Obuvníctvo

Aká je jeho úloha?

Úlohou obuvníka je vyrábať a opravovať všetky druhy obuvi. Obuvník spravidla pracuje buď ako strojný obuvník, ktorý v továrni vyrába obuv, alebo ako obuvník pre opravy, ktorý v obuvníckej dielni alebo priamo v opravovni obuvi opravuje poškodenú obuv.

 

Aké pracovné činnosti vykonáva?

Pracovnými činnosťami obuvníka vo výrobe obuvi sú: obsluha strojov a zariadení na výrobu vychádzkovej, športovej, zdravotnej a inej obuvi z usní a ostatných materiálov - príprava obuvníckych lepidiel a lepenie jednotlivých častí obuvi, prilepovanie podošiev a klinov - šnurovanie napínacích záložiek, napínanie zvrškov - obšívanie rámov topánok - prišívanie podošiev - zošívanie priehlavkov - frézovanie drážok do podrážok - zhotovovanie podpätkov na kopyte - ručné vklepávanie a vyhladzovanie podošiev. Pracovnými činnosťami obuvníka pre opravy sú predovšetkým: príjem poškodenej a výdaj opravenej obuvi zákazníkom, inkasovanie peňazí za opravenú obuv, vedenie evidencie a účtov - odstraňovanie poškodených alebo zlomených podpätkov alebo iných poškodených častí obuvi pomocou ručných nástrojov - nasadzovanie nových podpätkov ručnými narážačmi, mechanickou alebo vzduchovou pištoľou - upravovanie správnej a presnej polohy podpätkov kladivkom - priliepanie odlepených podrážok - zašívanie vonkajších okrajov a vnútrajška obuvi na šijacích strojoch - prípadný predaj krémov na topánky, kief a ďalších prostriedkov na údržbu obuvi, šnúrok do topánok, príp. i niektorých kožených výrobkov (opasky, kabelky a pod.) - vybavovanie reklamácií.

 

V akom prostredí pracuje?

Povolanie sa vykonáva v obuvníckych dielňach a prevádzkach, na niektorých pracoviskách je potrebné rátať s výskytom hlučnosti, prašnosti a stykom s chemickými látkami (lepidlá).

 
Informačné zdroje: 

Katalóg pracovných činností


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obuvníctvo

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.