Belá (Štúrovo), kaštieľ

Desať kilometrov od Štúrova, asi v polovici cesty do obce Mužla, v pahorkoch kopčekov Vŕšku (Hegyfarok) je dedinka Belá. V tejto obci je rekonštruovaný kaštieľ.

História a vývoj: 

Stavbu kaštieľa inicioval roku 1732 Ján / János Trsťanský / Terstyánsky. Onedlho ho Andrej / András Török dal prestavať v štýle francúzskeho vidieckeho baroka. Stavbu začali kaplnkou, ktorá dnes slúži ako obecný kostol. Vysvätená bola roku 1780. Kaštieľ potom kúpil Pavol / Pál Szerdahelyi.

V roku 1834 sa stal jeho novým majiteľom barón Anton / Antal Baldacci / Baldácsy (1803-1878), pôvodom Korzičan. Bol to čudák. Kaštieľ dal opevniť, vybudoval vodnú priekopu, padací most, najal si žoldnierov a svojím spôsobom vládnutia sa stal tyranom svojho okolia. Mnoho krát porušil šľachtické pravidlá, tyraniou vládol svojím poddaným, do väzenia zatváral svojich kritikov bez ohľadu na pôvod - tak sťažujúcu sa šľachtu, ako aj poddaných, dokonca aj svoju manželku. Medzi tým venoval všetok čas a majetok na skrášľovanie kaštieľa. Vybudoval obrovský park, zamestnával slávnych maliarov, dal vyhotoviť nábytok z mahagónu, cédru a ebenu. Rozšíril zbierku umeleckých predmetov raritami z ďalekých krajín ako Čína a Japonsko. Roku 1864 dobudoval rodinnú kryptu pod kostolom.
Roku 1880 sa celý majetok dostal do rúk Jakuba Pelmuttera, bankára Baldácsyho rodiny, ktorý ho roku 1892 predal Žigmundovi Bródimu aj s celým zariadením kaštieľa. Nový majiteľ dal postaviť v dedine školu.
Roku 1909 kúpil kaštieľ barón Adolf Ullman a po ňom ho zdedil jeho syn Juraj, bývalý guvernér rakúsko-uhorskej národnej banky. Juraj Ullman dal roku 1939, po nehode konského záprahu, ktorú akoby zázrakom prežil, postaviť pri ceste z obce Mužla pamätný kríž svätému Krištofovi. Roku 1945 musel Juraj aj s dcérou emigrovať do Švajčiarska. Jeho dcéra tam dodnes žije.

Krása kaštieľa a interiér sa zachoval až do konca II. svetovej vojny. Poslední majitelia ho zveľaďovali, prestavali terasu, vytvorili umelú jaskyňu, skrášľovali park, rozširovali knižnicu, dokonca postavili skleník. Po emigrácii Ullmanovcov obsadili objekt sovietski vojaci. Kaštieľ prežil 250 rokov búrlivej histórie, vojny a požiare, ale za 30 rokov ho komunizmus totálne zničil. Z nábytku sa nezachovalo nič, fresky na stenách zatreli roku 1951 vápnom.

Fungovala tu poľnohospodárska škola, od roku 1956 do 1959 väznica pre politických väzňov a nakoniec veľkosklad domácich potrieb. Roku 1990 bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Fresky na stenách zatreli v roku 1951 vápnom pre potreby iného využitia budovy. V rokoch 1996 až/alebo 1997 údajne prebiehal na kaštieli veľký pamiatkový výskum, ktorý však nebol dotiahnutý do pisomnej a grafickej formy. 

Záujem o reštitúciu schátralého kaštieľa prejavila barónka Alžbeta, dcéra Juraja Ullmana, resp. jej dcéra Ilona. Keďže sa im nepodarilo preukázať, že sú oprávnenými osobami, kaštieľ na začiatku roku 2000 kúpili. Grófka Ilona von Krockow a jej manžel Mathias von Krockow sa pustili sa do veľkolepej rekonštrukcie, ktorá trvala sedem rokov. V súčasnosti je kaštieľ rodinným sídlom Krockowovcov a je v ňom tiež luxusný päťhviezdičkový hotel.

Obec: 
Štúrovo
Informačné zdroje: 

- Hotel Château Belá, s.r.o.

- TIK Štúrovo

- www.obnova.sk

Umiestnenie

Štúrovo

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Belá (Štúrovo), kaštieľ

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.