Pohromou blesk

13. júna 2000
Akoby nestačilo, že národná kultúrna pamiatka Spišský hrad zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO už roky trpí na takmer suchú štátnu kasu, na hrad zaútočil ďalší ničiteľ. Prišiel priamo z neba a mal podobu silného blesku. „Stalo sa to niekedy začiatkom minulého týždňa, keď sa nad Spišským Podhradím prehnali dve silné búrky,“ rozhovorila sa o údere „zhora“ riaditeľka správcu pamiatky, levočského Spišského múzea Mária Novotná. Úder to musel byť poriadny. Vysypali sa asi štyri kubíky hradného muriva v severozápadnej časti Románskeho paláca a vznikla asi desaťmetrová diera.

Spočiatku nikto nič nezaregistroval. Počas búrky sa narušilo elektrické vedenie a rozbili okná, a tak sa starali najmä o to. Až po dvoch dňoch zistili škody v Románskom paláci. Akoby iróniou osudu práve táto časť hradu mala ísť tohto roku do tretej etapy rekonštrukcie. Teraz sa všetky plány menia a najprv príde na rad odstránenie havarijného stavu. O sile blesku nesvedčí len vyvalená časť múru, ale aj to, že bola porušená statika dvoch obvodových stien.

Podľa odhadov bude odstránenie škôd stáť asi 700-tisíc korún. Odkiaľ ich však správca zoberie, to nevedno. Veď ani na pokračovanie rekonštrukčných prác, ktoré majú sanovať severozápadnú časť hradu a zabrániť jej kolapsu, peňazí niet. A odpoveď z Krajského úradu v Prešove sa opakuje. Aj v stredu, počas obhliadky havárie, zazneli slová, že v rozpočte kraja na to peňazí niet, iba ak by bol navýšený.

Mária Ďurišová

Zdroj: Pravda č. 136/00, 13. 06. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Sľuby nič nezachránia

Nezáujem ministerstva kultúry o ohrozené pamiatky

26. júna 2000
Ani niekoľkonásobné alarmujúce signály zatiaľ nepriniesli prostriedky na obnovu dvoch významných spišských pamiatok – levočského chrámu a Spišského hradu.