Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku je katolícka cirkev byzantsko-slovanského obradu. Je v spoločenstve s katolíckou cirkvou, má s ňou spoločnú vierouku a hlavu cirkvi - pápeža. Líši sa len svojím byzantským obradom, nakoľko v rímskokatolíckej cirkvi je obrad latinský. Odlišnosti sú viditeľné vo vonkajších prejavoch pri bohoslužbách, čiže svätých omšiach. Svätá omša gréckokatolíckej cirkvi je pomerne dlhšia ako v rímskokatolíckych kostoloch a je takmer celá spievaná. Veriaci sa viac žehnajú, klaňajú, pôst je prísnejší. V gréckokatolíckych chrámoch je bohatá výzdoba, steny kostolov zdobia ikony. Výzdoba vyjadruje oslavu Boha, vďakyvzdávanie, vznešenosť. Eucharistia, Kristovo Telo a Krv v podobe chleba a vína, sa prijíma v gréckokatolíckej cirkvi pod obidvoma spôsobmi, kým v rímskokatolíckej len pod spôsobom chleba. Pod spôsobom vína prijíma Eucharistiu len kňaz, veriaci len vo výnimočných chvíľach ako je napríklad svadba. Gréckokatolícka cirkev má aj svoje vlastné cirkevné právo. Ďalšou odlišnosťou gréckokatolíckeho náboženstva je pre kňazov umožnenie vstúpenia do manželstva. Rímskokatolícki veriaci sa môžu zúčastňovať bohoslužieb gréckokatolíckej cirkvi a prijímať Eucharistiu, rovnako môžu urobiť gréckokatolíci veriaci v rímskokatolíckych kostoloch.

Gréckokatolícka cirkev má najväčšie zastúpenie na východnom Slovensku. Na strednom a západnom Slovensku je len niekoľko farností. Cirkev je usporiadaná v troch biskupstvách, v Bratislavskej eparchii, Košickom apoštolskom exarcháte a Prešovskej eparchii. Ku gréckokatolíckej cirkvi sa na Slovensku hlási 4,1% obyvateľov.

Rozdelenie gréckokatolíckej metropoly na Slovensku:

  • Bratislavská eparchia, Kontakt: Ul. 29. augusta 7, Bratislava, 02/52 622 081, eparchia@grkatba.sk, www.grkatba.sk
  • Košická eparchia, Kontakt: Dominikánske nám. 2/A, Košice, 055/727 1911, exarchat@grkatke.sk, www.grkatke.sk
  • Prešovské arcibiskupstvo - hlavný kontakt tejto organizácie

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, resp. jednotlivé farnosti a eparchie majú vo vlastníctve a správe množstvo kultúrnych pamiatok, hlavne sakrálne.

Umiestnenie

Gréckotalolícke arcibiskupstvo Prešov
Hlavná 1
Prešov
Slovensko
48° 59' 37.7232" N, 21° 14' 36.1248" E
Telefónne číslo 1: 
051/75 62 601
Fax: 
051/75 62 625

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.