Rekonštrukciu Bratislavského hradu možno stopnú

Minister financií Ján Počiatek pripustil možnosť, že by vláda prehodnotila rekonštrukciu Bratislavského hradu za viac ako 130 miliónov eur. Informuje o tom server Aktuálne.sk. Počiatek ešte 19. apríla v relácii TV Markíza Na telo uviedol, že “keď je rozbehnutá tá investícia, musí sa nejakým spôsobom zastaviť, zastabilizovať, ale rekonštrukcia hradu nebude pokračovať v tomto rozmere ďalej”. Podľa ministrovho hovorcu Miroslava Šmála je zmena rozsahu rekonštrukcie z dôvodu úspor verejných financií zatiaľ len predmetom diskusie. Hrad mal podľa pôvodného plánu dostať novú fasádu za viac ako 130 miliónov eur. Opozícia tento krok kritizovala nielen pre finančnú krízu. Nesúhlasila ani s firmou Váhostav, ktorá štátnu zákazku získala. Figuruje v nej totiž aj Juraj Široký, údajne jeden z hlavných sponzorov vládnuceho Smeru-SD.

Ako ďalej uvádza Aktuálne.sk, hospodárska kríza by sa mala odraziť aj na rekonštrukcii sídla Slovenskej filharmónie v centre Bratislavy. Podľa informácií servera Reduta zrejme príde o dotáciu napriek tomu, že jej vláda Roberta Fica vyčlenila účelovo viazané finančné prostriedky. “Keďže ale musíme najskôr riešiť havarijný stav Reduty, v prvom kroku rekonštrukcie nejdeme realizovať stavebné práce na celú investičnú akciu, ale pristupujeme najskôr k realizácii stavebných prác maximálne do výšky 19 032 eur s DPH,” potvrdil hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Hlavný architekt však túto čiastku vyčlenil len na odstránenie havarijného stavu. Rekonštrukciu Reduty odsúvali už niekoľko rokov, začiatkom apríla sa situácia vyhrotila a sídlo slovenských filharmonikov museli urgentne zatvoriť. Koncertná sezóna pokračuje v priestoroch Slovenského rozhlasu a v historickej budove Slovenského národného divadla.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.

Odpovede

  1. Rekonštrukciu Bratislavského hradu možno stopnú

    Veru, aspoň min. Janko Počiatek to istí. Pretože “šetrenie” na NKP neboli schopní zjednať tzv. pamiatkari. Myslíte, že nemajú právo zatrhnúť zamýšľané podzemné garáže – ktorých medializovaný zámer určite nebol žiadnym pokusom o “rekonštrukciu” (kriesenie) historického stavu z ktoréhokoľvek obdobia jeho dejín (stredovek, manierizmus, barok, ruina v 19. stor., štýl pifflovsko-alexyovskej obnovy), pričom je to najvyššia položka v obnovovacích “investíciách” (nákladoch)…

  2. a obnova hradu nakoniec dopadne casovo v takych dimenziach ako narodne divadlo; ku predchadzajucemu komentu: ze by sme mali kandidata na pre/stavbu storocia?

Comments are closed.