Prehliadka historického centra mesta Martin

Obnova.sk Foto

Historické centrum Martina je tvorené dnešnou pešou zónou a priľahlými ulicami, siaha teda od rímskokatolíckeho Kostola sv. Martina po Memorandové námestie s evanjelickým kostolom. Vinou mnohých požiarov, ktoré Martin počas jeho dejín stíhali, sa stavebných pamiatok zo starších období zachovalo dosť málo.

Poučenie návštevníkovi zaujímajúcemu sa o históriu prinesie aj návšteva martinských múzeí a galérií, ľudovú architektúru sprístupní návšteva Múzea slovenskej dediny.

Národný cintorín
Starý martinský cintorín sa od druhej polovice 19. storočia začal meniť na posledné miesto odpočinku viac ako 300 významných slovenských dejateľov nielen z Martina, ale aj z celého Slovenska.

Obnova.sk Foto

Správu cintorína zabezpečuje Pamätník národnej kultúry SNK.

Seriál: Prehliadka historického centra mesta Martin (č. 1)
Nabudúce: Rímskokatolícky Kostol sv. Martina (2)

Zdroj: TIK Martin

Zaujimavý kontakt
Turisticko- informačná kancelária
Divadelné námestie 1
036 01 Martin
Pondelok- Piatok 9:00- 17:00
Tel.: ++421 / (0)43 / 4238776, 16186
e-mail: tik@martin.sk
internet: www.martin.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Martin: Prvá budova Matice Slovenskej

Dnes v nej sídli Slovenské národné literárne múzeum. Budovu začali stavať v roku 1864 podľa plánov Jána Bobulu a slávnostne ju otvorili na 3. valnom zhromaždení Matice slovenskej v roku 1865. Od roku 1870 tu sídlilo prvé Slovenské múzeum.

Martin: Memorandové námestie a evanjelický kostol

Na priestranstve pred evanjelickým kostolom sa pod lipami 6.- 7. júna 1861 konalo memorandové zhromaždenie slovenského národa, na ktorom bol podpísaný významný záverečný dokument- Memorandum národa slovenského (požadoval zákonmi zabezpečiť rovnoprávnosť slovenského národa v Uhorsku).