Oravský hrad v piatok navštívi Drakula

26. augusta 2004 (SITA) – Atraktívny zážitok ponúkne v piatok predposledná zo série Nočných prehliadok Oravského hradu. Ponesie sa v tajomnej atmosfére grófa Drakulu. Návštevníci vstúpia do miestností, v ktorých už vyčíňal, aj do tých, kam sa zatiaľ nedostal. Nočnú náladu plnú napätia, ale tiež zábavy spestria aj tri šermiarske skupiny – Arven a Ancile z Nitry a Rád sv. Galhada z Bratislavy, ktorých vystúpenia sa ponesú v Drakulovskom duchu. Súčasťou prehliadky je premietanie filmu Upír Nosferatu nemeckého expresionistického režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua, ktorý bol na Oravskom hrade natočený v roku 1922. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca marketingu Oravského múzea Eva Lofajová, vstupy sa začínajú od 20:00. Návštevníci môžu čakať v jednom z dvoch hostincov, ktoré sú priamo pod hradom a majú otvorené aj počas nočných akcií. Oravský hrad, ktorý sa týči nad obcou Oravský Podzámok a nad riekou Orava, patrí medzi najkrajšie hrady Slovenska. Pochádza z 13. storočia a počas svojej histórie zmenil niekoľkých majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrí magister Donč, kráľ Matej Korvín a rodina Zápoľských. O dnešný vzhľad, ktorý je unikátny kompozíciou troch hradov, sa zaslúžili najmä Thurzovci. Návštevníci si môžu prezrieť vlastivedné expozície Oravského múzea a interiér z čias gotiky, renesancie a romantizmu.

(SITA, an;bl), 0146

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.