KATARÍNKA

Netradičný projekt na záchranu ruín kultúrnej pamiatky kostola a kláštora sv. Kataríny v nádhernom prostredí Malých Karpát realizovaný formou originálnych letných mládežníckych táborov v stredovekom duchu. Projekt bol ocenený výročnou cenou časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2004.

Občianske združenie Katarínka spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže plánujú v najbližších rokoch zakonzervovať celý objekt kostola aj nadzemnej časti kláštora. Vežu kostola plánujú zastrešiť skrytou do vnútra spádovanou strechou a obnoviť jej zaniknuté poschodia a na jej vrchole zriadiť vyhliadkovú plošinu. Výsledný výraz prác a zásahov na veži by mali byť, podľa slov predstaviteľov združenia, konsenzom verejnej diskusie, diskusie odborníkov ako aj názoru projektanta, statika a dotknutých orgánov.

Združenie plánuje pokračovať v systematickom archeologickom výskume aj na časti kláštora, ktorá je momentálne zalesnená a následne v jej konzervácii. Taktiež postupne zakonzervovať a prezentovať všetky umelecko-remeselné časti lokality a spolupracovať s CHKO Malé Karpaty na rekultivácii Prírodnej rezervácie Katarína. Počas prác na lokalite by chceli členovia združenia aj naďalej pokračovať vo výchovno-osvetovej činnosti aj prostredníctvom organizovania mládežníckych táborov a workshopov.

V roku 2009 zakladateľ projektu Katarínka Peter Herceg získal cenu Rady mládeže Slovenska - Most v kategórii Dlhodobý prínos v oblasti práce s deťmi a mládežou.

Umiestnenie

Šándorova 8
Bratislava
Slovensko
Telefónne číslo 1: 
+421243294373
Telefónne číslo 2: 
0908-811 033
Typ organizácie: 
Občianske združenie

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

KATARÍNKA

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.