Program mobility pre mladých a začínajúcich umelcov, manažérov kultúry… (v EU)

Stredoeurópska nadácia v spolupráci s KulturKontakt (Rakúsko) a Felix Meritis Foundation (Holandsko) ponúkajú v roku 2008 možnosť krátkodobej praxe v umeleckých organizáciách v krajinách strednej a východnej Európy.
Od roku 1997 podporuje program Gulliver Connect medzinárodnú spoluprácu medzi profesionálmi v oblasti umenia a kultúry. Gulliver Connect združuje rozsiahlu sieť európskych a mimoeurópskych kultúrnych organizácií rôzneho zamerania. V rámci programu majú talentovaní mladí ľudia jedinečnú šancu počas niekoľkých týždňov pracovať v jednej z mnohých hostiteľských organizácii. Zúčastneným kultúrnym organizáciám tak vzniká možnosť získať hodnotných partnerov pre budúcu spoluprácu.

Cieľom projektu je pomoc mladým profesionálom v získavaní nových odborných skúseností a podpora nových foriem medzinárodnej spolupráce. Spoznanie spôsobu práce toho druhého bude prospešné tak pre účastníka praxe, ako aj pre hostiteľskú organizáciu. Ďalším prínosom účasti na programe bude výmena informácií, skúseností a nápadov a nadviazanie rozsiahlych profesionálnych kontaktov.

Prostredníctvom vytvárania dynamickej siete organizácii a jednotlivcov prináša program Gulliver Connect novú dimenziu do spoločenského, umeleckého a kultúrneho vývoja Európy a krajín za jej hranicami. Zároveň je akýmsi odrazovým mostíkom budúcej spolupráce v oblasti umenia.

Partnerom Stredoeurópskej nadácie v projekte Gulliver Connect je Západoslovenská energetika, a.s..


Výzva na podávanie prihlášok 2008


Nová výzva je určená uchádzačom o pracovný pobyt a organizáciám, ktoré im chcú ponúknuť možnosť krátkodobej praxe. Programu sa môžu zúčastniť uchádzači a organizácie z týchto krajín: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Gruzínsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko.

Program je určený odborníkom s 2-3 ročnou praxou v oblasti divadla, hudby, tanca, výtvarného umenia, médií, manažmentu kultúry, filmu, ako aj v oblasti rozvoja a organizácie kultúry na miestnej alebo regionálnej úrovni vo svojej krajine – tým, ktorí chcú dodať svojej práci medzinárodný rozmer.

Účastníkom programu bude poskytnuté štipendium približne vo výške 1 500 EUR na pokrytie cestovných nákladov a výdavkov počas pobytu (ubytovanie a strava). Jednotlivé pobyty by mali trvať 3 až 6 týždňov.

Jednotlivci a organizácie sa môžu prihlásiť elektronicky do 15. marca 2008 na www.gulliverconnect.org. O výsledkoch výberu budú uchádzači informovaní do 15. apríla 2008. Pracovné pobyty sa uskutočnia v období od konca apríla do konca novembra 2008.

Ďalšie informácie nájdete na www.gulliverconnect.org. V prípade otázok kontaktujte prosím: connect@felix.meritis.nl.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zasadnutie Rady ministrov kultúry EÚ v Bruseli

V dňoch 15. – 16. novembra 2004 sa štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Ágnes Biró v sprievode generálneho riaditeľa sekcie medzinárodných vzťahov MK SR Igora Otčenáša a generálnej riaditeľky sekcie médií a audiovízie MK SR Zuzany Mistríkovej zúčastní na zasadnutí Rady ministrov pre vzdelávanie, mládež a kultúru Európskej únie v Bruseli.

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) – Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR.

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) – Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR. Návrh, ktorý po niekoľkoročnej diskusii s indickou stranou vypracovalo Ministerstvo kultúry SR, počíta s tým, že v najbližších troch rokoch by sa mala zintenzívniť výmena umeleckých súborov, spolupráca prekladateľov a spisovateľov, ale aj galérii a múzeí oboch krajín.

Projekt Pentapolitana podporí rozvoj kultúry

Pentapolitana je názov konceptu spolupráce regiónu východného Slovenska a pokračovaním spolupráce miest so spoločnou históriou a súčasnými výzvami. Ide o spoluprácu kultúrnych operátorov miest Bardejov, Levoča, Prešov, Sabinov, Košice, na ktorú má nadviazať spolupráca touroperátorov s cieľom rozvinúť cestovný ruch. Dohodli sa na tom komisie pre kultúru a zahraničné kontakty a komisie pre podnikateľskú činnosť a strategický rozvoj mesta Prešov a zástupcovia neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ako informovala hovorkyňa EHMK Jana Krajkovičová, na pracovnom stretnutí definovali možné oblasti spolupráce a doplnili už existujúce úspešné zapájanie sa kľúčových aktérov kultúrneho života v Prešove do programu v Košiciach prostredníctvom grantovej schémy MK SR.

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.