Bardejov (rezervácia)

Obec: 

Dominantou mesta je kostol sv. Egídia zo začiatku 14. storočia, prestavaný v prvej polovici 15. storočia na trojlodie. Napriek regotizačným úpravám exteriéru kostola podľa projektu I. Steindla po požiari v roku 1878 sa v kostole zachovalo unikátne interiérové vybavenie. Najpozoruhodnejší z neho je súbor 11 gotických krídlových oltárov. Dominantou námestia je symbol samostatnosti mestskej samosprávy – neskorogotická radnica zo začiatku 16. storočia. renesančné portály a arkier na západnej strane jej však dávajú punc prvej renesančnej stavby na Slovensku. Osobitnú pozornosť si zasluhuje opevnenie budované od polovice 14. storočia, ako jedno z najdokonalejších gotických mestských opevnení. Väčšina bášt pochádza z 15. a začiatku 16. storočia, monumentálne barbakány sú výsledkom tretej etapy výstavby, ktorú vyvolalo hroziace turecké nebezpečie.

Meštianske domy majú svoj základ v bohatom 15. storočí, v jeho prvej polovici bolo v meste už približne 500 domov. Charakterizuje ich ukončenie vysokými štítovými, resp. strmými valbovými strechami a pôvodne gotická dispozícia, neskôr upravená na dvojtraktovú. Niektoré domy boli upravené v renesančnom a barokovom slohu, pričom zmeny vyvolávala buď potreba obnovy po požiaroch, alebo rozširovanie obytnej funkcie na úkor hospodárskej. Bardejovské meštianske domy, obkolesujúce grandiózne trhové námestie sú predstaviteľmi rozvinutej meštianskej kultúry.

V blízkosti mestského centra obklopeného výstavbou z obdobia posledných 40-tich rokov sa nachádza čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga, pozostatok suburbiálneho centra z konca 18. storočia, budovaného plánovito, podľa talmudistických predpisov. Na základe 24. zasadnutia Výboru pre svetové dedičstvo pri UNESCO v austrálskom Cairns z 30. 11. 2000 sa historické jadro mesta Bardejov stalo štvrtou lokalitou kultúrneho dedičstva zapísanou do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Prístup: 
Pamiatková rezervácia obsahuje historické centrum mesta.

Umiestnenie

Slovensko
49° 17' 33.3312" N, 21° 16' 32.8692" E
História a vývoj: 

Prvá písomná zmienka o meste Bardejov pochádza z roku 1241. Kráľ Karol Róbert z Anjou udelil v roku 1320 mestu rozsiahle privilégiá. Jeho nástupca Ľudovít I. Veľký povýšil Bardejov na slobodné kráľovské mesto a nechal ho obohnať opevnením. Pozornosť mestu venovali i ďalší panovníci. Mesto zohralo významnú úlohu v šírení vzdelanosti a knihtlače. V 17. storočí nastal hospodársky úpadok mesta a neobišli ho ani viaceré stavovské povstania a epidémia moru.

Rok zápisu rezervácie: 
2000
Je v UNESCO?: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Bardejov (rezervácia)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.