Čankov, evanjelický kostol

Pôdorys kostola tvorí lod v tvare gréckeho kríža a staršia predsunutá pravdepodobne v jadre gotická hranolová veža s barokovou helmicou. Lod bola postavená v roku 1930 v secesnom slohu. Kostol nie je evidovaný v ÚZPF.

 

História a vývoj: 

V doterajšej literatúre sa uvádza, že zo starého pôvodne gotického kostola (14.stor.?) pochádza veža. Staršia veža naznačuje orientáciu pôvodného kostola V-Z. Pôvodná loď bola odstránená pri stavbe novej v r. 1930. Veža bola zabrokizovaná v r. 1717. Na kamennom polkruhovom portály v podveží je vytesaný rok 1792 a nad portálom sa nachádza kamenná nápisová doska. Veža je krytá barokovou helmicou a má byť v nej umiestnený renasančný zvon - umieráčik z r.1693. Kostol bol ešte upravovaný v r. 1732? - asi rok 1792 a ešte v r. 1882.

Nová loď má tvar gréckeho kríža a je postavená v secesnom štýle s plochým stropom a z troch strán obieha okolo nej drevená emopra, na ktorej parapetách sú namaľovaný 12 apoštoli.

Pri stavbe kostola v roku 1930 boli pri úprave oltára použité tiež časti pôvodného barokového oltára. Ide predovšetkým o plastiky Mojžiša a Árona na stĺpoch, ďalej plastika Božieho Baránka, erby rodov Ottlikovcov a Hódossyovcov a tiež chronostikon na mramorovej tabuli pochádzajúcej z roku 1813. Na oltári sa nachádza obraz Ježiša Krista od maliara Tekovského z roku 1931. Kostol v súčasnosti využíva evanjelická cirkev.

Obec: 
Levice
Poloha: 
Na výchdnom okraji mestskej časti Levíc
Informačné zdroje: 

http://www.levice.sk/cankov.phtml?id3=43746

Reško A., Behula P. - Levice, Vydavateľstvo KT 2001

Umiestnenie

Levice - Čankov

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Čankov, evanjelický kostol

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.