O škaredej pamiatke

Takmer rozprávková skutočnosť
Za siedmimi horami, za siedmimi dolami, kde predstavitelia ľudu hory-doly sľubovali, stála na krížnych cestách pamiatka. Bola taká ošarpaná a škaredá, že keby nebola pri ceste, tak by ju každý obišiel. A šiel raz okolo jeden chudobný pamiatkár, čiže to mohol byť ktorýkoľvek, ktorý len na pamiatkové hodnoty myslel. (Možno aj preto bol stále bez groša). Keďže ako pamiatkár to mal aj v popise práce, nuž dovnútra pamiatky vošiel a popraskané a padajúce omietky si prehliadal. A zdalo sa mu, že spod omietky akési farby presvitajú. Nuž olúpal viac tej omietky a viac farieb sa ukázalo. Preto aj ďalších pamiatkárov zavolal, aby celoplošne všetku tú krásu odkryli. A objavili sa stredoveké maľby prenáramné.

Všetci pamiatkári potom rôzne zdroje a fondy hľadali, peniažky a reštaurátorov dohromady dali, aby tie maľby do budúcnosti zachovali. Keď sa dielo podarilo sláva to bola obrovská. Pamiatka aj do pozornosti sa dostala, aj pocestní (čo sa teraz turistami nazývajú) sa pri nej zastavovali a vo vnútri tú nádheru obdivovali. Vtedy už aj úradníci tomu uverili a pamiatku za takú najvyššiu – národnú vyhlásili. Keď sa o tom jeden vysoký úradník dozvedel, tiež sa chcel o slávu pamiatok (no sláva !) zaslúžiť, preto si povedal, že všetky pamiatky načim takto zhodnotiť. A tak rozhodol každú pamiatku za národnú vyhlásiť. A bolo ! Teda je ! Od 1. apríla 2002. Ale nie je to aprílový žart, je to fakt. No namôjveru pravda.

Poučenie:
Keďže sa ukázalo, že ide o skutočnosť, nie o rozprávku, ani o bájku (lebo okrem „veľkých zvierat“ v nej zvierat niet), niet ani poučenia. Napokon, úradníci sú nepoučiteľní.

Jaroslav Liptay

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kde bolo, tam bolo…

Jaroslav Liptay
Kde bolo, tam bolo, kde sa z niektorých pot lial a niektorým to sypalo, bola raz jedna pamiatka. Bola taká chudobná, že ani vlastníka nemala. Rozhodla sa teda, že po desaťročiach strádania a chátrania načim aj na seba myslieť.

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.

Hodiť kameňom

Ľudia majú na pamiatkárov rôzne názory. To je samozrejme právo každého z nás – mať svoj názor a stáť si za ním, ak je opodstatnený. Mnohí si však utvárajú názory len na základe druhotných informácii z overeného zdroja „jedna pani povedala“, alebo si niečo myslíme, „lebo aj Fero to povedal…“, alebo sa pri utváraní názoru spoliehame na emócie. Takto by však rozhodne nemali postupovať novinári. Tí by mali informovať objektívne, po vypočutí všetkých strán v spore.

Milióny na opravy Oravského hradu

ORAVSKÝ PODZÁMOK – Na Oravskom hrade sa včera začala hlavná turistická sezóna. Vlani navštívilo túto národnú kultúrnu pamiatku rekordných takmer 174-tisíc návštevníkov, z toho viac ako polovica bola zo zahraničia.
Väčšina expozícií na Oravskom hrade vznikla v 60. a 70. rokoch. Dušan Karaska, riaditeľ Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, pod ktoré hrad patrí, priznáva, že expozícia je poplatná obdobiu, v ktorom vznikla.

Milióny na opravy Oravského hradu

ORAVSKÝ PODZÁMOK – Na Oravskom hrade sa včera začala hlavná turistická sezóna. Vlani navštívilo túto národnú kultúrnu pamiatku rekordných takmer 174-tisíc návštevníkov, z toho viac ako polovica bola zo zahraničia. Hrad čaká generálna rekonštrukcia, jej celkové náklady sa odhadujú na 220 miliónov korún. Práce budú prebiehať v etapách, aby hrad mohol ostať prístupný pre verejnosť.