O výročných cenách – čo sa zamietlo pod koberec

Autor: Iva Hanková, Štiavnický život 19/2004
Sľúbili sme vám, že sa vyjadríme k spôsobu, akým sa v našom meste udeľujú výročné ceny mesta, pretože na túto tému sme počuli od občanov aj zopár pichľavých pripomienok. Nakoniec – aj naši poslanci pri schvaľovaní návrhu spracovaného na mestskom úrade, keď dvíhali ruky za pri niektorých menách, klopili zrak.Lenže to, o čom sa na zasadnutí nášho zastupiteľstva radšej nahlas nehovorilo (pošepky áno), zverejnila zhodou okolností niekoľko dní po Salamandri televízia Markíza…

V Paľbe 27.9. 2004 reportér Ľubo Lazový viackrát spomenul meno človeka, ktorý dostal u nás Cenu za záchranu kultúrneho dedičstva a rozvoj mesta Banská Štiavnica, „obyvateľa Monaca“ JUDr.Dušana Kollára. V akej súvislosti? Firma Spectrum reality so sídlom v Bratislave, v ktorej je tento pán konateľom, zaujímavým spôsobom podniká. Prenajme od mesta Bratislava historickú budovu v centre, čiastočne ju zrekonštruuje a potom ju prenajme už ona sama za nájom, ktorý niekoľko až niekoľkodesiatok násobne prevyšuje to, čo odvádza mestu. O konkrétnych prípadoch ( bratislavská Lekáreň u Salvadora) sa písalo aj v SME (28.9.2004).Zmluvy s mestom Bratislava sú urobené tak fiškálsky, že čistý zisk takýchto „dobrodincov záchrany kultúrnych pamiatok“ je niekoľko desiatok miliónov z jediného objektu. Je to tvrdý biznis. Koľko objektov takto „zmenežoval“ dotyčný pán podnikateľ v Bratislave sa v Paľbe nehovorilo. V Banskej Štiavnici však JUDr.Kollár „priamo a sprostredkovane zachránil viac ako 40 objektov v Mestskej pamiatkovej rezervácii“- citujeme z návrhu na udelenie ceny. Keďže otázka poslanca Juraja Čabáka o aké objekty išlo, položená priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva prešla bez odpovede, požiadali sme pani prednostku mestského úradu , aby konkretizovala údaj uvedený v návrhu. Odpoveď z radnice sme dostali obratom, takže ju môžeme uverejniť už v tomto čísle. Je celkom zaujímavá. Ale to už môžete posúdiť sami.

„Na základe Vášho požiadania Vám oznamujeme, že JUDr. Dušan Kollár z vlastných prostriedkov, alebo nájdením investora sa podiela na záchrane nasledovných objektov: 4 domy na Višňovského ulici, 3 domy na Bottovej, Sládkovičovej a Kammerhofskej ulici, ďalej domy na uliciach a častiach mesta – Vilova, Malá Okružná, Vodárenská, Dolná Ružová, Daniela Lichnerda, Nám. sv. Trojice, Novozámocká, Dolná Resla, Pod Červenou studňou a častiach mesta Klinger, Poradajz a Horná Resla. Čísla domov neuvádzame vzhľadom k tomu, že si to prevažná väčšina majiteľov neželá. S pozdravom Marián Lichner.“
Keby sme zašli trochu do histórie udeľovania cien mesta či čestného občianstva, možno by sme si spomenuli, že ceny mesta dostali páni Rea, Maxon, Baco a čestné občianstvo – po reparáte poslancov- aj bývalý pán prezident. Nechcem tu hodnotiť zásluhy niektorých osôb, no aj vďačnosť by mala mať svoje hranice a predovšetkým morálku. Nebolo by serióznejšie nechať vyhotoviť napríklad Pamätnú medailu mesta, ktorá by sa odovzdávala pri príležitostiach, keď už chcú funkcionári v záujme mesta niekomu polichotiť či zalobovať za dobrú vec?

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Historické objekty Štiavnice sú ohrozené

BANSKÁ ŠTIAVNICA – V mestskej pamiatkovej rezervácii Banská Štiavnica je približne 30 objektov, ktoré sú v ohrození. Pamiatkari označujú ich stav ako veľmi vážny. Vypracovali zoznam ohrozených objektov a predložia ho vedeniu mesta a ministerstvu kultúry. Ako nám potvrdili pracovníci štiavnického pracoviska Pamiatkového úradu Banská Bystrica, zoznam je jedným z východiskových materiálov pre správu o technickom stave lokality, ktorú štát predkladá Centru svetového dedičstva UNESCO v Paríži každé dva roky.

Banská Bystrica: Barbakan odkrýva svoje poklady

Nie nadarmo patrí Barbakan k dominantám nášho mesta. Mestu patrí síce len niekoľko rokov, pretože predtým to bolo vlastníctvo štátu, ktoré sme získali na základe zámennej zmluvy. Získali sme ho v dezolátnom stave. Po viacerých pokusoch nájsť investora pre tento objekt a mnohých rokovaniach sa jeho osud nakoniec rozhodol. Uznesením mestského zastupiteľstva bol tento objekt prenajatý na 20 rokov obchodnej spoločnosti MBB a.s., ktorá začala rekonštrukciu tejto kultúrnej pamiatky, v minulosti slúžiacej ako vstup do banskobystrického hradného areálu. A to bolo dobre, pretože inak by sme mnohí ani netušili, že veža skrýva tajomstvo.

ŽILINA: Mesto bude ma? Útvar hlavného architekta

Mesto Žilina bude ma? Útvar hlavného architekta (ÚHA). Jeho zriadenie schválili poslanci žilinského mestského zastupite?stva na stredajšom zasadnutí. “Tento úrad bol schválený práve preto, aby sa mesto nerozvíjalo živelne, ale naozaj koncep?ne, v súlade s územným plánom,” uviedol primátor Žiliny Ivan Harman.