Opus dea Enyo

Zaujímajú vás zbrane, zbroj, vyznamenania alebo munícia. Pokiaľ je váš záujem vážny a nezaujíma vás len to, ktorý samopal je ten najlepší a za koľko môžete predať šabľu po pradedovi, ste tu správne.

Aby sme sa vyladili, budem to brať pekne od základov, aby sme sa zbytočne nedohadovali o čom tie „militáriá“ vlastne sú, ale aj to čo medzi ne patrí a čo nie.

Zbrane ma zaujímali od mladosti a z tejto záľuby ma nevyliečila ani základná vojenská služba, takže som to asi s nimi myslel a myslím vážne. Nie som, aspoň si to myslím, militantný typ, ale pacifistov na tento blog ťahať nebudem. Vítaný bude každý, kto bude ochotný vysloviť svoj názor a trebárs aj vyvrátiť prezentovanú tézu alebo položiť otázku hodnú odpovede.

Cieľom úvodných častí je vymedziť rozsah, poukázať na význam a v závere sa  pokúsiť formulovať návrh teoretického základu disciplíny zaoberajúcej sa skupinou artefaktov vo všeobecnosti nazývaných „militáriá“, „vojenské materiály“ a podobne. Nie, že by tento návrh nebol už spísaný a v podstate bez pripomienok prijatý slovenskou odbornou verejnosťou, ale jeho prezentácia na nete má väčší dosah než zborník.

Vypracovanie pôvodnej štúdie bolo motivované jednak nedostatkom akejkoľvek teoretickej základne tzv. náuky o zbraniach, jednak osobným záujmom o túto problematiku.Text bol koncipovaný vo veľmi širokom zábere a samozrejme nemohol dať odpoveď na všetky otázky, ani riešiť všetky problémy, s ktorými sa zberatelia, ale aj múzejníci stretajú takmer denne.

Snaha o presnejšie vymedzenie predmetu „náuky o zbraniach“ je staršieho dáta,  no odborníci venujúci sa tejto oblasti v minulosti nikdy nepociťovali potrebu sa touto problematikou zaoberať. Doba sa však zmenila a súčasný prudký rozvoj informačných technológií prinášajúci nevídané možnosti v odborných činnostiach, stavia odbornú aj laickú verejnosť pred množstvo neznámych a často netušených problémov, ktoré treba riešiť. Nebude to ľahká cesta a väčšina záujemcov bude musieť opustiť konzervatívny spôsob myslenia a zmeniť prístup k riešenej problematike.

Napriek tomu vám prajem inšpiratívne čítanie.

Informačné zdroje: 

DÍTE, T.: Problematika "náuky o zbraniach. In: Zbrane a zbroj, Zborník príspevkov zo sympózia usporiadaného pri príležitosti výstavy Zbrane a zbroj. Bojnice, SNM-Múzeum Bojnice, 2004, s. 121-130. ISBN 80-8060-139-9


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Opus dea Enyo

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.