Plátajú diery na oponickej zrúcanine

OPONICE – Zrúcaninu Oponického hradu v pohorí Tribeč si od štátu prenajalo občianske združenie Apponiana.
S dobrovoľníkmi ju dáva do poriadku.

Tento hrad kedysi nazývali perlou Uhorska, dnes je zrúcaninou, ktorá sa rozpadáva. Chceme ho aspoň zachovať pre ďalšie generácie a zatraktívniť pre turistov. Tí sa k nej dostanú po turistickej značke po trištvrtehodinovom výstupe z Oponíc,” hovorí člen združenia Milan Čerešník.


Od drevín čistili zrúcaninu vyše roka. Teraz robia chodníky a drobné záchranné práce. Oporné múry, v ktorých boli diery, plátajú, aby odolávali dažďu.


Kameň sa musí ukladať vodorovne, tak aby do seba zapadol. Spevňujeme ho vápnom, pieskom a vodou. Je to stará technológia, nad ktorou súčasní murári krútia hlavou, napriek tomu drží dobre,” hovorí Čerešník, počítačový grafik z Topoľčian, ktorého historické miesta priťahujú.


Na zrúcanine v nadmorskej výške 333 metrov pracuje každý druhý víkend. S brigádnikmi tam zo soboty na nedeľu aj prespáva, len tak, pod šírym nebom.


Združeniu pomáhajú aj ľudia z okolia a školáci. Naposledy tam boli deti zo Základnej školy na Fatranskej ulici v Nitre. “Teší nás, že objavujeme veci, ktoré tristo rokov nikto nevidel. Pod zasypaným hradom sme našli múr mosta nad priekopou či stopy po bráne, ktorá viedla do hradu,” povedal ich učiteľ, odborník na stredovek, Jozef Blaho.


Stále majú čo objavovať, polovica hradu je totiž zasypaná zeminou. K nálezom vždy zavolajú archeológov.


Hrad Oponice dal v 13. storočí postaviť brat Matúša Čáka Peter. Od 15. storočia ho vlastnili Apponyiovci. Do zabudnutia upadal v 17. storočí, keď ho zničili plamene. Hrad mal dômyselnú vežu, vpredu hranatú a vzadu okrúhlu. Jej hrany odrážali strely a chránili palác. Podľa legendy je vraj na tomto mieste zakopaný Svätoplukov poklad.


(bej)


Zdroj: Denník SME, 22. 6. 2006

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Na Silvestra dobyli zrúcaninu Brekovského hradu stredovekým delom

Združenie na záchranu Brekovského hradu pripravilo na silvestrovský deň pre svojich priaznivcov a milovníkov turistiky výstup na hrad. Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ združenia Stanislav Macinský, zraz je o 12:00 pri kostole v dedine, odkiaľ sa pôjde spoločne na hradný vrch. Sprievod bude pri výstupe podporovať živá hudba. Ide o tretí ročník silvestrovského výstupu. Na zrúcaninu hradu sa bude aj strieľať z makety stredovekého dela petardami. Vlani sa na túru vydali aj rodiny s malými deťmi, najmenší účastník mal okolo dvoch rokov. Organizátori prišli v historických kostýmoch.