Lepidla pre drevovlaknite dosky

 • harp

  admin
  23. marca 2011 o 9:14

  tatar,

  vsade inde je to takto. Ale tu proste treba pouzit OSB. Nahaname vysku. Nemozeme si dovolit viac ako 5cm+32mm palubka. Pricom to treba umiestnit na dokonale zbortenu rovinu/krivinu.

 • tatar

  člen
  22. marca 2011 o 21:25

  Beriem to skôr ako básnickú otázku, lebo 2cm ekostyrenbeton (a ešte bohvie na akom podklade), je skôr ilúzia.

  Mokré procesy by som úplne hodil za hlavu, drevený rošt z fošní, cca 40 alebo 50 x150 na pol x xmm dĺžka medzery čímsi vyplnil nech to neduní, 2 alebo 5mm nášľapná fólia, palubovka bitá cez pero, vruty určite nie, ale to sám vieš aj lepšie ako ja.

 • ocguru

  člen
  18. marca 2011 o 14:23

  Ahoj Harp,

  keďže pred pár rokmi si chcel zdravotne nezávadnú dosku tak skús si pozrieť toto http://www.kronospan.cz/osb-superfinish-eco.html. Lepidlo použité na lepenie dreva je bezformaldehydové. (malo by byť :-) ) na slovensku sa moc táto OSB nevyskytuje ale teoreticky by som ti to vedel dodať cez túto firmu (dúfam že to nie je reklama) http://tinyurl.com/5vjtlbo, ak si z BS tak najbližšie máš Zvolen. Oni to skladom nemajú, ale má to skladom naša materská firma v CZ, ktorá im dodáva. Takže na dlhé lakte to vedia dodať aj kusovo. Len treba počítať s trochu vyššou cenou ako je štandardná OSB.

  Inak máš na výber aj drevotriesku surovú, OSB (obyčajnú), MFP panel(QSB). Drevotrieska je ešte aj vo verzii pre IKEU so sníženým obsahom formaldehydu, ale tá nie je určená na bežný predaj neviem či to vôbec niekto aj kusovo predáva. 

  Laťovka, preglejka –  to nie je určené na podlahy (preglejka protišmyková max. na vozíky a korby prívesov)

  Takže ak budeš mať záujem o tú OSB tak sa ozvi, skúsim to vybaviť.

 • harp

  admin
  18. marca 2011 o 9:25

  Prisiel cas ked sa mam rozhodnut ci do interieru pouzit OSB, alebo nieco ine. Vsade pouzivam palubovku z bieleho smreku. V jednej casti vsak musim nahanat centimetre a nemozem si dovolit osadit postrholec 80x80mm. Preto chcem ist cestou max. 2cm ekosytren beton. OSB resp. nieco ine (latovka, preglejka) a do toho bita, resp. srobovana ta ista palubovka ako inde.

  Co vy na to?

 • asomtam

  člen
  7. októbra 2009 o 11:11

  Kronospan na slovensku nevyraba. Vsetko s kronu ide s Madarska alebo s Rumunska Co sa tika OSB dosiek tie už vyraba iba Bucina predajne Naceva ktora patri koncernu Kronospan

  len tak som to sem pridal ked sa nevyrába tak sa nevyrába

 • shamman

  člen
  7. októbra 2009 o 9:21

  Je a treba ju lakovat ale ja som mal OSB dosky na podlahe a ked som sa vytopil stacilo sbrusit a nalakovat znovu a bolo hotove naboptnala asi len 2mm a to som tam mal Benatky s pracky.

 • kapo

  člen
  6. októbra 2009 o 13:01

  Ja mam z OSB dosiek podlahy v celom dome ….

  …..Buduci rok to vytrham a nabijem kvalitnu palubku

  Nie je to moc práce? Čo tak dať na to plávajúcu podlahu?

 • shamman

  člen
  6. októbra 2009 o 11:41

  To sa neda presne určit su rozdne druhy a rozdne fitmy.
  Kronospan na slovensku nevyraba. Vsetko s kronu ide s Madarska alebo s Rumunska Co sa tika OSB dosiek tie už vyraba iba Bucina predajne Naceva ktora patri koncernu Kronospan.
  Aj OSB dosky sa vlastne lisia su lakovane a nelakovane hydroizolačne kotre su zelene v nutry
  MDT dosky su vlasne podobne ako OSB v trukure ale v principe maju povrchovu vrstvu a to je lamino.
  Dosky su lisovane za Tepla a to percenutulnymi pilinamy alebo stepancami kde sa použiva Piliny s tvrdeho, mekeho a lepidla a pod tlakom sa lisuju a lepia.
  Rozmeri su dane v roznom podla firiem.

  MDF. 2060×2750
  2050×2650
  OSB. 1250×2500
  Hrubka
  10,12,14,15,16,18,20,25,

 • chorche

  člen
  5. októbra 2009 o 22:01

  Ja mam z OSB dosiek podlahy v celom dome asi tak styri roky
  Povodne som chcel palubku ale akosi z toho zislo a zacalo sa era OSB dosiek
  Videl som to uz na stropoch, stenach miesto kartonu…
  Bola to lacnejsia varianta ale teraz lutujem
  Prvy rok nam dom strasne smrdel stale sme museli stale vetrat
  Teraz je to lepsie ale stale je to citit ked pridem vecer domov tak je citit taky mierny puch
  Proste je to nus nech si kto chce co hovori
  OSB dosky najdu uplatnenie urcite ako podkladove dosky pod sindel, na podhlady, pri mont. domoch ale nie do vnutornych priestorov a toboz vobec nie do spalne a detskej izby
  Hneva ma ze ma nikto na to neupozornil a aj v predajni mi to radili ze je to moderne
  U deti sa zacali objavovat alergie a davam to za pricinu prave tomuto
  Buduci rok to vytrham a nabijem kvalitnu palubku

 • yergush

  člen
  2. mája 2009 o 17:54

  súhlasím s tebou, je to len “snaha” o niečo pozitivnejsie, … z dazda pod odkvap …
  cas ukaze co to prinesie, je dobre uz teraz zastavat stanovisko “predbeznej opatrnosti” a stavat predovsetkym rezidentne objekty z materialov a systemov s co najvacsou mierou “setrnosti” (napr. dreven.masiv ci biodosky a pod.), no cena toho, to je o inom ak si to nerobis sam

  vyrobcovia ti viac o zložení neprezradia (“tajomstvo kuchyne”) a my nie sme technologovia vyroby ani organický chemici

  ku skodlivosti :

  formaldehyd
  http://www.ccsp.sk/data/detail.asp?id=1

  4,4′-metyléndifenyldiizokyanát
  http://www.ccsp.sk/data/detail.asp?id=232

  parafiny
  http://www.ccsp.sk/data/all.asp

  uz sa nepamatam kde som cital priblizne zlozenie OSB
  ale toho lepidla je tam min.10% hmotnostných a pri OSB4 ešte o niečo viac

  pri MDF je to tiez najmenej 10% hm.
  vid. tab.33

 • janko

  člen
  1. mája 2009 o 22:11

  píše sa tam:
  Tenké a velkoplošné třísky se šetrně vysuší, nanesou syntetickými pryskyřicemi a stanoveným podílem parafinové emulze. Oproti výrobě standardních OSB desek se používá výhradně pojivo na bázi polyuretanových pryskyřic, které neobsahuje žádný formaldehyd.
  Desky P&D nutné ke zlepšení tuhosti slepit P&D lepidlem (např.
  polyuretanovým).

  je tam chémie stále dosť ale určite je to pokrok lebo o formaldehydu je jasné dlho že škodí.

  možem citovať z knihy liečenie surovou stravou: “U pracujúcich s parafínom je rakovina považovaná za samozrejmú skutočnosť”.
  Parafín je ropa, ale kedže v doske je už vytvrdený nemusel by toľko sa vyparovať ako napr. ked si zapálime sviečku.

  Polyuretánové lepidlo obsahuje 4-izokyanátobenzén čo je veľmi nebezpečná látka kyanit.

  Syntetické / polyuretánové živice neviem či majú alebo nemajú veĺmi škodlivú látku, keďže sa škodlivosť používaných chemikálií v priemysle nesleduje nejak vážne, a nemám presné zloženie nimi použitých živíc, zrejme sa to nikde neuvádza, pokiaľ to zrovna nie je oficiálne nebezpečná látka, resp. sa to nedá sledovať či to má vedľajšie účinky, každý deň vznikajú v priemysle nové chemikálie. Povedal by som ale dajme tomu menej škodlivé ako formaldehyd.

 • yergush

  člen
  1. mája 2009 o 14:34

  donedavna som sledoval emisne triedy formaldehydu jednotlivych OSB či DTD dosiek
  teraz do interieru navrhujem uz len
  http://www.kronospan.cz/osb-superfinish-eco.html
  kde lepidla s formaldehydom nahradili leidla na báze PUR
  viac v brožure či bezpečnostnom liste
  http://www.kronospan.cz/download.html

 • harp

  admin
  1. mája 2009 o 9:09

  pri OSB som pocul ze sa lisuju pod tlakom a v miernom vlhku. Vraj sa pri tom uvolnia zivice, ktore zlepia jednotlive vrstvy. Co je na tom pravdy?

  Par zdrojov informacii:

  http://www.asb.sk/2009/02/02/stavebnictvo/stavebne-materialy/velkoplosne-materialy-na-baze-dreva-v-stavebnictve.html

  Jeden z vyrobcov:
  http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=en|sk&u=http://www.siempelkamp.de/Mat-forming-machines-for-OSB-productio.594.0.html&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dvyroba%2BOSB%26tq%3DProduction%2Bof%2BOSB%26sl%3Dsk%26tl%3Den

  OSB Rýchla fakty

  * When compared by weight, wood is used more than all plastics, metals, and concrete combined. Pri porovnaní hmotnosti, drevo sa používa viac ako všetkých plastov, kovov, betónu a kombinovať.
  * Pound for pound, wood is stronger than steel because it has a more favorable strength-to-weight ratio. Libra pre libru, drevo je pevnejší ako oceľ, pretože má priaznivejšie sila-k-hmotnostný pomer.
  * The Structural Board Association reports that Japan is updating its building codes, which is expected to result in more wood frame construction. Štrukturálne rady združenia správy o tom, že Japonsko je aktualizovať svoje stavebných predpisoch, ktoré sa očakáva, že povedie v drevenej konštrukcii rámu. The decision is expected to allow wood frame buildings to be built on 73% of the available lots in Tokyo. Rozhodnutie sa očakáva, aby dreveným rámom stavby, ktorý má byť postavený na 73% rozpočtových prostriedkov dostupných v Tokiu.
  * Analysis of earthquake damage in California and Japan revealed that panel sheathed wood frame structures fared better than did masonry and concrete buildings. Analýza škody zemetrasenie v Kalifornii a Japonsku zistilo, že panel zapuzdrenej drevených rámových konštrukcií cesty lepšie, ako ste murovaných a betónových konštrukcií.
  * In 1980, North American OSB panel production was 751 million square feet (3/8″ basis) (0.7 million cubic meters). By 1990, this figure was 7.6 billion square feet (7.0 million cubic meters). In 2005, this figure had grown to 25.0 billion square feet (22.1 million cubic meters) – that’s enough to circle the earth 46 times. V roku 1980, v Severnej Amerike OSB dosky bola výroba 751 miliónov štvorcových stôp (3 / 8 “základ) (0,7 milióna kubických metrov). V roku 1990 to bolo 7,6 miliardy štvorcových stôp (7,0 miliónov kubických metrov). V roku 2005 sa toto číslo malo pestovať na 25,0 miliardy štvorcových stôp (22,1 milióna metrov kubických) – to je dost na kruhu na zemi 46-krát.
  * Since the 1990s OSB has proven to be an economical and competitive structural panel. Od 1990s OSB sa ukázala byť rentabilné a konkurencieschopné štrukturálne panel.
  * Unlike steel or concrete, OSB is made from a completely renewable resource — small-diameter, fast-growing trees. Na rozdiel od ocele alebo betónu, OSB je vyrobená z obnoviteľných zdrojov úplne – malý-priemer, rýchlo-rastúce stromy.
  * In 2000, for the first time, OSB production marginally exceeded plywood production. V roku 2000 prvýkrát, OSB výroby mierne prekročil preglejkou výroby. By 2006, OSB production grew to nearly 60% of the North American panel market share. Do roku 2006, OSB výroby vzrástol na takmer 60% v Severnej Amerike panel podiel na trhu.
  * OSB is also produced in Europe and Latin America, with a combined approximate production figure of 3.5 billion square feet (3 million cubic metres) by the year 2005. OSB sa vyrába aj v Európe a Latinskej Amerike, s kombinovaným približnú produkciu postavou 3,5 miliardy štvorcových stôp (3 milióny kubických metrov) do roku 2005.
  * Additional production facilities are in the planning stage or under construction, bringing the total number of plants worldwide to over 80 by 2009. Ďalších výrobných zariadení sú v štádiu plánovania alebo vo výstavbe, takže celkový počet závodov po celom svete na viac ako 80 do roka 2009.

  Prekladal Google z:

 • janko

  člen
  30. apríla 2009 o 20:13

  vraj zminimalizovali obsah formadehidu, ale je otazne aká je bezpečná hranica jedu, ak sa zoberie do úvahy že jed budevždy jedom a to že obyvatelia tam permanentne bývajú čiže dochádza ku kumulácií a to že keď tých dosiek tam použije sa vela tak opäť dôjde na 1m2 obytnej plochy k nárastu koncentrácie. Ale jedy sa zvyčajne vyznačujú tým že im stačí stopové množstvo. Často sa tiež iba nahradí jedna chémia druhou a sme tam kde sme boli na začiatku. Ale je dosť možné že existuje aj taký výrobok ktorý nesie punc zdravotne nezávadný ale mohlo by sa vyskúšať im veriť alebo si zistiť čím to teda lepia.
  Ale keď sa to uzatvorí v konštrukcii fóliami alebo hlinenými omietkami alebo s prísadou do omietky drevené uhlie, a v miestnosti sa dobre vetrá napr. nútene a obyvatelia zdravo žijú napr. vitariánsky alebo majú silnú vieru tak to nemusí byť dramatické.

 • harp

  admin
  29. apríla 2009 o 22:48

  Zaujimalo by ma ci neviete na akej baze su lepidla ktore sa miesaju do OSB dosiek, alebo preglejok ci bukasu-drevotriesky.

  Su stale na baze formaldehydu?

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz