Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého sveta

Pápež Benedikt XVI. sa v sobotu stretol s umelcami z celého sveta v Sixtínskej kaplnke a povzbudil ich k tomu, aby do svojej práce zapájali duchovnosť, keďže ako povedal, súčasný pojem krásy bol často len “ilúziou a klamstvom”.

Pápež sa pred stovkami maliarov, sochárov, architektov, básnikov či režisérov, ktorí sa v kaplnke zhromaždili vyjadril, že si želá “obnoviť priateľstvo cirkvi s umeleckým svetom”. Na túto udalosť bolo pozvaných 500 umelcov nezávisle od ich vierovyznania, politickej či inej orientácie. Prijalo ho viac než 250 z nich. Boli to najmä umelci z Talianska, vrátane speváka Andrea Bocelliho či skladateľa filmovej hudby Ennioa Morriconeho. Medzi hosťami bol aj britský architekt Zaha Hadid a americký herec F. Murray Abraham, ktorý v roku 1985 získal Oscara za stvárnenie postavy Salieriho vo filme o Mozartovi – Amadeus. Benedikt XVI. im povedal, že svet, ktorý s narastajúcimi známkami agresivity a zúfalstva prichádza o nádej, sa ešte väčšmi potrebuje vrátiť k spiritualite v umení.


Sobotňajšie stretnutie dňa 21. novembra 2009 bolo poznačené tak desiatym výročím Listu umelcom, ktorý napísal pápež Ján Pavol II., ako aj 45. výročím stretnutia pápeža Paula VI. s nimi z roku 1964.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Svätý Otec vráti kazanskú ikonu Ruskej pravoslávnej cirkvi

20. 07. 2004 – S nádejou v napomáhanie bratských vzťahov s Pravoslávnou cirkvou pápež Ján Pavol II. vráti najuctievanejšiu ikonu v ruských dejinách Moskovskému patriarchátu.
„Pred týždňom vyjadril Svätý Otec moskovskému patriarchovi svoje želanie odovzdať Ruskej pravoslávnej cirkvi posvätnú ikonu Kazaňskej Panny Márie,“ vyhlásil prekvapivo hovorca Vatikánu Joaquin Navarro-Valls v sobotu 10. júla.

Odpovede

  1. Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého sveta

    “Britský architekt Zaha Hadid” je v skutočnosti žena…

  2. Re: Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého sveta
    Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého sveta

    bombastický titulok,ktorý je lož .Ak vieme ,že sa s ním stretlo 250 “umelcov” a boli to najmä umelci z Talianska,tak môžeme urobiť záver, že celý svet sa skladá z 249 častí,ak boli len dvaja s Talianska.
    To naozaj s kludným svedomím mohli napísať aj že z celého vesmíru,je to taký istý nezmysel.

Comments are closed.