Pamätník Sándora Petöfiho do marca zreštaurujú

Súsošie by malo byť premiestnené do bratislavskej Medickej záhrady.
BRATISLAVA 18. septembra (SITA) – Pamätník Sándora Petöfiho, ktorý demontovali v júli zo Sadu Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke, je poškodený omnoho viac ako reštaurátori pôvodne predpokladali. Plánovaný marcový termín, kedy má byť súsošie premiestnené do Medickej záhrady, by však nemal byť oddialený. Práve v marci si totiž pripomenieme 155. výročie revolúcie rokov meruôsmych a 180. výročie narodenia tohto básnika a revolucionára. Sochu v nadživotnej veľkosti z roku 1911 autora Bélu Rudnaya rekonštruuje profesor Jozef Porubovič s kolektívom, ktorý vyhral verejnú obchodnú súťaž vypísanú Pamingom. Ako na dnešnej tlačovej besede bratislavského magistrátu uviedol riaditeľ mestskej organizácie Paming Cyril Vaňo, dôvodom premiestnenia pamätníka je jeho neustále ničenie vandalmi. Napríklad len ruku Petöfiho, v ktorej drží meč, zničili päťkrát. Na stave súsošia sa však podpísal aj čas a poveternostné vplyvy. V Sade Janka Kráľa nepribudne nové súsošie, priestor po pamätníku S. Petöfiho prejde sadovými úpravami.

Rekonštrukcia si vyžiada investície 1,8 milióna korún. Inžiniersku činnosť zabezpečí hlavné mesto, fond Pro Slovakia prispeje sumou 200 tisíc korún a ostatné potrebné zdroje zabezpečí slovenská i maďarská strana na základe vzájomnej medzištátnej dohody o kultúrnej spolupráci z Úradu pre zahraničných Maďarov a zbierkovou činnosťou Občianskeho združenia Komisia pomníka Sándora Petöfiho. Bratislavský magistrát zabezpečuje organizačnú a inžiniersku činnosť.

(SITA, an;zd), 0226

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Podpíšu slovensko-maďarskú dohodu o pamiatkovej starostlivosti

BRATISLAVA 13. novembra 2001 (SITA) – Medzirezortnú dohodu o spolupráci v oblasti pamiatkovej starostlivosti na rok 2001 podpíše vo štvrtok v Budapešti minister kultúry Milan Kňažko a minister kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky (MKD MR) Zoltán Rockenbauer. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla riaditeľka odboru pamiatkovej starostlivosti MK SR Viera Mocková, cieľom dohody je záchrana konkrétnych kultúrnych pamiatok na území Slovenska, ktoré vyjadrujú spoločnú kultúrnu identitu SR a MR. Jej obsahom je finančná podpora 10 projektov rekonštrukcie kultúrnych pamiatok. Slovenská strana na tento účel v tomto roku vyčlenila takmer 4,6 milióna korún a maďarská strana 18,8 milióna forintov, čo je v prepočte 3,14 milióna korún.