Sine aqua non est vita – Bez vody niet života

Od 17. apríla 2009 realizujeme v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch prírodovedeckú výstavu s názvom „Sine aqua non est vita – Bez vody niet života“ v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre, Tribečským múzeom v Topoľčanoch, Tekovským múzeom v Leviciach, Podunajským múzeom v Komárne, Slovenským rybárskym zväzom MsO Komárno, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko, Doc. Ing. Ivanom Stráňaim, CSc. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a RNDr. Petrom Šimom.
Výstava sa tematicky týka úlohy vody v prírode. Prezentuje vodu ako zložku životného prostredia nevyhnutnú pre život rastlín, živočíchov a ľudí, vodné prostredia ako aj formovanie krajiny vodným živlom.
Voda je najrozšírenejšou látkou na Zemi a zároveň je to látka nevyhnutná pre život. Je podstatnou zložkou biosféry a samostatnou sférou – hydrosférou. Je súčasťou každého živého organizmu. Tvorí životné prostredie – mnohé vodné biotopy. Každý, i nevodný biotop závisí od množstva). Kolobeh vody je jedným z hlavných procesov v prírode.
V poslednej dobe však mnohí odborníci varujú pred plytvaním s touto výnimočnou látkou.
Veľkým problémom súčasnej priemyselnej spoločnosti je znečisťovanie veľkého množstva pitnej vody, ničenie mokradných a ďalších vodných biotopov voľne žijúcich živočíchov a rastlín a s tým súvisiace znečistenie oceánov.

Na výstave sú predstavené v ôsmich vitrínach hlavné typy stredoeurópskych vodných a vodou spojených biotopov v diorámach a sprievodný materiál na dvoch paneloch. V diorámach sú prezentované skupiny živočíchov obývajúce tieto biotopy, hmyzom počnúc až po cicavce. Návštevníci sa môžu oboznámiť s biotopmi tečúcich vôd – potokov a riek, meandrov a mŕtvych ramien, lužných lesov, stojatých vôd – rybníkov a jazier, močiarov a rašelinísk. Zaujímavé sú živočíchy inštalované do svojich prirodzených biotopov, ako i charakteristiky týchto biotopov ako i vystavené herbárové položky príkladov tu rastúcich rastlín.
V dvoch ďalších vitrínach sú vystavené modely „Kolobeh vody v prírode“ a „Pevninský ľadovec“, ktoré zároveň prezentujú vplyv vody na krajinu a životné prostredie. Na jednej z vitrín sú umiestené bannery s hlavným textom a zaujímavosťami z vodného prostredia Európy. Inštalovaná je tu tiež obrazovka, kde sa premieta dokument o vode.

Pre verejnosť sú pripravené nasledujúce akcie:
-Pracovné listy s testovými otázkami pre prvý stupeň ZŠ, 5., 6. ročník a ročníky vyššie. Pracovné listy pre druhý stupeň ZŠ sú tematicky zaradené podľa učiva, ale sú zároveň zameniteľné podľa záujmu študentov. Môžu ich vypĺňať počas alebo po prehliadke výstavy.
-Prednášky na témy: „Život vo vode“ (prvý stupeň ZŠ), „Rastliny a voda“ (5. ročník ZŠ), „Živočíchy a voda“ (6. ročník ZŠ), „Voda a geológia“ (8. ročník ZŠ), „Ekológia vodných ekosystémov“ (9. ročník ZŠ, stredné školy, verejnosť).
-Kurz poznávania prírody – kde sa študenti môžu oboznámiť so zberom vzoriek, čítaním a interpretáciou najrôznejšieho „dôkazového materiálu“ činnosti živých organizmov, tvorbou herbáru, používaním určovacích kľúčov rastlín a živočíchov, pozorovaním prírody a podobne.
-Výtvarná hra „Čo kde žije“ – kde študenti vymaľujú a vystrihnú z papiera siluety rôznych druhov živočíchov a rastlín a podľa poznatkov z výstavy ich pripevnia na obrázok krajiny kde sa najčastejšie vyskytujú.

Na jednotlivé podujatia sa môžete prihlásiť na tel. č. 035/64 00 626, alebo 0603 912 892, alebo e-mailom: muzeumnz@gmail.com alebo mikola@centrum.sk

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť od 17. 4. 2009 do 30. 6. 2009.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kamenný herbár

Máte záujem dozvedieť sa, kam zmizli rastliny, ktoré rástli v Turci a na Hornej Nitre pred 10 – 13 miliónmi rokmi? Chcete vidieť, ako sa zmenil list brezy, dubu, pistácie, platanu, buku či duba?

SBM: My sa nevieme sťažovať nahlas …

15. marca sprístupnia v SBM-Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici, na námestí Sv. Trojice už 7. ročník súťažnej prehliadky detskej a študentskej tvorby s ekologickým zameraním pod názvom „My sa nevieme sťažovať nahlas …“ Výstavné podujatie, ktorým už tradične začína galéria svoju prezentačnú činnosť tohto roku oboslalo 391 prácami 239 jednotlivcov a kolektívov z 22 škôl zo Slovenska a Maďarska.

My sa nevieme sťažovať nahlas 2004

Dnes – 7. apríla 2004 sprístupnia v Slovenskom banskom múzeu – Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici už 6. ročník súťažnej prehliadky detskej a študentskej tvorby s ekologickou tematikou so zahraničnou účasťou pod názvom „My sa nevieme sťažovať nahlas“. Toto výstavné podujatie, ktoré si z roka na rok získava viac a viac priaznivcov má t.r. rekordnú účasť 427 detí a študentov zo 38 škôl s 514 prácami.

ENVIROFILM 2003 B. Štiavnica

SBM, Banska Štiavnica
Už tradične sa naše mesto v jeden májový týždeň (6. – 10. 5.) premení na oslavu prírody. Do nášho mesta opäť zavíta medzinárodný filmový festival Envirofilm. Okrem množstva filmov, ktoré si budú môcť účastníci podujatia vychutnať v kine Akademik, pripravilo Slovenské banské múzeum v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica a Slovenskou agentúrou životného prostredia niekoľko zaujímavých podujatí.