Strečno hrad

Zakonzervovaná zrúcanina hradu je výraznou dominatou Považia. Od r. 1961 národná kultúrna pamiatka - nad obcou Strečno na ľavom brehu Váhu

 

 

História a vývoj: 

Hradné bralo bolo osídlené už od praveku. Archeologické nálezy zdokumentovali aj nálezy z doby železnej a slovanského obdobia. Hrad vznikol v prvej polovici 14. storočia a jeho pôvodnou funkciou bolo vyberať mýto. Prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1316, kedy sa spomína Strečianske panstvo. V tom čase tu stála pravdepodobne iba veža. Prvými držiteľmi hradu boli Balašovci. Prvá písomná zmienka o hrade sa viaže k osobe Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti prešiel do kráľovských rúk. V prvej polovici 15. storočia bol majetkom kráľovien Barbory a Alžbety. V rokoch 1444 až 1469 ho vlastnili Pongrácovci. Ďalší sled majiteľov bol rýchly, postupne sa tu vystriedali Ján Korvín, Ján Zápoľský, Kostkovci, Dersszewffyovci. V 17. sa majiteľom stal František Vesselényi. Najznámejšou postavou v dejinách hradu sa stala práve jeho žena Žofia Bosniaková. Za Thökölyho povstania, poslúžil ako spoľahlivý oporný bod povstalcom. Preto následne po potlačení povstania cisársky vojaci zbúrali opevnenie a poškodili aj samotný hrad.

 

 

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 1910 bol hrad čiastočne zaistený a spevnený. V roku 1944 bol v čase druhej svetovej vojny poškodený bojmi. V rokoch 1978 až 1994 sa na mieste hradu konal archeologický výskum. Taktiež prebehla aj komplexná rekonštrukcia hradu, bola značne necitlivá a boli pri nej použité nevhodné materiály a technológie. Od roku 1995 je hrad sprístupnený aj širokej verejnosti.

 

 

Číslo UZPF: 
1370
Index PÚSR: 
1 - 23
Obec: 
Strečno
Iné názvy: 
Strechun, Strechyn, Streczen, Streczan, Strežín
Poloha: 
Hrad sa vypína nad rovnomennou obcou.
Prístup: 
Zo Žiliny smer Martin.

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Strečno hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Jocklegreen
Obrázok používateľa evka-j
Obrázok používateľa RadaVa
Obrázok používateľa Gino
Obrázok používateľa StanislavaS
Obrázok používateľa Deny1612
Obrázok používateľa ivana_pot@yahoo.com
Obrázok používateľa Mike_SVK