SAPARD

Seriál: Štrukturálne fondy (1 z 3)
Ministerstvo pôdohospodárstva SR rozhodnutím č. 4338/1999 -100 zriadilo 1. decembra 1999 rozpočtovú organizáciu Slovenská platobná agentúra (SPA), ktorá sa minulý rok 1. júla rozhodnutím ministra zmenila na Agentúru SAPARD (AS), čo bolo podmienené podpísaním Európskej dohody o pridružení medzi Slovenskou republikou a Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi 4. októbra 1993 a vstúpením dohody do platnosti 1. februára 1995.

Podľa zriaďovacej listiny je predmetom činnosti AS zabezpečovanie prijímania finančných prostriedkov z Garančnej sekcie Európskeho poľnohospodárskeho záručného a zabezpečovacieho fondu (EAGGF) a zo štátneho rozpočtu a ich spravovanie – z Garančnej sekcie EAGGF 18.289 mil. eur ročne a zo štátneho rozpočtu 6.096 mil. eur. Úlohou agentúry je ďalej vykonávanie administrácie, overovanie žiadostí, uzatváranie zmlúv, monitorovanie a spolufinancovanie pripravovaných programov, rezortných pilotných a ostatných projektov podľa stanovených kritérií v Pláne rozvoja vidieka SR; vykonávanie autorizácie, zúčtovania a výkonu platieb z prostriedkov Garančnej sekcie EAGGF a zo štátneho rozpočtu; vykonávanie vnútornej, vonkajšej a technickej kontroly; zabezpečovanie archivácie dokumentov a ich sprístupňovanie pre kontrolné orgány SR a Európskej Únie, vypracovávanie požadovaných termínovaných hlásení a podkladov o čerpaní prostriedkov z Garančnej sekcie EAGGF a o dodržaní limitov a ich predkladanie príslušným orgánom a inštitúciám
Pre SR je v indikatívnom finančnom pláne navrhovaných ročne 18,23 mil. eur. Spôsob financovania projektov v rámci programu SAPARD je založený na princípe kofinancovania. Neziskovým projektom bude poskytnutá finančná pomoc z programu SAPARD vo výške 100% výdavkov, pričom maximálne 75 % prostriedkov bude hradené zo zdrojov EÚ a 25 % z národných zdrojov. Pri ziskových projektoch si bude žiadateľ hradiť z vlastných zdrojov 50 % a z programu SAPARD mu bude poskytnutá finančná pomoc vo výške 50 % z výdavkov – maximálne 75 % prostriedkov bude hradené zo zdrojov EÚ a 25 % z národných zdrojov.

Seriál: Štrukturálne fondy (1 z 3)
Nabudúce: PHARE

Zdroj: www.pamiatky.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

PHARE

Seriál: Štrukturálne fondy (2 z 3)
Program PHARE (Poland and Hungary Assistance for Restructuring of Economies) je momentálne hlavný zdroj finančnej a technickej pomoci krajinám strednej a východnej Európy. Vznikol rozhodnutím ministrov EÚ v decembri 1989 ako program podpory hospodárskych a politických zmien v Poľsku a Maďarsku. Program PHARE sa začal uplatňovať v januári 1990, keď bolo zrejmé, že ho budú potrebovať aj ostatné krajiny strednej a východnej Európy.

ISPA

Seriál: Štrukturálne fondy (3 z 3)
Do roku 1999 podporovala EÚ snahy kandidátskych krajín o vstup do Únie prostredníctvom fondu PHARE. Na roky 2000-2006 vyčlenila tri predvstupové nástroje pomoci, ktorými sú PHARE 2000, ISPA a SAPARD. ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession, Nástroj pre predvstupovú štrukturálnu politiku) je nástrojom EÚ na realizáciu štrukturálnej politiky v kandidátskych krajinách.

Slovensko úspešne čerpá prostriedky z Nórskeho finančného mechanizmu

Slovenská republika, zastúpená Úradom vlády SR ako Národným kontaktným bodom pre čerpanie zdrojov z Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, dokázala prostredníctvom uzatvorenia viac ako 100 zmlúv nakontrahovať viac ako 99 % z celkovej sumy Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, vyčlenených ako čistej alokácie pre roky 2004-2009. Projekty sa realizujú v deviatich prioritných oblastiach, ktoré siahajú od podpory zachovania kultúrneho dedičstva, cez rozvoj ľudských zdrojov, až po ochranu životného prostredia.

Dotácie ministerstva kultúry po novom

Dotácie bude rezort kultúry a cestovného ruchu poskytovať od 1. januára 2011 na základe zákona, ktorý parlament posunul do druhého čítania. Nová norma zároveň ruší výnosy ministerstva, ktoré poskytovanie dotácií doposiaľ upravovali. Podľa návrhu zákona bude môcť rezort poskytnúť dotáciu zo štátneho rozpočtu na tvorbu a šírenie umeleckých diel a ich reflexií, ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva, podporu medzinárodnej spolupráce v oblasti kultúry, kultúrnu tvorivosť a voľnočasovú kultúrnu aktivitu, vzdelávací program v kultúre, kultúrnu aktivitu zdravotne postihnutých alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva, sprístupňovanie kultúrnych hodnôt žiakom základných škôl, študentom stredných škôl a pedagogickým zamestnancom základných škôl a stredných škôl a na čiastkové projekty súvisiace s projektom Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice.