatibilné, tj. od rôznych výrobcov to nemusí spolupracovať ideálne, môže to byť na inej báze.

 • juro

  člen
  29. apríla 2009 o 13:45

  Jedná sa o staré maštale, neskôr prerobené na obytné priestory. Kedže v obvodových múroch chýba hydroizolácia tak predchodcovia riešili vlhnutie múrov cementovými potermi, náterom olejovou farbu a térovým papier. Vlhkosť tak išla vyššie a poznačila omietku ako aj murivo. V súčasnosti je objekt opatrený systémom vetracích kanálov a na steny sa použije sanačná omietka. Podrezanie zo statického hladiska možné nie je, podľa doporučenia sa k injektáži pristúpi len ak to bude nevyhnutné. Penetráciu odporučil človek profesionálne sa venujúci rekonštrukcií pamiatok (len si nevedel na mieste spomenúť na názov výrobku), v súčasnosti je však nedosiahnuteľný.

  Obávam sa (vzhľadom na doterajšie skúsenosti) že odborný konzultant sa vzhľadom na objem prípadnej zákazky na mňa vykašle.

 • janko

  člen
  29. apríla 2009 o 13:23

  Predpokladám že nepôjde o rekonštrukciu v biokvalite, takže by som doporučoval kontaktovať predajcu stavebnej chémie ktorý majú ucelený sanačný program na rôzne poškodené konštrukcie. Predajca, alebo ich odborný konzultant odoberie vzorku a zistí prítomnosť, množstvo solí v omietke, resp. pôvod poškodenia konštrukcie. Dá vám ponuku, spôsob riešenia, ako taká zjednodušená forma znaleckého posudku. Výrobcov je veľa napr. schomburg, mapei … Nemám s nimi osobné skúsenosti keďže som nemal tú česť osobne rekonštruovať historické budovy. Ale na tejto stránke sa určite niekto taký nájde kto poradí s akou firmou sa mu najlepšie spolupracovalo. Každý výrobca má osobitný program a vedieť všetko do podrobnosti to by bola samostatná špecializácia pre nejakých znalcov v oblasti rekonštrukcie historických budov alebo znalcov v oblasti odstraňovania vlhkosti. Ale keďže trh je u nás malý, človek sa nešpecializuje a robí kadečo a potom zase nemôže vniknúť do maximálneho detailu v jednej užšej oblasti. A je možné že jednu oblasť má ako ťažiskovú.
  Takže najskôr treba určiť príčinu poškodenia omietok. Môže to byť vlhkosť skondenzovaná na mieste tepelných mostov, alebo zatekanie, vzlínanie podzemnej. Možno v kombinácii s nejakou chémiou ak tam bola výroba niečoho. Mohlo to aj premrznúť zvnútra ak sa tam nekúrilo.
  Najskôr sa odstráni hlavná príčina. Potom sa podla rozsahu poškodenia očistí buď iba lokálne alebo celá stena. Na vysušenú stenu resp. podľa doporučenia výrobcu sa nasledne aplikujú nejaké nátery a omietky. Možno sanačné ak je tam predpoklad nejakej väčšej vlhkosti ktorá má zase chodiť hore dole cez omietku. Ale problém treba riešiť komplexne v súčinnosti s rekonštrukciou celej budovy, tj. teplotechnické paramtre stavebnej konštrukcie, obmedzenie kondenzácie resp. zamedzenie spôsobenia jej škôd a tak dokola.

 • juro

  člen
  28. apríla 2009 o 15:31

  Čo by ste odporučili na pentráciu tehlového muriva? Jedná sa o cca. 150 rokov starý objekt z plných tehál. Na niektorých miestach je omietka opadnutá, resp. opadáva a tehla je na povrchu narušená. Ide o interiér, v súčasnosti je stena suchá.

  Ďakujem.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz