Rímske koloseum bude mať dva moderné výťahy

Rím 26. mája (TASR) – Rímske koloseum, jedna z najnavštevovanejších antickýchpamiatok Ríma, onedlho získa moderný doplnok – dva výťahy, pomocou ktorých saturisti, najmä starší ľudia, deti a postihnutí, dostanú na jeho druhé poschodie.

Oba výťahy, každý s kapacitou 16 ľudí, uvedú po prvý raz do činnosti 21. júna,pri vernisáži výstavy o živote v Rímskom impériu a o gladiátorských zápasoch. Vzhľadtakmer 2000-ročnej pamiatky však týmto zásahom vôbec neutrpí, výťahy totiž zvonkunebude vôbec vidieť.

Spomínaná výstava potrvá do 7. januára, pričom obsahuje pozoruhodné exponátyako napríklad sochy, mozaiky, mince, fresky a celú vojenskú výzbroj gladiátorov.

Podľa slov talianskeho ministra kultúry v súčasnosti prebiehajú reštauračnépráce tretieho poschodia kolosea a tiež podzemnej chodby, ktorú používali rímskicisári. Do roku 2003 by sa malo verejnosti sprístupniť až 85 percent z celkovej plochypamiatky, kým v súčasnosti majú turisti vstup len do jednej tretiny.

2 viPublikované na: www.sme.sk dňa 26. 5. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!