Munícia – aj z 2. svetovej vojny

• Munícia – aj z 2. svetovej vojny

harp aktualizované pred 3 mesiacov, 1 týždeň 21 Členovia · 217 Príspevkov
  • harp

admin
    24. apríla 2021 o 17:25

PRIEVIDZA: Zamestnanec zberných surovín našiel medzi kovovým odpadom protipancierovú delostreleckú strelu
    Trenčiansky pyrotechnik zistil, že delostrelecká strela nebola v danom stave schopná výbuchu.

BRATISLAVA/PRIEVIDZA 24. apríla (SITA) – Zamestnanec zberných surovín v Prievidzi našiel medzi kovovým odpadom protipancierovú delostreleckú strelu. Na miesto vyslali trenčianskeho policajného pyrotechnika. Ten za dodržania bezpečnostných podmienok zistil, že ide o strelu, ktorú v novembri 1971 vyrobili Adamovské strojírny ČSSR“. Delostrelecká strela bola použitá, bez „ostrého“ zapaľovača a trhaviny a v danom stave nebola schopná výbuchu. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala trenčianska polícia.

Na miesto nálezu sa dostavil prievidzský policajný vyšetrovateľ spolu s kriminalistickým technikom. Muníciu zdokumentovali a miesto nálezu zaznačili do GPS pre potreby BDC (bomb data centra). Následne pyrotechnik premiestnil delostreleckú muníciu do muničného trezoru v Dubnici nad Váhom, odkiaľ ju prevezú k pyrotechnickému skúmaniu na Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru Bratislava.

(SITA, mb;jme),202104240057

• harp

admin
    9. apríla 2021 o 13:33

SVIDNÍK: Pri výkopových prácach za domom našli delostrelecký granát
    Privolaný pyrotechnik muníciu zneškodnil.

SVIDNÍK 9. apríla (SITA) – Mladým muž našiel počas výkopových prác za rodinným domom v obci Jurková Voľa (okres Svidník) predmet pripomínajúci muníciu. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, nález ohlásil na linku 158 vo štvrtok 8. apríla podvečer. Na miesto nálezu bola okamžite vyslaná hliadka, ktorá miesto zabezpečila až do príchodu krajského pyrotechnika. „Ten po prezretí nálezu určil, že ide o muníciu z obdobia 2. svetovej vojny, konkrétne o 75 mm delostrelecký granát. Pyrotechnik muníciu v priľahlom lese zneškodnil, keďže nebola schopná prevozu,“ vysvetlila Ligdayová.

Agentúra SITA vydá k správe aj foto vo fotoservise.

(SITA, mt;ks),202104090051

• harp

admin
    9. apríla 2021 o 13:32

STARÁ ĽUBOVŇA: Muž našiel v opustenom dome strelivo z medzivojnového obdobia
    Kyjovčan tvrdí, že strelivo bolo pohodené pod podlahou.

POPRAD 9. apríla (SITA) – Strelivo pochádzajúce z obdobia druhej svetovej vojny odovzdal vo štvrtok na polícii v obci Ľubotín (okr. Stará Ľubovňa) 39-ročný ročný muž z Kyjova. Išlo o 47 kusov streliva s dĺžkou osem centimetrov z roku 1932. Ako informovala krajská prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, muž ich údajne našiel v opustenom dome. „Uviedol, že pri prechádzke po lúke nad obcou ho zastihlo husté sneženie, a tak si chcel skrátiť cestu domov cez pozemok opusteného domu, kde sa v jeho zadnej časti na chvíľu aj schoval. V dome zakopol o dosku na zemi a všimol si, že sú tam pohodené nejaké náboje, tie pozbieral,“ priblížila. Nálezcovi boli vydané potvrdenia o odovzdaní zbrane alebo streliva v rámci zbraňovej amnestie.

Polícia zároveň pripomína, že 30. apríla tohto roka sa končí štvrté kolo zbraňovej amnestie. Dovtedy môžu Slováci beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na útvaroch policajného zboru.

(SITA, mt;fa),202104090058

• harp

admin
    4. marca 2021 o 18:49

PARTIZÁNSKE: V Skačanoch našli delostreleckú mínu z druhej svetovej vojny
    Muníciu našiel 37-ročný muž pri výkopových prácach.

PARTIZÁNSKE 4. marca (SITA) – Pri výkopových prácach v areáli bývalého družstva v Skačanoch (okres Partizánske) našiel 37-ročný muž neznámu muníciu. Ako informovala trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, privolaný pyrotechnik zistil, že je to delostrelecká mína rumunskej výroby z obdobia druhej svetovej vojny.

„Miesto nálezu bolo opakovane prezreté, pričom žiadnu ďalšiu muníciu ani iný podozrivý predmet nenašli. Policajný pyrotechnik muníciu preniesol na vhodné miesto, kde ju následne zlikvidoval,” uviedla polícia.

• pyropraktik

člen
    2. júna 2020 o 2:49

Martina 28, žiadnu debatu si nenarušila a nijaké pravidlá neporušila. Okrem toho si jedna z mála, ktorí vedia opísať situáciu a sformulovať otázku. Za to som Ti vďačný a bolo mi potešením odpovedať.

Téma nálezov munície je tabuizovaná z obavy, že s ňou budú ľudia experimentovať a prídu k úrazu. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o “bezpečné” nálezy, ale treba mať na mysli, že výbušnina nikdy nespí. Nechcem malovať čerta na stenu, ale je celkom možné, že niekde v záhrade bude ešte nejaký bratríček alebo sestrička. Bolo by dobré požiadať pyrotechnika o prieskum aby sa vám lepšie spalo. Za fľaštičku “baracky”… kto by odmietol??

• martina-28

člen
    1. júna 2020 o 16:21

Pekný deň, aj Vám a ďakujem. Viete hľadala som normálne informácie a nie práve tie senzácie z “markízy a jojky”. Mala som naučenú súvislosť “niekto pre to príde hneď” nikto Vám nikdy nepovie, že to môžete mať doma aj pár dní. Možno by som ani nebola hľadala, nebyť sobotňajšieho článku na smečku :) Na ten som natrafila náhodne a po tom som už začala byť zúfalá :)

Ale na rovinu Vám napíšem, že sme boli vystrašení všetci. Ani chlapi sa netvárili, že je im to je jedno, takže logicky som mala potrebu vedieť, aké to je vážne, poprípade nebezpečné a nič iné som nenašla :) Takže, ak som narušila nejakú debatu, alebo porušila nejaké pravidlá fóra, prosím o prepáčenie. 

Neplánujeme s tým robiť vôbec nič, pokiaľ si pre to neprídu a vyzerá to, že dnes to nebude :) Vďaka Vám však budem späť kľudnejšie a pustím psiská normálne na dvor sa vyblázniť. :-)

• pyropraktik

člen
    31. mája 2020 o 11:29

Pekný deň Martina 28, nikdy by som si nepomyslel, že pri odpovedi na otázku týkajúcu sa “smrtelne nebezpečných nálezov z druhej svetovehj vojny” sa bude dať využiť obnova. sk.

To čo ste vyhrabali je torzo sovietskej delostreleckej míny kalibru 82 mm. Keď chceš vedieť podrobnosti, prejdi na stranu 2 tejto diskusie a v poste č.35 ich nájdeš. V postoch 36 a 37 sú obrázky nálezov.

Daj na pyrotechnikov a nepozeraj Markízu. Pusti psa a nesnaž sa tým železom zatĺkať klince… stanové kolíky sa zatĺkať dajú, xixi. Je nebezpečný ako kameň, za ktorý ste ho spočiatku považovali.

Prejem pekný, bezstarostný víkend.

• martina-28

člen
    31. mája 2020 o 0:09

Ahojte, 

chcem sa spýtať, našli sme pri výkope jamy na odvodňovaciu rúru vraj “granát”. Bývame v pohraničí (HU) ohlásili sme to. Došli maďarskí policajti, pofotili, telefonovali a povedali nám, že je to výbušnina Bčkového typu, nie je nebezpečná a pyrotechnici si pre to dôjdu budúci týždeň. Je to normálne máme sa báť ? Nález je prikrytý na betónovom povrchu plastovou prepravkou, ktorá je zaťažená kameňom. Proste si vypýtali prepravku a takto to “zabezpečili”. Ešte sa opýtali či máme psa.. no máme.. 3, vnútri. Teraz nemôžu ani na dvor, bez dozoru.  Prikladám foto, fotila som to zdiaľky, je to maximálne priblížené.

Ešte dodám, že sa to našlo až pri vyrovnávaní povrchu. Kopal malý bagrík a na zarovnávanie bol malý vyklapač, muž po tom asi prešiel, až potom si všimli že je tam “vačší kameň” a následne zistili, že to kameň nie je. Kopalo sa blízko domu asi 60 cm do hĺbky. 

foto foto foto
  • stefankralov

člen
    18. mája 2020 o 15:48

[quote=Milo1]

Harp, tento granát vyvinulo konštrukčné oddelenie Škodových závodov v Plzni. Firma Škoda Plzeň bola v medzivojnovom období najväčším strojárenským podnikom v Československu a významným výrobcom a exportérom zbraní a munície.  Automobilka Laurin & Klement  v Mladej Boleslavi bola do koncernu Škoda zaradená v roku 1925 a venovala sa výhradne výrobe vozidiel, so zbrojnou výrobou nemala nič spoločné.

Všeobecne platí, že munícia v exteriéri sa najlepšie zakonzervuje v prostredí bez prístupu vzduchu. V dobrom stave sú preto nálezy z vody alebo z ílovitej pôdy. Ale úplne v bezchybnom stave sú samozrejme nálezy interiérové – povaly, suché pivnice apod.

[/quote]

Úplne s vami súhlasím. Len hľadám túto tému. Vďaka za informácie.

• pyropraktik

člen
    29. marca 2020 o 0:26

Fuha. Asi si necital prispevky. Same asi a cca. Predpokladam ze si to uz vykopal. Co to je? Ked si to zahrabal a nevies o co ide tak sa ani nedozvies. Davam ti moznost. Vies co su tie konzervy?

foto
  • ziara-77

člen
    11. marca 2020 o 15:47

Vedeli by ste poradiť,o čo ide?…jedná sa o muníciu,či nejaký sud?Zakopané to bolo cca 50cm v zemi.Daný predmet je asi 30cm široký a vykopaná časť má výšku tiež 30cm a je to postavené v zemi na výšku.Celý povrch bol akoby zasypaný sklom=rozbitými fľašami,hlin.taniermi … možno niekto z vás bude vedieť,čo to je.Vďaka

foto foto foto
  • milo1

člen
    17. marca 2014 o 12:38

[quote=pyropraktik]

Dokonca až dvakrát zaistený ručný granát. Elektrikár čo si ho tam schoval to myslel dobre, lenže ako ukazujú pripojené obrázky izolačné pásky nič nevydržia. Dosť bolo zábavy. Milo ma potešil obrázkami, ale že nenapísal ani riadok ma celkom prekvapilo. Keď vás nepotešil on, skúsim to sám.

Ručný granát M 52 používaný na bojiskách občianskej vojny v Juhoslávii v rokoch 1991-1995. Bližšie typové určenie nie je bez rozmerov možné. Zapaľovač s pyrotechnickým oneskorením 3,5-4,5 sekundy. Smrtiaci účinok 15 m.

Je celkom možné, že “zberateľ” si ho v tomto stave doviezol z dovolenky pred pár rokmi. Nevzerá na to, že by skorodoval v plasovej fľaši.

[/quote]

foto
  • pyropraktik

člen
    15. marca 2014 o 21:30

Dokonca až dvakrát zaistený ručný granát. Elektrikár čo si ho tam schoval to myslel dobre, lenže ako ukazujú pripojené obrázky izolačné pásky nič nevydržia. Dosť bolo zábavy. Milo ma potešil obrázkami, ale že nenapísal ani riadok ma celkom prekvapilo. Keď vás nepotešil on, skúsim to sám.

Ručný granát M 52 používaný na bojiskách občianskej vojny v Juhoslávii v rokoch 1991-1995. Bližšie typové určenie nie je bez rozmerov možné. Zapaľovač s pyrotechnickým oneskorením 3,5-4,5 sekundy. Smrtiaci účinok 15 m.

Je celkom možné, že “zberateľ” si ho v tomto stave doviezol z dovolenky pred pár rokmi. Nevzerá na to, že by skorodoval v plasovej fľaši.

foto
  • milo1

člen
    12. marca 2014 o 9:08

[quote=harp]

NITRA: Vo vinici našli granát z bývalej Juhoslávie

BRATISLAVA/NITRA 10. marca (SITA) – Ručný granát pochádzajúci z bývalej Juhoslávie objavili dnes popoludní vo vinici v Klasove v okrese Nitra. Funkčný zaistený granát bol uložený v plastovej fľaši, vo vinohrade si ho zrejme niekto schoval. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, polícia prípad preveruje ako podozrenie z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

[/quote]

foto foto
  • harp

admin
    10. marca 2014 o 18:14

NITRA: Vo vinici našli granát z bývalej Juhoslávie

BRATISLAVA/NITRA 10. marca (SITA) – Ručný granát pochádzajúci z bývalej Juhoslávie objavili dnes popoludní vo vinici v Klasove v okrese Nitra. Funkčný zaistený granát bol uložený v plastovej fľaši, vo vinohrade si ho zrejme niekto schoval. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, polícia prípad preveruje ako podozrenie z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Prihláste sa, aby ste mohli odpovedať.

Pôvodný príspevok
0 z 0 príspevkov June 2018
Teraz