Svätý Anton: Sprístupnili štyri zreštaurované miestnosti kaštieľa

Múzeum vo Svätom Antone v Banskoštiavnickom okrese dnes slávnostne sprístupnilo štyri zreštaurované miestnosti severného krídla svojho sídelného kaštieľa – Hlavný salón, Čínsky salón, Štefánkinu spálňu a izbu pre komornú. Okrem vlhnutím a statickými poruchami poškodených unikátnych štukových výzdob stropov z 18. storočia v nich múzeum zreštaurovalo aj drevený obklad stien kombinovaný s dobovými tapetami.

Ako uviedla hovorkyňa múzea Monika Arvajová, v Hlavnom salóne sa k úpravám stropu pridala aj obnova vzácnej tapety na stenách. Tá bola vytvorená technikou nanášania lepu na papier a následne nanášaním jemného zamatového prášku cez šablónu. Vo vynovených priestoroch Čínskeho salóna múzeum inštalovalo exponáty predstavujúce predmety zberateľskej a záujmovej činnosti šľachty v 19. storočí. Zaujímavé sú najmä ručne vyšívané poťahy na stenách a na sedacej súprave či japonský sekretár. V Štefánkinej spálni dominuje veľká posteľ, v ktorej spávala belgická princezná Štefánia so svojim manželom, vtedajším rakúskym korunným princom Rudolfom, synom rakúskej cisárovnej Alžbety – Sisi. V malej izbe pre komornú sú zreštaurované papierové tapety z 19. storočia. “Oprava jedného stropu stála okolo pol milióna korún, oprava tapiet okolo
800 000 korún,” povedala Arvajová.

Múzeum rekonštruuje severné krídlo svätoantonského kaštieľa od roku 2005. Ako prvé bolo zreštaurované a pred rokom sprístupnené slávnostné schodište, vyzdobené piatimi nástropnými maľbami so štukovými rámami a sochárskymi prvkami na zábradlí, a dve miestnosti – rodová galéria a hudobný salón. Na budúci rok by mali ukončiť reštaurovanie a sprístupniť zostávajúcich päť miestností krídla. “Plánujeme ešte rekonštruovať sýpku, ktorá sa nachádza pri prístupovej ceste. Tam už sa obnovujú vnútorné priestory. Pod kaštieľom na západnej strane rekonštruujeme budovu skleníka, kde už je vymenená strecha aj oporné múry,” dodala Arvajová.

Riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marian Číž prezradil, že kaštieľ skrýva viaceré prekvapenia. “Pri reštaurovaní sme objavili veľa pôvodných, krajších motívov pod novšími motívmi,” povedal Číž. Spomenul, že každý rok vynaložia na postupnú rekonštrukciu kaštieľa okolo 10 miliónov korún. Rekonštrukciu kaštieľa financuje ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré je zriaďovateľom múzea.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.

Deň múzeí: Svätý Anton, Skalica, Tatranská Lomnica, Topoľčany,

Múzeum vo Svätom Antone
Slávnostné otvorenie zreštaurovaného východného krídla kaštieľa – v rokoch 2003-2004 sa začali práce na reštaurovaní východného krídla kaštieľa. Celkom bolo obnovených 5 miestností v krídle, ktoré obýval do roku 1944 bývalý bulharský cár Ferdinand Coburg. Východné krídlo bude slávnostne otvárať minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon.
Dátum konania: 17. máj 2005
Vstupné: nie je zdarma