Piatok 13-teho historicky

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Odkedy sa traduje piatok 13-teho?

Templárska kniha.

Obavy z piatka trinásteho pochádzajú z dávnych čias. Pôvod ich vzniku má však viacero výkladov. Niektoré zdroje uvádzajú, že v piatok 13. októbra 1307 dal francúzsky kráľ Filip IV. Pekný príkaz uväzniť 15-tisíc templárov, členov rytierskeho rádu, ktorých následne mučili a popravili. Internetová encyklopédia Wikipedia spája piatok trinásteho s poslednou večerou Ježiša Krista a Veľkým piatkom.
Zároveň vysvetľuje pôvod tejto povery aj na príbehu z nórskej mytológie. Hostinu dvanástich bohov vo Valhalle vraj prerušil zlomyseľný nepozvaný trinásty hosť Loki a zapríčinil, že slepý boh temnoty Hod vystrelil na boha radosti a šťastia Baldura otrávený šíp. Zem tak uvrhol do temnoty a smútku.

Dvojičky Olsenové.
Trinásty deň v mesiaci vychádza na piatok jeden až tri razy ročne, vždy v mesiaci, ktorý sa začína nedeľou. V tento deň uzrelo svetlo sveta niekoľko významných osobností.
V piatok trinásteho sa narodil anglický operetný skladateľ Arthur S. Sullivan (1842), autor slávnej divadelnej hry Čakanie na Godota Samuel Beckett (1906) či americký hudobník Paul Simon (1942). Piatok trinásteho by mal mať zapísaný v rodnom liste aj kubánsky vodca Fidel Castro (1926). Zdroje s dátumom jeho narodenia sa však rozchádzajú.
V tento deň prišli na svet aj známe dvojičky – herečky Ashley a Mary-Kate Olsen (1986) a populárna nemecká speváčka Sarah Connor (1980).
Zo slovenských osobností sa v piatok trinásteho narodil činoherný, filmový, televízny a rozhlasový herec Karol Machata (1928).
Osudným sa naopak stal tento deň írskemu spisovateľovi Jamesovi Joyceovi, ktorý v piatok trinásteho zomrel na problémy so žalúdočnými vredmi. Americký hudobník Benny Goodman zomrel v piatok trinásteho, keď si vo svojom byte hral na klarinete sonátu od Johannesa Brahmsa.
Pred 225 rokmi, v piatok trinásteho, objavil anglický astronóm William Hershel siedmu planétu slnečnej sústavy – Urán.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.