biokosačka

 • harp

  admin
  9. apríla 2012 o 23:07

  Je to len moja chaba skusenost, alebo pravda, ze ovca je tvor vyberavy a na rozdiel od kozy, ktora zozerie takmer vsetky rastliny, ovca si vybera iba urcite rastlinstvo.

 • pistino

  člen
  28. mája 2010 o 21:41

  Všeobecne kone a kravy sa odčervujú najmä podla príznakov (larvy v truse, chudnutie, nechutenstvo), alebo v prípade podozrenia sa zasielajú vzorky trusu na expertízu. U oviec a kôz to je akosi pravidelné, tie zožerú aj ihličie :) Hydina a králiky sa pravidelne preliečujú napr. Sulfakox-om rozpusteným vo vode. Ak budú dalšie otázky rád odpoviem. Som fanúšik pridomových chovov. Chovu zdar! :D

 • apple

  člen
  28. mája 2010 o 10:27

  Zacalo ma to zaujimat, tak som hladala a hladala a prekvapilo ma, ze dokonca drobnochovatelia odcervuju aj hydinu 8O , ktora ma uz geneticky dane ze sa hrabe v kadecom. Kone su najpreibercivejsie, tak predpokladam, ze tie uz neodcervuju.

 • pistino

  člen
  28. mája 2010 o 9:36

  Mladé odstavené netreba (narodené v tom istom roku). Staršie t.j. Keď idú “pásť” druhú sezónu treba na jar ostrihať a odčerviť. Je to prevencia proti parazitom na ktoré mohli naraziť na pastve. Infikácia nastáva napr. tak že divé infikované zviera sa vykalí na pasienok a ovca sa k tomuto výkalu dostane a prijme ho s potravou. Dostať tuším aj pastu no ja mám skúsenosť s injekčne podávaným prípravkom. Aj kravy chodiace na pastvu by sa mali odčerviť ale nerobí sa to. Krava je prieberčivejšia čo sa týka paše takže je menšie riziko nákazy. Kozy by sa tiež mali odčervovať ako ovce.

 • pader

  člen
  26. mája 2010 o 22:28

  ja mám pocit, že sme tiež min. rok tie dve ovečky neodčervovali. je možné že to robil majiteľ, od ktorého sme ich kupovali, ale dosť o tom pochybujem

 • apple

  člen
  26. mája 2010 o 22:07

  Pistino, preco treba ovcu odcervit? Kravy sa nikdy neodcervovali a co kozy?

 • kapo

  člen
  25. mája 2010 o 20:08

  Nuž, to by som hneď bral, takú samôtku. Ja musím tú svoju chajdu v strede dediny už konečne streliť, alebo vymeniť za niečo podobné. :cry:

  Inak ovca nie je až tak drahý majetok, aby sa o to človek stresoval a bál sa.
  A ich prítomnosť skôr budí v zlodejovi dojem, že je to obývané, a skôr sa tomu vyhne.
  Brat teraz kupoval barančeka zo salaša pri Tisovci za nejakých 20eur. Viac penazí by ale stálo oplotenie, ako ovce.

 • pader

  člen
  24. mája 2010 o 7:59

  no kone je len také moje pia desideria. možno, až raz budem veľký :-)

  hlavne tie okolo chalupy-zahrady sa snazim pomaly ocistit. min. 20r. to bolo neudrziavane, tak si vies predstavit aká džungla tam bola. to je cca 0,5ha a za chalupou tie pasienky, resp. or. pôda je súčasťou veľkého lánu, ktorý družstvo občas pokosí. ale zmluvu s nimi nemám, takže si to môžem začať užívať kedy chcem. naviac je to na svahu a družstvo to skôr kosí len preto lebo musí. ak by som chcel, tak mi k mojmu 1,5ha radi pridajú do prenájmu ešte aj 5 ha. a to už by bolo oviec :-) alebo hovadzieho :-)

 • pistino

  člen
  23. mája 2010 o 15:26

  k by si to mal trvalo oplotene a chodil tam aspon 1x od tyzdna tak by to bolo realne. Co sa tyka kradeze je to samozrejme riziko…ale asi by som sa s tym az tak nezaoberal. Podla mne je pravdepodobnejsie ze skor ti vykradnu tu chalupu ako ukradnu ovcu. Ale samozrejme nechcem ti nic vnucovat. Skoda ze tam nemas aspon nejakeho suseda co by ti sem-tam na to mrkol.
  Kone tam nedavaj. Je s nimi velka panta. Zozeru ovela viac, v zime ich treba krmit a ked sa s nimi nezaoberas tak je to onicom (vlastna skusenost).
  Ovcu na jesen mozes zarezat alebo ponuknut na vymenu za novu malu alebo darovat……alebo si nechat na rok (len na jar ju treba odcervit a ostrihat).

  Co robis s tym pozemkom teraz?

 • pader

  člen
  23. mája 2010 o 5:45

  auto mi ešte neukradli ani bicykel. no ja neviem, ty by si začal chovať ovce na polosamote, keď tam nikto trvalo nebýva? musel by som niekoho najať a to by boli drahé ovce. platiť človeka kvôli 10 ovciam.

  …. ale je to pekná predstava. aj 2-3 kone by som si tam vedel predstaviť

 • kapo

  člen
  21. mája 2010 o 11:06

  Predpokladám, že potom nemáš ani auto ani bicykel, lebo tie sa kradnú viacej… :lol:

 • pader

  člen
  20. mája 2010 o 12:42

  Brestovec. je to polosamota a nejde tak ani o priamych susedov ale o hocikoho, kto sa o tom dozvie, že tam behajú nestrážené ovečky a sú ľahká korisť. plus samozrejme sa môže objaviť aj túlavý pes a pod.

 • kapo

  člen
  20. mája 2010 o 11:33

  A to máš kde chalupu? A čo za susedov?

  Ak by som mal taký problém, tak by som si zaobstaral niečo ako: http://www.fotopasca.sk

 • pader

  člen
  20. mája 2010 o 8:01

  problém je, že susedov túžiacich po jahňacine nezastaví ani 1m plot.

 • kapo

  člen
  19. mája 2010 o 10:33

  Pader, to stráženie je problematické. Ale ak by si zainvestoval do oplotenia, tak potom by to nebol žiaden problém. Ale ak by si ich tam nechal skapať na starobu, tak návratnosť by bola mínusová. :twisted:

  Čo sa týka oplotenia, tak najlepšie je oplotiť pletivom, stačí 1m výška.
  El. ohradník je tiež dobrý, ale je potrebná častá údržba, a tým pádom je to na dlhodobú neprítomnosť nevhodné, hlavne ak je v susedstve pre ovečky zaujímavá potrava. Napríklad susedova ďatelina.

  Problém pre mrkvárov je: kúpite na jar napríklad na 1 hektár 6-10 ovečiek, aby to stíhali spásať. Tie keď dorastú, tak po sezóne /na jeseň/ začnú hladovať, a zničia si pasienky aj na budúci rok. Takže buď sa ustajnia a budú sa prikrmovať, alebo skôr, ako na starobu umrú do zimy od hladu.

  Takže na jeseň je vhodné nechať tak dve-tri pripustené ovečky a ostatné pekne spapkať. Je to inak nazdravšie mäso, a to je ten zmysel, ktorý to má. A tiež aj ten pekný pohlad do pekne spaseného sadu, kde to veselo žije….

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz